Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Staroveké náboženstvá III.
Väčšie mestá mali svojich vlastných bohov a panteóny. Vo všeobecnosti vo veľkej úcte boh/bohovia slnka.
Egypt
Bohovia spájajú v sebe antropomorfné a zoomorfné prvky. Častá číselná symbolika, symbolika farieb a zvierat.
Typické stavanie pyramíd, ktoré slúžili obvykle ako hrobky panovníkov, panovníci prepojení s bohmi, náboženstvo prepojené s fungovaním štátu. Dôležité eschatologické predstavy zachované v písomných zdrojoch (Kniha mŕtvych).
Ré/Ra- všeobecné slnko. Stvoriteľ, vládca sveta. Kráľ bol jeho pozemským zastupiteľom.
Ré sa plaví po oblohe na slnečnej loďke. V noci sa vracia loďkou podzemnou cestou a bojuje s hadom Apopom. Existuje aj vo "verzií" podsvetného slnka (slnko, keď ho nevidíme na oblohe, keď zapadne).
Eschatologické prestavy
Obyčajní ľudia boli pochovávaní v púšti v plátne, bohatší v hrobkách a kamenných rakvách. Mumifikácia prebiehala pomocou balenia do látky, napustenej soľou, živicou a medom. Orgány sa vyberali a umiestňovali do 4 nádob - kanop. Odkladali sa tam pľúca, pečeň (na tú sa prisahalo), črevá a žalúdok, vyhadzoval sa jedine mozog.
Duša musela prejsť vážením - v sieni oboch právd bolo položené srdce (svedomie) mŕtveho na misku váhy, na druhú dala Maat pštrosie pero. Srdce muselo byť ťažšie ako pero. Dostávalo 42 otázok, ak klamalo, miska s perom išla dolu. Ak neobstál v tejto skúške, zožrala ho Amemait (hybrit leva, hrocha a krokodíla) a zanikol už navždy.
Rozprestierali sa na území Yucatánu (Mexiko), Gautemaly, Belize, Hondurasu.
Mayovia
Ich dejiny delíme na 3 etapy:
Mayská kultúra
Mayovia nevytvárali 1 centralizovaný štát, mali mestské štáty, v ktorých mohli mať mierne odlišný panteón bohov a rituálne praktiky.
Významná bola architektúra - stupňovité pyramídy, ktoré neslúžili ako hrobky, ale na rituálne účely a ako observatóriá, vztyčovali stély.
Mali písmo, jediný v predkolumbovskej amerike, tiež prepracovaný kalendár, poznali koncept nuly.
Kňazi a duchovní - vykonávali spolu s panovníkom mnohé rituály, ktoré slúžili na zachovanie dobrých vzťahov s bohmi, resp. na dodanie jedla bohom.
Najtypickejšie obetovanie krvi.
Na počesť panovníka a bohov hrali aj loptovú hru.
Postavenie bohov sa menilo v priebehu dejín - medzi najvýznamnejších patril boh kukurice (Hun Nal Ye), boh slnka (Kinich Ajaw), boh dažďa (Chahk),
Boh slnka mal aj nočný aspekt, tzv. podsvetné slnko, ktoré malo isté vodné aspekty.
Bohyne boli "2 in 1" - mladá a stará bohyňa luny.
Mladá bohyňa
Boh smrti
Boh dažďa
Mayské knihy - kódexy, plné nábožensko-rituálnych textov a veštieb.
Mayovia boli "posadnutí" meraním a zaznamenávaním času. Mali zložitý kalendárny systém, pozostávajúci z viacerých kalendárnych cyklov naraz.
Mali tzv. dlhý počet, ktorý počítal všetky dni, od mýtického stvorenia sveta (13. 8. 3114 pnl.), tzolk´in (260 dňový cyklus), haab (365 dňový cyklus), ďalšie doplnkové cykly ako lunárna séria, "páni noci"...
O stvorení sveta hovorí viacero zdrojov, napr. Popol Vuh (tradičný mayský spis spísaný latinkou v mayčine), ale tiež nápisy na stélach.