Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Zastosowanie DNA w różnych dziedzianch

DNA w kryminalistyce

Kryminalistyka

DNA znalazlo zastosowanie w kryminalistyce. Badania DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą identyfikacji osób. Każdy człowiek posiada bowiem własny, indywidualny kod genetyczny. Z tego też względu bardzo często wykorzystuje się je w kryminalistyce, głównie do identyfikacji przestępców. Badania genetyczne pozwalają także ustalić tożsamość ofiar. Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna genetyka dotarcie do sprawców różnego rodzaju wykroczeń stało się o wiele prostsze m. in. w sprawach dotyczących morderstw, przestępstw na tle seksualnym, jak i narkotykowych.

Już nawet znikoma ilość materiału biologicznego pozostawiona na miejscu popełnienia przestępstwa może naprowadzić organy ścigania na właściwy trop. DNA znajduje sie w prawie każdej komórce ludzkiego ciała, dlatego źródło takiego materiału będzie stanowić w zasadzie cokolwiek: włosy, ślina, niedopałek papierosa czy ślady krwi. Eksperci zajmujący się badaniem miejsca zbrodni muszą uważać, aby nie zanieczyścić znalezionego materiału genetycznego materiałem należącym do zupełnie innej osoby.

Sekwencja nukleotydów

Kolejność ułożenia czterech rodzajów nukleotydów (ACGT lub ACGU) w cząsteczce DNA lub RNA. Sekwencja nukleotydów w nici matrycowej DNA wpływa na kolejność 20 aminokwasów budujących cząsteczkę danego białka.Najpierw następuje transkrypcja tej nici DNA na nić mRNA której sekwencja jest taka sama, jak w nici niematrycowej DNA. Kolejnym etapem jest translacja, czyli budowanie na podstawie łańcucha mRNA białek w rybosomach.

Nić matrycowa -jedna z nici znajdujących się w rejonie DNA kodującym białko.

Translacja -w biologii molekularnej proces syntezy łańcucha polipeptydowego białek na matrycy mRNA.

DNA w rolnictwie

Rolnictwo

Genetyka pozwala na krzyżowanie i modyfikacje roślin i zwierząt. Dzięki genetyce możliwe jest uzyskiwanie najkorzystniejszych z punktu widzenia opłacalności uprawy i hodowli odmian roślin i zwierząt.

Powodami modyfiakcji genetycznych jest m.in. chęć wyhodowania roślin o zupełnie nowych cechach. Na przykład owoce, które zachowują dłużej świeżość czy są bardziej odporne na choroby i niekorzystne warunki środowiska, zmiana smaku, poprawienie jakości i zwiększenie plonów.

W przypaku zwierząt powodami są m. in. szybszy przyrost masy i wzrost, uodpornienie na choroby, zmiana fenotypu. Zwierzęta poddane modyfikacji genetycznej są przydatne do wielu badań.

Przykłady

Przykłady

Przykładem rośliny zmodyfikowanej genetycznie może być pszenżyto, które stanowi krzyżówkę pszenicy i żyta. Modyfikowane są także m.in. truskawki, pomidory, soja, ryż, bawełna, kukurydza, ziemniaki i wiele innych.

Przykładami modyfikowanych zwierząt są m.in. kury, ryby, krowy, świnie, psy, myszy

SWOT Analysis

DNA w medycynie

Medycyna

DNA znalazło także szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki badaniom nad genetyką w medycynie naukowcy są w stanie określić mechanizmy dziedziczenia chorób genetycznych oraz ustalać metody ich leczenia. Pozwalają także zdiagnozować prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych już w fazie prenatalnej.

Wiele chorób występujących u ludzi spowodowanych jest przez wady w materiale genetycznym. Badania nad genetyką służą przede wszystkim ustalaniu etiologii chorób i określeniu, które ze schorzeń są zakodowane w genach. Wczesne wykrycie wadliwego genu pozwala na działania, które poprawią życie chorego, a w pewnych sytuacjach mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Etiologia - nauka badająca przyczyny zjawisk, procesów i faktów

Technika testów genetycznych

Techniki

Wykrywanie wadliwych genów lub materiału genetycznego patogenów jest możliwe dzięki łączeniu się nici DNA. Druga nić musi mieć sekwencję nukleotydów komplementarną do pierwszej. Nić łącząca się z poszukiwanym genem to odcinek cDNA. Cząsteczka cDNA, która przyłączy się do poszukiwanego genu, nazywana jest sondą molekularną. Po przyłączeniu konieczne jest potwierdzenie połączenia testowanego DNA i cDNA. Odcinek DNA, który połączy się z sondą, można wykryć przez rejestrowanie promieniowania przy pomocy kliszy fotograficznej. Nowszą metodą potwierdzania obecności sondy jest zjawisko fluorescencji, świecenia po wzbudzeniu światłem o określonej długości fali.

cDNA (od ang. complementary DNA), komplementarny DNA – DNA uzyskany poprzez odwrotną transkrypcję na matrycy mRNA.

fluorescencja - zjawisko emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę.

wykonanie i źródła

Dziękujemy za uwagę!

Wykonały: Zuzanna Ibrom, Aleksandra Sobczyk i Aleksandra Duda

Źródła

Źródła

  • https://igs.org.pl/oferta/kryminalistyka/
  • https://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/genetyka/1003051-znaczenie-genetyki-w-hodowli-roslin-zwierzat-medycynie-i-dla-czlowieka.html
  • https://www.youtube.com/watch?v=68Y-OamcTJ8
  • https://www.testdna.pl/wykorzystanie-badan-dna-w-kryminalistyce/
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,genetyka---w-medycynie--rolnictwie--kryminalistyce,artykul,1729480.html
  • google grafika
  • file:///C:/Users/olaso/Downloads/829-856.pdf
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_deoksyrybonukleinowy
  • https://pl.wikibooks.org/wiki/Biologia_szko%C5%82a_ponadgimnazjalna/Wykorzystanie_bada%C5%84_DNA_w_medycynie
  • Książka do biologii
  • http://www.biotechnolog.pl/rosliny-transgeniczne-gmo-przyklady-modyfikacji
  • https://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/genetyka/12115-rosliny-modyfikowane-genetycznie.html
  • https://pl.wikibooks.org/wiki/Biologia_szko%C5%82a_ponadgimnazjalna/Modyfikowane_genetycznie_ro%C5%9Bliny_i_zwierz%C4%99ta
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluorescencja
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Sekwencja_nukleotyd%C3%B3w
Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi