Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe, lecz niestety należy do najdroższych badań w radiologii.
Olivier Choiński kl. 3A
Rezonans magnetyczny (MRI lub RM) to jedno z badań o wyjątkowym znaczeniu dla procesu diagnostycznego wielu chorób. Dzięki działaniu fal radiowych oraz pola magnetycznego możliwe jest uzyskanie precyzyjnego obrazu ludzkiego ciała i szybkie diagnozowanie wielu schorzeń.
Rezonans magnetyczny to medyczne urządzenie diagnostyczne w kształcie tuby, w której przebywa pacjent w czasie badania. Urządzenie wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne, dzięki którym na monitorze komputera może pojawić się dokładny obraz narządów i układów. Jest to jedno z najbardziej precyzyjnych badań, które są obecnie dostępne podczas diagnozowania różnych schorzeń nie tylko bardzo poważnych np. chorób nowotworowych, ale także innych chorób m.in. układu kostnego, mózgu, serca, układu nerwowego i jamy brzusznej.
Rezonans magnetyczny pozwala określić w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne, tkanki, a dzięki zastosowaniu kontrastu nawet ich funkcji. Precyzyjnie określa zmiany patologiczne w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Dzięki badaniu możliwe jest uwidocznienie naczyń krwionośnych, jamy serca i mięśnia sercowego.
Obrazowanie za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI - magnetic resonance imaging) uwidaczniają subtelne fluktuacje w magnetycznych właściwościach jąder wodoru.
Zjawisko to odkryli w drugiej połowie lat czterdziestych amerykańscy fizycy Felix Bloch i Edward Mills Purcell (Nobel z fizyki w 1952 roku). Zauważyli oni, że na jądra atomowe umieszczone w silnym polu magnetycznym można działać falami radiowymi o ściśle określonej częstości. Jądra absorbują energię tych fal radiowych, a potem oddają ją - emitując fale o tej samej częstości. Szybko przekonano się, że można w ten sposób badać chemiczną strukturę substancji. Zjawisko to zachodzi najłatwiej dla jąder wodoru, ponieważ są najlżejsze i stosunkowo prosto jest działać na nie polem magnetycznym i falami radiowymi.
Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego polega na umieszczeniu pacjenta w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o wysokiej energii. Silne magnesy wytwarzają jednorodne pole, które powoduje, że momenty magnetyczne lub inaczej spiny jąder wodoru (protonów) porządkują się w kierunku pola
Dodatkowe cewki wytwarzają krótkie impulsy promieniowania
rezonans magnetyczny
Obraz ludzkiej głowy wykonany za pomocą rezonansu magnetycznego
elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Jądra wodoru absorbują energię tych fal radiowych, zmieniają swój stan, a potem oddają energię emitując fale o tej samej częstości (zachodzi więc zjawisko rezonansu). Sygnały te odbierane są przez aparat i można precyzyjnie zlokalizować miejsce, w którym zachodzi emisja. Szybkość emisji zależy od typu cząsteczek i jest różna dla tłuszczów, białek, wody i innych bogatych w wodór związków, co pozwala rozróżnić typy i gęstości tkanek.