Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Osoby wykonujące oraz źródła
Wyposażenie karetki
Podstawy prawne
Państwowe Ratownictwo Medyczne
Państwowe Ratownictwo Medyczne
System powołany w Polsce w celu udzielenia pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
W Polsce do wyboru mamy dwa numery telefonu. Bezpośredni numer na pogotowie ratunkowe 999, oraz międzynarodowy numer alarmowy 112. Pierwszy z nich połączy nas z najbliższą miejscu wykonywania połączenia dyspozytornią pogotowia ratunkowego. Drugi natomiast obecnie, w zależności czy połączenie zostanie wykonane z telefonu stacjonarnego czy komórkowego, połączy nas odpowiednio z Powiatowym bądź Miejskiem Stanowiskiem Kierowania Straży Pożarnej lub Komendą Powiatową Policji.
Dyspozytor medyczny:
Zadania Wojewody
Zadania WKRM
ZADANIA WOJEWODY OKREŚLONE W USTAWIE Z DNIA 8 WRZEŚNIA 2006 r. O PAŃSTWOWYM RATOWNICTWIE MEDYCZNYM.
1) Sporządzanie i przekazywanie do zatwierdzenia Ministrowi Zdrowia wojewódzkiego planu działania systemu na okres trzech lat, z możliwością corocznej aktualizacji lub zmiany.
2) Prowadzenie rejestru jednostek współpracujacych z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.
3) Prowadzenie w formie elektronicznej lub pisemnej ewidencji jednostek systemu z obszaru województwa.
4) Podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia zgodnych z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym parametrów czasu dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego.
5) Nadzór nad systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie województwa.
Nadzór polega na prowadzeniu kontroli:
a. jednostek współpracujących z systemem,
b. dysponentów jednostek działających na obszarze województwa w trybie i na zasadach określonych w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej.
c. podmiotów prowadzących kursy.
6) Zatwierdzanie i odmowa zatwierdzenia oraz cofnięcie zatwierdzenia w drodze decyzji administracyjnej programu kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Jednostki Systemu PRM
Szpitalne oddziały ratunkowe
-Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), która udziela pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Świadczenia opieki zdrowotnej, których udziela SOR, polegają na:
Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce działa obecnie 237 szpitalnych oddziałów ratunkowych.
SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY
W SOR dokonywana jest wstępna segregacja i kwalifikacja chorych, wykonywane są wszelkie czynności stabilizujące funkcje życiowe pacjenta, a także ustalany jest kierunek dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego. Lekarz dyżurujący na oddziale ratunkowym:
-Zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego,które mają zawarte umowy z NFZ.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) – podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej podległy Ministrowi Zdrowia, zajmujący się w polskim systemie opieki zdrowotnej udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach ratownictwa medycznego, w tym wykonywaniem medycznych czynności ratunkowych, oraz wykonywaniem lotniczego transportu sanitarnego.
LPR pełni funkcje w zakresie:
Uprawnieni do wzywania LPR:
1. dyspozytorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
2. dyspozytorzy innych podmiotów ratownictwa (Państwowa Straż Pożarna, GOPR, TOPR, WOPR) ,
3. członkowie naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, bezpośrednio z miejsca zdarzenia,
4. lekarze dyżurni SOR oraz innych oddziałów szpitalnych (do lotów ratowniczych i transportowo- ratowniczych),
5. koordynatorzy medyczni i dyspozytorzy pogotowia ratunkowego oraz oddziałów pomocy doraźnej.
W skład zespołów ratownictwa medycznego wchodzą osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych:
• co najmniej dwie w podstawowym ZRM: pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny,
• trzy w specjalistycznym ZRM: lekarz systemu, pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny.
Lekarzem systemu jest osoba, która:
Do końca 2020 roku lekarzem systemu może być również lekarz, który:
przepracował 3 tys. godzin* w:
*tylko w tym przypadku lekarz powinien rozpocząć szkolenie w dziedzinie ratownictwa medycznego do 1 stycznia 2018r.
Pielęgniarką systemu jest osoba która:
Ratownik medyczny to osoba, która:
* Od roku 2013 nie prowadzi się naboru do szkół policealnych kształcących w zawodzie ratownika medycznego. Obecnie kształcenie ratowników medycznych odbywa się jedynie na studiach wyższych pierwszego stopnia (licencjat).
Wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego (WKRM) zatrudnia wojewoda spośród:
Warunkiem koniecznym do pełnienia funkcji wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę systemu jest:
Lekarz koordynator ratownictwa medycznego - to lekarz systemu, który posiada
co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w zespole ratownictwa medycznego. Lekarza koordynatora powołuje wojewoda. Lekarz koordynator ratownictwa medycznego działa w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Do zadań lekarza koordynatora ratownictwa medycznego należą w szczególności:
1. nadzór merytoryczny nad pracą dyspozytorów medycznych
2. koordynacja współpracy dyspozytorów medycznych w przypadku zdarzeń wymagających użycia jednostek systemu spoza jednego rejonu operacyjnego
3. udzielanie dyspozytorom medycznym niezbędnych informacji i merytorycznej pomocy
4. udział w pracach wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego
5. pełnienie całodobowego dyżuru.
Zadania WKRM
Do zadań należy m .in.:
W sytuacji, w której w procesie leczenia danego pacjenta dochodzi do zdarzenia medycznego, którego skutkiem jest śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, konieczne staje się ustalenie, czy ktoś spośród personelu medycznego ponosi zań odpowiedzialność. W zależności od okoliczności sprawy ustalenia takie mogą być czynione przez organy ścigania, Wojewódzką Komisję ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, sąd w procesie cywilnym lub właściwego rzecznika dyscyplinarnego.
Błąd medyczny lub naruszenie praw pacjenta związane jest określonym działaniem lub zaniechaniem, które następuje wbrew wiedzy medycznej, woli lub prawom chorego. Winnym błędu może być zatem konkretna osoba, która swym zachowaniem uchybiła zasadom wykonywania zawodu.
Odpowiedzialność może mieć charakter cywilnoprawny (odszkodowawczy) lub karny.
Ponadto, pielęgniarki mogą ponosić odpowiedzialność zawodową przed sądem odpowiedzialności zawodowej w związku z naruszeniem etyki lub zasad wykonywania zawodu.
Błąd ratownika medycznego może mieć charakter diagnostyczny, jeśli np. nie rozpozna stanu zagrożenia zdrowia poprzez błędną interpretację zapisu EKG, lub też terapeutyczny, gdy ratownik np. wykona kardiowersję zamiast defibrylacji, poda niewłaściwe leki, nieadekwatne do stanu zdrowia pacjenta, czy też poda je niewłaściwą drogą lub w niewłaściwej dawce.
P
S
N
System ratownictwa medycznego dysponuje różnymi rodzajami ambulansów. Oznaczenia literowe ambulansów są umieszczane na nadwoziu samochodu w okręgu.
T
K
Karetka oznaczona literą S – ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W obsadzie karetki musi być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca.
Karetka oznaczona literą N – ambulans reanimacyjny używany do transportu medycznego noworodków i niemowląt do 1 roku życia.
Karetka oznaczona literą P – ambulans, który jest dysponowany do wypadków, urazów, zachorowań gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi S. Może zostać skierowany do zgłoszenia w przypadku braku karetki S. Składa się z 3 osób – pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz kierowcy.
Karetka oznaczona literą T – ambulans transportowy przeznaczony do przewozu chorych nie wymagających intensywnej opieki.
Karetka oznaczona literą K – są to ambulanse zbliżone do standardu S. Posiadają jednak lekarza specjalistę z dziedziny kardiologii lub chorób wewnętrznych. Wyposażenie przystosowane do lepszej diagnostyki chorób układu krążenia. Znajduje zastosowanie w dużych aglomeracjach.
Co musi znajdować się w karetce pogotowia?
JEDNOSTKI WSPÓŁPRACUJĄCE Z SYSTEMEM PAŃSTWOWEGO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
-Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej -jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
-Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR)
-inne jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
Karolina Tomkiewicz
Maja Patyra
Sylwia Pędzik
Klaudia Grzegorczyk
Ewelina Wróblewska
Marta Wójcik
Natalia Struska
Paulina Więch
*https://www.lpr.com.pl/pl/strona-glowna/
*https://www.gov.pl/web/zdrowie/
*http://www.iss.edu.pl/
*http://prawo.sejm.gov.pl/
*https://www.ratowniczy.net/
*https://www.poradnikzdrowie.pl/
*https://www.nfz-lublin.pl/