Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
może być pozytywny lub negatywny
Pozytywny, zwany inaczej anielskim efektem halo, efektem Galatei lub efektem nimbu, polega na przypisaniu osobie pozywtywnej cechy, a następnie postrzeganiu osoby przez pryzmat tej cechy. Np. zdarza się, że dla człowieka ważną cechą jest skromność. Spotyka kogoś, kto wydaje mu się być skromny lub kogoś autentycznie skromnego i na tej podstawie dopisuje mu inne pozytywne cechy osobowości np. uczciwość, inteligencję, rozważność.
Polega na tym, że kiedy zauważymy u kogoś jakąś jedną wyrazistą cechę, automatycznie przypisujemy mu inne, niezaobserwowane. Efekt aureoli sprawia na przykład, że osobom atrakcyjnym fizycznie przypisuje się często: dobroć, mądrość, inteligencję.
Efekt halo jest jednym z błędów poznawczych, które możemy popełniać, oceniając innych ludzi. Błędy tego typu wynikają z oszczędności poznawczej, którą stosuje nasz umysł. Żeby móc szybko oceniać rzeczywistość społeczną, musi on stosować pewne uproszczenia i generalizacje. Wynikają one się z doświadczenia, opinii innych ludzi, są także uwarunkowane kulturowo. Efekt halo odpowiada za to, że jeśli dostrzeżemy u kogoś pewną cechę, mamy skłonność do przypisywania mu także innych, które nasz umysł uznaje za współwystępujące z nią. Określone cechy wyglądu często wiążemy na przykład z określonymi cechami charakteru, predyspozycjami i zdolnościami. Na przykład osobom o okrągłych twarzach i dużych oczach często przypisuje się cechy takie jak: łagodność, szczerość, dziecinność.
Zjawisko występuje nie tylko przy charakteryzowaniu ludzi, ale też np. w marketingu. Ładne opakowanie skojarzymy z dobrym produktem w środku. Gdy ładne osoby reklamują w telewizji różnego rodzaju produkty, chętniej je kupimy.
Gdy umawiamy się na spotkanie z nowo poznaną osobą i ta osoba przyjdzie na umówioną godzinę, odczytamy to jako pozytywną cechę, czyli punktualność. Jeśli cecha punktualność jest dla nas ważna to nasze pierwsze wrażenie zadecyduje o naszej opinii wobec niej. Automatycznie przypiszemy jej dobre cechy jak np. zorganizowanie, czy szacunek dla innych ludzi, słowność. Nasze pierwsze wrażenie będzie miało pozytywny wpływ na naszą opinię wobec niej.
Istnieje zjawisko przeciwstawne do "efektu aureoli", tzw. "efekt Golema". Działa on na podobnych zasadach jak "zjawisko halo", różnica polega na tym, że jeśli pierwsza zaobserwowana cecha jest negatywna, to analogicznie scharakteryzujmy daną osobę w negatywny sposób. Gdy np. ktoś niewłaściwie zachowuje się przy stole, stwierdzimy, że jest arogancki. Jeśli ta cecha jest dla nas istotna, jeżeli lubimy osoby kulturalne, a nie tolerujemy bezczelnych, to sprawi, że dopiszemy mu następne negatywne cechy jak np. brak szacunku dla innych, niesympatyczność, czy egoizm, impertynencję.
Teoria zakładająca, że drobne, niezauważalne zdarzenie może wywołać dramatyczne skutki w zupełnie innym miejscu
Salomon Asch zinterpretował wynik badania jako uległość wobec większości, co spowodowane było lękiem przed odrzuceniem grupy oraz uczuciem bycia zaakceptowanym. W tym miejscu można dodać, że badane osoby świadomie kłamały chcąc uniknąć odrzucenia.