Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Aktivna

Mrezna Oprema

Hardverska i Softverska mrezna oprema

REPEATER

U slobodnom prevodu sa engleskog jezika znači pojačivač, odnosno njegova glavna namena je pojačanje električnih, bežičnih ili optičkih signala. Poznato je da signali gube na svojoj snazi sa povećanjem rastojanja. Da bi se premostile što je moguće veće udaljenosti mora postojati uređaj koji će primiti oslabljen signal i ponovo ga pojačati za dalji prenos. Spada u aktivne mrežne uređaje.

Repeater i

Hub

HUB

Centralna jedinica sa više priključaka (portova) u kojoj se spaja grupa računara na lokalnu mrežu. Obično se primjenjuje u zvjezdastoj konfiguraciji. Postoje aktivne i pasivne hub jedinice.

BRIDGE

Bridge (mrežni most) je mrežni uređaj koji omogućava da se mreža podeli na više segmenata a da se pri tome optimizuje komunikacija tako da se lokalna komunikacija na svakom segmentu zadržava na njemu pri čemu se ostali segmenti mreže ne opterećuju viškom komunikacije.

Bridge

Switch

Router

Switch

Njihova je uloga da regulišu saobraćaj na mreži. Možemo sve naše računare povezati na svič, a i svič na svič te tako proširiti našu mrežu. Razlika u odnosu na Hab, iako isto izgledaju, jeste da svič vodi računa o tome koji podatak kom računaru ili mrežnom uređaju prosleđuje. Svič je u stanju da razlikuje (indentifikuje) uređaje koji su povezani na njega.

ROUTER

ROUTER

Postoji više tipova Router uređaja, ali najčešće router propušta podatke između LAN-a i WAN-a. Pisali smo već prije što je LAN, i što je WAN, pa se podsjetite. Ukratko, LAN je grupa povezanih uređaja koji su grupirani u posebno geografsko područje. LAN najčešće spajamo na jedan router uređaj. WAN, za razliku od LAN-a označava povezane uređaje na širem geografskom području. Velike organizacije i kompanije, koje imaju više radnih lokacija po državi, zahtijevaju da se više LAN mreža poveže međusobno i tu grupu zovemo WAN.

Router je uređaj koji povezuje dva ili više mrežnih uređaja ili mrežnih infrastruktura međusobno. Pruža nam dvije osnovne funkcije: upravlja prometom između mreža, i dopušta

korištenje iste Internet konekcije za više uređaja.

GATEWAY

Gateway (srp. mrežni prolaz) ili Residential Gateway je hardverski uređaj čija osnovna uloga je prevođenje iz jednog protokola u drugi protokol, odnosno vrši prilagođavanje električnog signala jednog protokola u električni signal drugog protokla. Sama definicija Gateway-a bila bi da je to mesto na mreži koje služi kao ulaz na drugu mrežu. Mogu biti i softverskog tipa kada su implementirani u ruter uređaje ili kombinacija hardversko-softverskog uređaja.

Gateway

Za razliku od rutera koji prosleđuju pakete najkraćom putanjom za njima poznate protokole, Gateway uređaji poznaju različite protokole na osnovu čega rade prevođenje iz jednog u drugi protokol. Najpoznatiji Gateway uređaji su PSTN modem, ADSL modem, kablovski modem, itd. Kada je softverska verzija Gateway-a u pitanju može biti primenjena kroz računare, servere ili mrežne uređaje što je i najčešći slučaj kada su u pitanju poslovne ili enterprise konekcije. Zbog toga računar (ili server ili mrežni uređaj), koji je konfigurisan da radi kao Gateway uređaj, nazivamo i Default Gateway.

PROXY

Proxy

Proxy vam obezbedjuje Anonimnost time što klijent ne komunicirа direktno sа serverimа nа Internetu, postiže se dа udаljeni server ne znа ko mu stvаrno pristupа.

Nevidljivi proksi serveri su oni zа koje klijent ne trebа dа podešаvа rаčunаr ili često uopšte i nije svestаn njihovog postojаnjа. NJihov rаd se zаsnivа nа presretаnju sаobrаćаjа klijenаtа i česti su u većim firmаmа.

Jаvni proksi serveri su dostupni i preko internetа, а ne sаmo iz lokаlne mreže.

Postoje i proksi serveri zа imejl koji imаju funkciju dа filtrirаju neželjenu dolаznu, аli i odlаznu poštu. Filteri odlаzne pošte su nаročito znаčаjni zbog sve češćih infekcijа internet crvimа.

Firewall je uređaj za mrežnu bezbednost koji dozvoljava ili blokira tokove mrežnog saobraćaja koji se odvijaju između nebezbedne (untrusted) zone (npr. internet) i bezbedne (trusted) zone (npr. privatna ili korporativna mreža). Firewall treba da spreči neželjeni saobraćaj, blokira „upade“ u lokalnu mrežu i zaštiti računare u njoj.

Kao„saobraćajni policajac“ u mreži, Firewall prati sav saobraćaj i omogućava ili onemogućava protok određenog saobraćaja, pa predstavlja najbolju lokaciju za primenu bezbedonosnih polisa. Zbog toga kažemo da je Firewall strateški najbitnija bezbedonosna komponenta u mrežnoj infrastrukturi.

EVOLUCIJA FIREWALLA

Firewall datira još od ranih dana

Interneta, kada je World Wide Web

bio poznat kao Advanced Research

Projects Agency Network (ARPANET).

Kao i Internet, Firewall se menjao

i evoluirao i prerastao u nešto

mnogo više od mehanizma

za filtriranje saobraćaja ili gatewaya.

Firewall

FIREWALL

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi