Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W rolnictwie ekologicznym stosuje się metody uprawy, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. Oznacza to, że rolnictwo ekologiczne ma mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ sprzyja odpowiedzialnemu wykorzystaniu energii i zasobów naturalnych
1. Dopasowanie do cyklów biologicznych w przyrodzie
2. Stosowanie płodozmianu
3. Stosowanie nawozów organicznych wytworzonych w gospodarstwie - dążenie do zamkniętego obiegu materii
4. Zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO)
5. Chów zwierząt na wolnym wybiegu i nie karmienie ich paszami przemysłowymi
6. Większa różnorodność gatunkowa w uprawach roślinnych
7. Odchwaszczanie wyłącznie mechaniczne, bez żadnych pestycydów
W Polscde rorlnictwo ekologiczne zaczęło sie rozwijać dynamiczne w 2004r. od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do 2013 roku luczba ekologicznych gospodarstw ciągle rosła, jednak po 2014r. część rolników zaczęła stopniowo wycofywac się z prowadzenia gospodarstw ekologicznych. W 2019 roku w naszym kraju znajdowało się 15,3 tys. gospodarstw ekologicznych. To o 20% mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. Najwięcej ekologicznych gospodarstw znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim (17,4% ogółu gospodarstw ekologicznych). Natomiast w pięciu regionach Polski liczba gospodarstw ekologicznych przekracza tysiąc. Są to: warmińsko-mazurskie (2,6 tys.), podlaskie (2,4 tys.), mazowieckie (1,7 tys.), lubelskie (1,6 tys.) oraz zachodniopomorskie (1,5 tys.)..
Powierzchnia wszystkich ekologicznych użytków rolnych wynosiła w 2019 roku 507,6 tys. ha. Rok wcześniej ta liczba była mniejsza i wynosiła ok. 485 tys. ha. To pierwszy wzrost zanotowany od 2014 roku.
Napisy BIO i EKO nie gwarantują jeszcze pochodzienia z ekologicznych gospodarstw.
Kupując produkty z tym oznaczeniem możemy mieć pewność, że kupujemy produkty z ekologicznych gospodarstw
Cała produkcja ekologicznych produktów powinna przyczyniać się do rozwoju rolnictwa, nie niszcząc przy tym naturalnego środowiska i jego procesów. Jednym zdaniem, ma być zdrowo i bezpiecznie, dla natury i człowieka. Dodatkowo, eko żywność musi być wolna od sztucznych nawozów i pestycydów.
https://www.youtube.com/watch?v=EW56lBQ85KI