Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

KOŃCZYNA GÓRNA

UNERWIENIE

Aleksandra Parys

Ratownictwo Medyczne

V semestr

SPLOT RAMIENNY

SPLOT RAMIENNY

POŁOŻENIE I PRZEBIEG

Nerwy rdzeniowe (C5- Th1) tworzą tzw. splot ramienny, który zaopatruje kończynę górną oraz niektóre mięśnie tułowia i szyi.

Pięć korzeni splotu łączy się w okolicy nadobojczykowej tworząc 3 pnie, które biegną dalej w kierunku dołu pachowego.

Ze splotu ramiennego wychodzą gałęzie krótkie zaopatrujące obręcz barkową, tułów oraz częściowo szyję oraz gałęzie długie, które unerwiają kończynę górną.

NERWY SPLOTU RAMIENNEGO

Gałęzie krótkie splotu ramiennego

  • nerw grzbietowy łopatki ,
  • nerw piersiowy długi,
  • nerw podobojczykowy,
  • nerw nadłopatkowy ,

Gałęzie długie splotu ramiennego

  • nerw mięśniowo-skórny,
  • nerw pośrodkowy,
  • nerw łokciowy ,
  • nerw skórny przyśrodkowy ramienia ,
  • nerw skórny przyśrodkowy przedramienia,
  • nerw promieniowy .

ANATOMIA

OBWODOWY UKŁAD NERWOWY

PRZEBIEG NERWÓW

Nerw pośrodkowy powstaje z połączenia dwóch korzeni: przyśrodkowego i bocznego.

Nerw pośredni na ramieniu biegnie wspólnie z tętnicą ramienną, najpierw w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, a następnie w dole łokciowym, gdzie krzyżuje ją od przodu. Na przedramieniu biegnie pomiędzy warstwami mięśni zginaczy. Przechodzi przez kanał nadgarstka i dzieli się na nerwy dłoniowe wspólne palców, a następnie na nerwy dłoniowe właściwe palców.

Nerw łokciowy:

W dole pachowym biegnie po przyśrodkowej stronie tętnicy pachowej. Na ramieniu przebiega razem z tętnicą ramienną i stopniowo oddala się od niej ku tyłowi.

W okolicy stawu łokciowego przebiega w bruździe leżącej na powierzchni tylnej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Tutaj leży on bezpośrednio pod skórą i daje się łatwo wyczuć jako dość gruby powrózek. Przy urazie tej okolicy odczuwa się ból i mrowienie, przebiegające po stronie łokciowej przedramienia aż do palca małego.

Na przedramieniu nerw przebiega między głowami m. zginacza łokciowego nadgarstka i razem z tętnicą łokciową biegnie po jego powierzchni wewnętrznej do okolicy nadgarstka.

W dolnej czwartej części przedramienia nerw wychodzi spod mięśnia i układa się między ścięgnami: m. zginacza łokciowego nadgarstka i zginacza głębokiego palców. Po drodze oddaje gałąź grzbietową, która przebiega pod ścięgnem m. zginacza łokciowego nadgarstka i przechodzi na stronę grzbietową ręki. Biegnąc na troczku zginaczy nerw dzieli się na gałąź powierzchowną do skóry palców IV i V oraz gałąź głęboką do mięśni ręki.

Nerw promieniowy po odłączeniu się od splotu okrąża spiralnie od tyłu kość ramienną, biegnąc w bruździe nerwu promieniowego, przykryty głową boczną mięśnia trójgłowego.

Po wydostaniu się z obrębu mięśnia trójgłowego nerw promieniowy biegnie po stronie bocznej ramienia. W okolicy łokciowej znajduje się między mięśniami ramienno-promieniowym a ramiennym.

W okolicy stawu łokciowego nerw promieniowy dzieli się na 2 gałęzie końcowe – głęboką (przechodzi na stronę tylną przedramienia, gdzie unerwia prostowniki przedramienia i mięsień łokciowy) i powierzchowną (biegnie po stronie powierzchownej przedramienia i przechodzi na grzbiet ręki, gdzie dzieli się na 5 nerwów grzbietowych palców, które unerwiają czuciowo stronę promieniową grzbietowej powierzchni ręki oraz częściowo grzbiet i zwrócone ku sobie powierzchnie palców I, II i III).

Nerw mięśniowo-skórny. Jest to nerw mieszany (zawiera zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe).

W swym przebiegu przebija on mięsień kruczo-ramienny i zaopatruje przednie mięśnie ramienia, aferentnie zaś część skóry przedramienia.

OBSZAR UNERWIENIA

OBSZAR UNERWIENIA

RAMIĘ

WIDOK OBSZARÓW

OPIS

nerw mięśniowo-skórny – unerwia mięśnie przedniej grupy ramienia oraz częściowo staw łokciowy. Czuciowo zaopatruje skórę przednią powierzchnię ramienia, staw łokciowy oraz boczną powierzchnię przedramienia aż do kłębu kciuka.

nerw pośrodkowy – Zaopatrywane mięśnie to: nawrotny obły, zginacz promieniowy nadgarstka, dłoniowy długi, zginacze, odwodziciel i przeciwstawiacz kciuka. Gałęzie czuciowe dochodzą do dłoniowej powierzchni dłoni i III palca od strony promieniowej.

OPIS

nerw łokciowy – Unerwiane mięśnie to: zginacz łokciowy nadgarstka, część łokciowa zginacza głębokiego palców oraz niektóre mięśnie kłębu. Czuciowo nerw zaopatruje skórę łokciowej części dłoni po stronie grzbietowej i dłoniowej.

nerw promieniowy – Zaopatrywane mięśnie ramienia to, trójgłowy i łokciowy oraz mięśnie przedramienia gr. boczna: : ramienno-promieniowy, odwracacz, prostowniki promieniowe nadgarstka długi i krótki.

nerw skórny przyśrodkowy ramienia – zaopatruje skórę dołu pachowego oraz przyśrodkowej części ramienia.

nerw skórny przyśrodkowy przedramienia – zaopatruje łokciową część przedramienia oraz częściowo skórę przednio-dolnej okolicy ramienia.

DŁOŃ

OBSZAR UNERWIENIA

SCHORZENIA

PORAŻENIA NERWÓW

PORAŻENIA NERWÓW

PORAŻENIE MIĘŚNIA MIĘŚNIOWO-SKÓRNEGO

  • zanik unerwianych mięśni
  • upośledzenie zginania w stawie łokciowym
  • osłabienia odwracania przedramienia
  • zaburzenia czucia w części unerwianego obszaru
  • Do stanu takiego może dojść np. w wyniku złamania kości ramiennej.

Porażenie nerwu pośrodkowego

W przypadku porażenia nerwu pośrodkowego, podczas próby zaciskania ręki w pięść, upośledzone jest zginanie kciuka oraz palców wskazującego i środkowego. Stan taki, gdy zgięte są tylko palce serdeczny i mały, nazywamy ręką błogosławiącą.

Odwiedziony i wyprostowany kciuk znajduje się w tej samej płaszczyźnie co dłoń. Po pewnym czasie do tego ustawienia dołącza się zanik mięśni kłębu kciuka, co razem przypomina ułożenie kciuka u małp i nazywa się ręką małpią

Porażenie nerwu promieniowego

- zdarza się stosunkowo często, zazwyczaj na skutek urazu jego odcinka ramiennego.

Jest to spowodowane jego przebiegiem – w tej części biegnie w bruździe kości ramiennej i złamanie może spowodować porażenie nerwu.

Charakterystycznym objawem porażenia nerwu promieniowego jest tzw. ręka opadająca

Porażenie nerwu łokciowego

- Charakterystycznym zespołem objawów jest tzw. ręka szponiasta.

- Do porażenia nerwu łokciowego dochodzi stosunkowo często, zwłaszcza w przypadku urazów dalszego końca kości ramiennej i okolicy stawu łokciowego.

- Podczas porażenia nerwu upośledzeniu ulegają:

  • ruchy w stawie promieniowo-nadgarstkowym
  • ruchy palców od II do V
  • ruchy kciuka (przywodzenie i częściowo opozycja).
  • Dochodzi również do zaników mięśni ręki (m.in. wygładza się kłębik) oraz do zaburzeń wydzielania potu. Skóra staje się sucha i odbarwiona.

INNE SCHORZENIA

INNE SCHORZENIA

Zespół kanału Guyona

  • Zespół chorobowy związany z uciskiem nerwu łokciowego w obrębie kanału Guyona (struktura anatomiczna utworzona przez haczyk kości haczykowatej, kość grochowatą i więzadło haczykowato grochowate).
  • Zespół wywołany jest najczęściej przez gangliony, urazy, wady anatomiczne. Ucisk na nerw łokciowy w kanale Guyona może też być wywołany zmianami w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Objawami zespołu kanału Guyona są zaburzenia czucia i ruchu w zakresie unerwienia nerwu łokciowego. Leczenie jest operacyjne.

Zespół kanału łokciowego

Zespół chorobowy wywołany uciskiem na nerw łokciowy.

Choroba związana jest ze zwężeniem kanału łokciowego

Przyczynami zwężenia są urazy, stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Występuje osłabienie i zanik dotyczące mięśni kłębiku, zaburzenia czucia i ruchu w zakresie unerwienia nerwu łokciowego.

Do rozpoznania często wymagane jest także badanie rentgenowskie stawu łokciowego.

W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne oraz zabiegi operacyjne.

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka.

Przyczyną choroby może być reumatoidalne zapalenie stawów, może też mieć ona charakter choroby zawodowej, np. u sekretarek (pisanie na maszynie), często występuje u kobiet w ciąży. Zespół cieśni kanału nadgarstka występuje także przy częstej i długotrwałej pracy z myszką komputerową

Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu witaminy B6, wykonywaniu iniekcji kortykosteroidów w okolicę troczka zginaczy oraz odciążenie dłoni i fizykoterapię. Zwykle nie przynosi pozytywnego efektu.

Leczeniem przyczynowym o dużej skuteczności jest operacyjne przecięcie troczka zginaczy i odbarczenie nerwu.

PODSUMOWANIE

PODSUMOWANIE

:)

ŹRÓDŁA

ŹRÓDŁA

  • http://medyczni.org/anatomia/konczyna-gorna-zagadnienia-kliniczne/
  • https://pl.wikipedia.org
  • https://www.pswbp.pl/files/emilia_pawlowicz/Urazy_nerwow_obwodowych.pdf
  • http://demotywatory.pl/2202664/Nerw-lokciowy

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi