TIK czyli technologie informacyjno komunikacyjne znane także jako Teleinformatyka to dział telekomunikacji i informatyki, zajmujący się techniką przetwarzania, gromadzenia
i przesyłania informacji w formie elektronicznej
TIK dotyczny moralnego postępowania w naszym szybko zmieniającym się świecie, ponieważ powstają ciągle nowe technologie postępowanie i istniejące normy muszą być nieustannie rewidowane i interpretowane na nowo.
W zakres pojęciowy technologii ICT wchodzą wszystkie media komunikacyjne (Internet, sieci bezprzewodowe, sieci Bluetooth, telefonia stacjonarna, komórkowa, satelitarna, technologie komunikacji dźwięku i obrazu, radio, telewizje itp.) oraz media umożliwiające zapis informacji (pamięci przenośne, dyski twarde, dyski CD/DVD, taśmy itp.)a także sprzęty umożliwiające przetwarzanie informacji (komputery osobiste, serwery, klastry, sieci komputerowe itp.).
Dodatkowo technologie ICT obejmują także całą gamę aplikacji informatycznych oraz złożonych systemów IT umożliwiających realizację przetwarzania i przesyłania danych na wyższym poziomie abstrakcji niż poziom sprzętowy
Termin ICT został pierwszy raz użyty w marcu 1997 roku w Wielkiej Brytanii przez Dennisa Stevensona, w dokumencie o tytule Information and Communications Technology in UK Schools. An Independent Inquiry, wystosowanym do rządu Wielkiej Brytanii. Polskie określenie „teleinformatyka” było używane na początku XXI wieku w dokumentach i reklamówkach wydawanych przez Telekomunikację Polską SA mimo iż stosowana w praktyce była od lat 80. XX wieku.
TIK w telefonach
Termin TIK jest również używany w odniesieniu do wszelkiej maści połączeń audio-wideo, czy telefonu sieci z sieciami komputerowymi, za pomocą jednego okablowania lub połączenia. Istnieje wiele powodów ekonomicznych (m.in. ogromne oszczędności pieniężne z likwidacji publicznych komutowanych sieci telefonicznych), dla których połączenia audio-wideo, zarządzanie budynkami oraz sieci telefoniczne z systemami sieci komputerowych mogą (i powinny) być realizowane przy pomocy jednego kabla światłowodowego i jednolitego systemu zarządzania.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych określa cele kształcenia ogólnego - m.in. kształtowanie u uczniów podstaw warunkujących odpowiednie funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie ksztłcenia ogólnego w szkole podstawowej należy umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno - komunikacyjnymi a także wyszukiwania, korzystania z informacji. Dużą wagę przykłada się także do rozwijania wsród uczniów umiejętności kodowania, programowania
Wykorzystanie tabletów i smartfonów do uatrakcyjnienia szkolnych zajęć:
-narzędzie współpracy
-urządzenie, którym można uczyć planowania
-urządzenie pomiarowe
-narzędzie rozwijające tworczość i kreatywność
Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych.
Wyróżnia się dwa podstawowe systemy prawa autorskiego: copyright (na gruncie systemu common law) i droit d’auteur (funkcjonujące w państwach Europy kontynentalnej)
Zgodnie z polską ustawą, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności. Utwór nie musi przy tym być skończony.
Rodzaje przyzwoleń na darmowe korzystanie z programów komputerowych
-shareware(bezpłatne korzystanie z programu w celu jego testowania)
-adware(darmowy dostęp do programu, ale z zamieszczonymi w nim reklamami)
-freeware(bezpłatny dostęp do programu bez ograniczeń) i ( dozwolone rozpowszechnianie programu ale tylko w niezmienionej formie)
Istnieje także coś takiego jak Beerware czyli licencja w której możemy korzystać za darmo z programu ale jeżeli spotkamy jego twórcę w prawdziwym życiu to musimy mu postawić piwo : D
TIK teoretycznie walczy z piractwem jednak działania władz w tej sprawie są bardzo ograniczone gdyż, jak dobrze wiemy, w dzisiejszych czasach piraci praktycznie co druga osoba. Gdyby władza miała ukarać każdego to grzywyny poniosła by większość społeczeństwa. Jednak władze coś robią a mianowicie karają największych piratów którzy np. sprzedają klucze do gier nielegalnie na takich serwisach jak np. allegro.pl. Oni ponoszą gigantyczne kary lecz my szarzy obywatelowie nie mamy się raczej niczym przejować jeżeli piracimy niewielkie ilości contentu.