Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

M

S

O

A hang keletkezése

THE

CREATIVE

ZONE

#1

A látás után a hallás útján szerezzük a legtöbb információt a környezetünkből. Ilyenkor a fülünk a levegőrészecskék kis amplitúdójú szemünk számára láthatatlan rezgéseit érzékeli.

Amplitúdó:a nyugalmi helyzettől mért legnagyobb kitérés

A hang nem más, mint a hallószervünk által felfogott, a levegőben mechanikai hullámként terjedő rezgés

Nem minden frekvenciájú mechanikai rezgést vagyunk képesek a fülünkkel észlelni. A tapasztalat szerint az ember a 20 Hz és 20 000 Hz közötti frekvenciatartományban keletkezett hangokat hallja meg.

E

A Hang Terjedési Sebessége

Tapasztalhattuk, hogy zivatar idején a villámlást csak később követi a dörgés. A vadászrepülő is messze jár már, mire a hangjára felfigyelünk. A hang terjedéséhez időre van szükség.

A Hanghullám Elhajlása

Ha kinyitjuk az osztályterem ajtaját, meghalljuk a folyosón beszélgető társaink hangját akkor is, ha történetesen nem látjuk őket. A beszéd hullámhossza ugyanabba a nagyságrendbe esik, mint az ajtó mérete, így a hang belépve az ajtón, behatol az árnyéktérbe és elhajlik.

Azt is tapasztalhattuk már, hogy ha zenét hallunk kiszűrődni egy ajtó mögül, akkor a mélyebb hangokat sokkal jobban halljuk, mint a magasabbakat. Ennek az az oka, hogy a magasabb hang kisebb hullámhosszú, ezért csak kisebb nagyságú rések esetén hajlik el

https://www.youtube.com/watch?v=cxm4qLVlCBg

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi