Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Klęski żywiołowe to zjawiska przyrody, prowadzące do naruszenia normalnego życia, stanowiące zagrożenia dla ludzi i ich mienia, powodujące zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki, transportu, łączności.
W dobie szybkiego postępu naukowo-technicznego, żywiołowe działania sił przyrody, które nie zostały (a wszystko wskazuje na to, że nie zostaną) opanowane przez człowieka, przynoszą ogromne straty zarówno dla zdrowia i życia ludzi jak i w gospodarce
Charakterystyka zagrożeń
PRZYKŁADY
to gwałtowne zakłócenia równowagi atmosferycznej. Połączone z silnym wiatrem, grzmotami i piorunami oraz obfitymi opadami są przyczyna śmierci ludzi i szkód w budownictwie, komunikacji, łączności, rolnictwie
- wiatry których prędkość przekracza 120 km/godz., połączone z intensywnymi opadami deszczu.
WICHURY
- wiatry których prędkość przekracza 120 km/godz., połączone z intensywnymi opadami deszczu.
TORNADO
gwałtownie wirująca kolumna powietrza będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu
Okresem występowania wichur w Polsce są zazwyczaj miesiące zimowe i wczesnojesienne, a niekiedy późnojesienne. Jeżeli prędkość wiatru przekracza 15 m/sek. powinny zostać unieruchomione wszystkie dźwigi na budowach i w portach, nie wolno pracować na wyższych kondygnacjach budynków, wysokich kominach itp.
Wiatr wiejący z prędkością 20 m/sek. oznacza stan pogotowia dla drogowców, transportu i kolei, a powyżej 25 m/sek. stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, gdyż może spowodować wielkie szkody materialne, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi.
POŻARY
Ze względu na swe niespodziewane powstawanie i szybkie rozprzestrzenianie się mogą wywołać następstwa wtórne, np. wybuchy zbiorników paliw, powstawanie trujących par i gazów, zawalenia się budynków. W 1992 r. w pożarze lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej spłonęło około 15 tys. ha lasów.
OGIEŃ
POWODZIE
Historia zna wiele katastrofalnych powodzi, które pochłonęły tysiące istnień ludzkich i wyrządziły olbrzymie szkody. Podczas wielkiej powodzi w lutym 1953 roku na południu Anglii i w rejonach przybrzeżnych Holandii zginęło ponad 1800 osób, a straty materialne oszacowano na ponad 400 mln. dolarów.
Woda
W lipcu 1977 roku przeżyliśmy „powódź 100‑lecia”. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkałe przez 10% ludności kraju. Woda spowodowała śmierć 54 osób, ponad 162 tysiące zmusiła do ucieczki, zalała ponad 1400 miejscowości (86 miast, w tym Wrocław). Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 2861 budowli hydrotechnicznych, 725 km wałów przeciwpowodziowych, 1274 km dróg krajowych i 13 186 km dróg wojewódzkich i gminnych, 304 mosty na drogach krajowych i 3730 mostów na drogach wojewódzkich i gminnych oraz 72 267 budynków.
Polskę zalicza się do terenów asejsmicznych, ponieważ trzęsienia ziemi występują jedynie sporadycznie i są stosunkowo słabe. Znane są jednak przypadki zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia na terenie Polski.
W 1443 roku w Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła Św. Katarzyny, a w wielu domach mieszkalnych zarysowały się ściany. Zniszczeniu uległo również wiele domów w Warszawie w wyniku trzęsienia ziemi w 1680 roku. Odnotowano także trzęsienia ziemi w Hrubieszowie w 1875 roku i okolicy Niemczy w 1895 roku.
opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu o średnicy powyżej 5 mm
w XIV wieku - 20 razy
w XV wieku w XV wieku - 25 razy
w XVI wieku w XVI wieku - 19 razy
w XVII wieku w XVII wieku - 24 razy
w XVIII wieku w XVIII wieku - 22 razy
w XIX wieku w XIX wieku - 23 razy
w XX wieku w XX wieku - 24 razy
gwałtowna utrata stabilności i przemieszczanie się: spadanie, staczanie lub ześlizgiwanie się ze stoku górskiego mas śniegu, lodu, gruntu, materiału skalnego, bądź ich mieszaniny
nagłe przemieszczenie się mas ziemnych, powierzchniowej zwietrzeliny i mas skalnych podłoża spowodowane siłami przyrody lub działalnością człowieka (podkopanie stoku lub jego znaczne obciążenie).
Przygotowanie
1. Dobrze zaplanuj trasę.
2. Sprawdź prognozę pogody.
3. Załóż wygodne buty.
4. Ubierz się na cebulkę.
5. Warto mieć ze sobą: mapę, apteczkę, latarkę, odblaski.
5. Naładuj telefon i zabierz ze sobą dokumenty.
6. Zaopatrz się w jedzenie i picie.
7. Poinformuj kogoś o swoim wyjściu w góry!
Górskie Ochotnicze Pogotownie Ratunowe(GOPR)/
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotownie Ratunkowe (TOPR)
Numery alarmowe
985 lub +48 601 100 300
Międzynarodowy Kod Górski
Wezwanie pomocy
Wezwanie pomocy:
6 sygnałów po 10 sekund z 1-minutową przerwą
Odpowiedź:
3 sygnały w ciągu minuty
Aplikacja "Ratunek" - GOPR/WOPR
Dzięki opracowanemu planu działania w sytuacji zagrożenia można uniknąć niepotrzebnego chaosu i paniki, a jednocześnie nie zapomnieć o niczym ważnym.
- jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać?
- gdzie jest planowanemiejsce zbiórki w razie ewakuacji?
- w razie konieczności ewakuacji zabezpiecz swój dobytek przed kradzieżą i stosuj się do poleceń służb ratunowych
- Kto jest za co odpowiedzialny? (np. jedna osoba wyłącza elektryczność, druga zabiera ważne dokuenty)
Postępowanie w wypadku lawiny
LAWINA
Postępowanie w wypadku wystąpienia osuwiska
OSUWISKO
Postępowanie w wypadku trzęsienia ziemi
TRZĘSIENIE ZIEMI
Postępowanie
BURZE I WICHURY
Przegrzanie
- reagowanie
UPAŁY
Wychłodzenie
-reagowanie
MROZY