Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Pod zagađivanjem zemljišta podrazumevaju se promene fizičkih, hemijskih I bioloških svojstava zemljišta, koje dovode do smanjenja njegove plodnosti i sposobnosti za normalno odvijanje procesa razlaganja, a samim tim i kruženja materije u prirodi.
Zemljište se zagađuje na razne načine: fizički, hemijski, biološki i radioaktivno.
Izvori zagađenja zemljišta se dele na:
1.Posredni izvori
2.Neposredni izvori
Posredni izvori zagađivanja zemljišta predstavljaju kisele kiše kao i zagađena voda (plavljenje zagađenom rekom, zalivanje zagađenom vodom i sl). Skoro sve zagađujuće materije spiranjem sa zemljišta zagađuju površinske i podzemne vode i dolaze do svetskog mora, a preko lanaca ishrane i do čoveka kao hrana.
Neposredni izvori su: sečenje šuma, erozija, poljoprivredne hemikalije, industrijalizacija, rudarstvo, deponije komunalnog i industrijskog otpada, kanalizacija, saobraćaj.
Pored toga, zemljište se neposredno zagađuje i brojnim kamenolomima, veštačkim akumulacionim jezerima kojima se potapa plodno zemljište, prekomernom i neadekvatnom urbanizacijom i sl.
Zagađenje zemljišta ima dalekosežne posledice koje mogu biti katastrofalne za životnu sredinu i živi svet. Postoji nekoliko mogućih posledica među kojima su najbrojnije sledeće: Trovanje podzemnom vodom, Zagađivanje voda, Erozija zemljišta, Gubitak staništa, Povećani rizik od požara.
Znamo da je zemljište za čoveka jedan od osnovnih uslova života, odnosno jedan od najvažnijih prirodnih resursa. Čovek na zemljištu proizvodi hranu i bez zemljišta ne može opstati zato je veoma važno što manje zagađivati zemljište.
Mere zaštite: smanjenje upotrebe zagađujućih materija u poljoprivredi, praćenje stanja , eliminacija uzroka, redukcija zagadjenih materija, sanitarna polja za deponije, hemijske mere, biološke mere.