Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Przyczny - Skutki - Zapobieganie
Kwaśne opady charakteryzują się pH poniżej 5.6, czyli mają odczyn kwasowy. Są powodowane głównie przez emitowane do atmosfery tlenki siarki tlenki azotu, tlenek węgla (IV) oraz inne pyły.
Powstaje już na wysokości chmur, gdzie tlenki kwasowe łączą się z cząteczkami wody tworzą kwasy, które spadają później na ziemię w posatci deszczu, śniegu lub mgły.
Wzory tych tlenków : CO2, NOx, SOx
Polega on na tym, że tlenki azotu siarki itp. oraz inne szkodliwe cząsteczki opadają na powierzchnię ziemi i tam dopiero tlenki kwasowe tworzą kwasy z wodą zawartą w organizmach lub glebie.
Często kwaśnym opadom towarzyszy smog.
Źródeł tlenków kwasowych i inny niebezpiecznych substancji jest wiele, ale do głownych należą:
Ich rozprzestrzenianie może ułatwiać niekorzystne ukształtowanie terenu i wiatr. Często zdarza się kwaśny opad spada setki kilometrów dalej od miejsca, w którym dostały się szkodliwe substancje.
Infografika
Kwaśne opady mają wiele szkodliwych skutków dla środowiska takich jak:
Warto wspomnieć, że na skutki kwaśnych opadów szczególnie narażone są drzewa iglaste, mchy i porosty. Mchy i porsty, gdyż nie mają woskowej warsty ochronnej jak inne rośliny.Często prosty są używane jako bioindykatory ( z powodu ich "delikatności" na czynniki środowiskowe) , czyli naturalne wskaźniki jakości powietrza. W najgorszym powietrzu jest całkowity brak porostów, wystepują tylko glony, a w najlepszym występuje np. granicznik płucnik.
Granicznik płucnik
Sposobów na ograniczenie występowania kwaśnych deszczy jest wiele i są między innymi:
Koniec
Najważniejsze informacje: