Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
PRZEMIANY
SPOŁECZNE
Geneza
Maja Więcek, Agnieszka Borys, Błażej Gala, Anna Bladon, Alicja Zaucha
Renesans jest epoką, która trwała od XIV do XVI wieku (w Polsce od XV do początku XVII). Cechowała się indywidualnością
i zainteresowaniem człowiekiem.
Prekursorem renesansu był Dante Alighieri i jego utwór „Boska komedia”, który nie został napisany po łacinie, lecz po włosku.
Swoje źródła odrodzenie bierze we Włoszech, które wówczas były podzielone na mniejsze państwa-miasta.
Nowe myśli filozoficzne jak i inspiracje do świeżego nurtu w sztuce dali włoskim artystom imigranci, którzy przybywali do Włoch po upadku Konstantynopola. Przywozili oni ze sobą często wspomnienia z dawnego Cesarstwa Rzymskiego jak i czasami całe dzieła. Artyści oraz filozofowie zainspirowani minionymi czasami świetności rasy ludzkiej postanowili zacząć tworzyć odmienną myśl od tej średniowiecznej. Ogromny wybuch takich dzieł został wzmocniony przez możnych państw-miast, którzy za pomocą swojego bogactwa brali pod opiekę początkujących artystów. Taki związek nazywamy mecenatem. Każda z bogatych rodzin chciała mieć jak najznamienitszych twórców pod swoimi skrzydłami co dodatkowo zwiększało kreatywność.
Miejscem, w którym Renesans kwitł najbardziej, była Florencja, czyli najzamożniejsze ze wszystkich Włoskich miast. Szczególny okres nastał tam za panowania Medyceuszy, rodu, który kładł największy nacisk na rozwój sztuki.
Filozofia miała już wcześniej swoje początki. Ojcem humanizmu nazywamy Francesco Petrarkę.
Był wywodzącym się
z Florencji uczniem
i poetą, który umiłował sobie myśl Starożytnego Rzymu takich mędrców jak Cyceron czy Wirgiliusz. Jego prace na temat filozofii minionych czasów stały się inspiracją dla innych poetów i myślicieli w czasie największego wybuchu renesansu.
Z racji tego, że w renesansie czerpano inspirację ze Starożytnego Rzymu i Starożytnej Grecji, można zobaczyć wiele podobieństw lub alegorii
w dziełach z epoki.
Najłatwiej pokazać to na przykładzie dzieł najznamienitszego z artystów - Leonarda da Vinci.
Sama nazwa dzieła pochodzi od architekta i autora Witruwiusza żyjącego
w Starożytnym Rzymie. Opierał on swoje prace
o perfekcyjne proporcje zarówno w budowlach jak
i ciele ludzkim. To właśnie jego dzieło De Architectura zainspirowało
Da Vinciego do jego własnego tworu.
Obraz Leonarda da Vinci Leda z Łabędziem nawiązuje bezsprzecznie do mitologii, a konkretniej do mitu greckiego o Zeusie i kobiecie imieniem Leda. Bóg piorunów zakochał się w dziewczynie i zmienił się
w łabędzia, aby ją uwieść.
Na początku XVI w. w Kościele domagano się wprowadzenia reform. Miało to związek z coraz częstszymi nadużyciami władz kościelnych, powszechnymi praktykami, takimi jak symonia (kupowanie stanowisk w Kościele), nepotyzm (obsadzanie znajomymi i rodziną ważnych stanowisk), sprzedaż odpustów, oraz niemoralnym życiu kościelnych dostojników. Ważne było także to, że Kościół nie godził się na żadne zmiany proponowane przez ludzi chcących naprawy moralnej Kościoła. John Wycliffe czy Jan Hus postulowali wprowadzenie do liturgii języków narodowych, spierano się także o kult świętych i Maryi, kwestionowano istnienie prymatu Papieża oraz wiarygodność dogmatów zatwierdzonych przez Kościół. Za autorytet większość z tych reformatorów stawiała tylko i wyłącznie Pismo Święte. Z ich dzieł i traktatów korzystali późniejsi znani reformatorzy Kościoła: Marcin Luter oraz Jan Kalwin.
Nie tylko wierzenia i ideologie były ważne, jeśli chodzi o tworzenie podstaw pod reformację. Ważniejszymi wydarzeniami politycznymi było upolitycznienie się papiestwa - Państwo Kościelne toczyło wojny, zawierało sojusze, mniej zwracając uwagę na kweste religijne, kolejni papieże wykorzystywali swoją pozycję w politycznych rozgrywkach. Wydarzeniem, które możemy nazwać prereformacją są wojny husyckie w Czechach w latach 1419-1434, a więc około wiek przed reformacją, których cele były bardzo zbliżone do późniejszej reforamcji. Rozwojowi nowej doktryny sprzyjały też warunki panujące w Niemczech - olbrzymia część ziem podzielonego na małe, niezależne państewka Cesarstwa należała do Kościoła, co potępiali reformatorzy, a zamierzali wykorzystać możnowładcy, by pozyskać ziemie dla siebie.
Niemiecki teolog i inicjator reformacji, twórca jednego z odłamów chrześcijaństwa, luteranizmu. Współodpowiedzialny za przetłumaczenie biblii na język niemiecki.
31 października 1517 roku w Wittenberdze wygłosił
on 95 tez, w których odrzucał sprzedaż odpustów
i inne nadużycia kościoła katolickiego.
Wydarzenie to jest uważane za początek reformacji.
W swoich 95 tezach Luter stanowczo udrzucał ideę kupowania odpustu grzechów za pieniądze. Wzywał on do prawdziwej pokuty poprzez wzbudzenie w sobie żalu za swoje grzechy.
Niemiecki teolog wskazuje również na ludzką pychę. Twierdzi, że ludzie niepomagający potrzebującym, a dający pieniądze papieżowi nie uzyskają odpustu grzchów, ale ściągają na siebie Boski gniew.
W rozprzestrzenianiu się luteranizmu niesamowicie pomógł wynalazek druku.
Dzięki niemu 2 tygodnie po ogłoszeniu tez Lutra, były one znane już w całych Niemczech, a po miesiącu w całej Europie. Twierdzi się, że po roku tezy dotarły nawet do Jerozolimy
Teologiczna myśl Marcina Lutra została opisana w pięciu podstawowych zasadach protestantyzmu.
Luter za jedyne źródło wiary uważał Pismo Święte. Twierdził, że budowanie wiary na podstawie ludzkich orzeczeń jest błędne, tylko Słowo Boże może zbliżyć nas co zbawczej łaski Chrystusa.
Luter twierdzi, że człowiek może zostać ocalony przed potępieniem tylko przez swoją głęboką wiarę, dzięki Łasce Bożej.
W tej zasadzie reformator odrzuca pośrednictwo kapłanów między Bogiem a ludźmi. Twierdzi, że Bóg jest jedynym uczestniczącym w procesie zbawienia.
Luter mówi także o tym, że przez krzyż Bóg pokazał nam zarówno swój gniew jak i łaskę, wskazując tym samym na konsekwecje grzechu.
Przez tę zasadę Luter wyraził brak możliwości wpływu człowieka na zbawienie, tym samym uderzając w ogromny w kościele katolickim kult świętych.
Huldryk Zwingli był szwajcarskim księdzem katolickim, który to w 1519 roku pod wpływem nauk Marcina Lutra oraz poprzez osobiste rozważania Pisma Świętego podjął krytykę kultu świętych, idei czyśćca, zakonów, władzy papieskiej, celibatu i pojmowania mszy w sensie ofiary, aby następnie w roku 1523 wystąpić z Kościoła. Założył wspólnotę protestancką w Zurychu. W trakcie swojej późniejszej działalności nawoływał do uznania Pisma Świętego za jedyne źródło wiary; znieseinia mszy świętej oraz w 1524 roku zanegował dogmat o rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. Zapoczątkował nurt protestancki nazwany ewangelizmem reformowanym. W 1531 roku został zabity przez szwajcarskich katolików, a jego ciało zostało poćwiartowane i spalone.
Jan Kalwin był francuskim kaznodzieją uznawanym za duchowego spadkobiercę Huldryka Zwingliego. Jego pierwsze zetknięcie z protestantyzmem miało miejsce podczas studiów na Uniwersytecie Paryskim gdzie poznał pisma Marcina Lutra. Gdy w 1533 roku Jan Kalwin napisał mowę inauguracyjną rektora Uniwersytetu Paryskiego, w której to poparł tezy Lutra. Został oskarżony o herezję i był zmuszony do ucieczki z Paryża. W 1535 roku osiedlił się w Bazylei w której to zapoznał się z popularnymi tam naukami Huldryka Zwingliego, zainspirowany nimi w 1536 roku napisał traktat teologiczny "Nauka religii chrześcijańskiej".
Geneza
1. Jedynym źródłem chrześcijaństwa jest Biblia; tzw. „tradycja” jest tylko ludzkim „wymysłem” i nie ma znaczenia;
2. Istnieje przepaść między absolutną wszechmocą Boga i nędzą człowieka, napiętnowanego przez grzech pierworodny;
grzeszna i zepsuta natura człowieka pozbawiła go wolnej woli;
3. Zbawienie człowieka zależy wyłącznie od łaski bożej, która z nieznanych ludziom przyczyn, przedwiecznym wyrokiem jednych ludzi przeznaczyła do zbawienia, a innych skazała na potępienie (predestynacja);
4. Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi i jedynym zbawicielem jest Jezus Chrystus. Tylko ze słów Jezusa (jako jednocześnie Boga i człowieka) możemy poznać prawdziwego Boga Ojca;
5. Człowiek nie może zjednać sobie łaski bożej za pomocą sakramentów, dobrych uczynków (które są jedynie oznaką wybrania przez Boga), wstawiennictwa Matki Bożej (która była tylko człowiekiem) lub świętych (ponieważ żaden człowiek nie może stwierdzić, kto jest prawdziwym świętym – to wiadome jest tylko Bogu);
6. Człowiek powinien udowodnić (sobie i innym) dobrym i uczciwym życiem chrześcijańskim, że nie należy do grona potępionych;
7. W eucharystii nie ma transsubstancjacji (chleb i wino pozostają zwykłymi pokarmami); eucharystia to tylko duchowa obecność Chrystusa;
8. Instytucja papiestwa, duchowieństwa i hierarchicznego Kościoła to instytucje ludzkie, a nie boskie; za pomocą „blichtru”, „pustych ceremonii” i „zbędnych rytuałów” odciągają ludzi od „prawdziwego kultu”, należnego Bogu;
9. „Zbytek i przepych” w kościołach są „obrazą Boga”; myśli wiernych powinny dążyć ku Bogu, a nie „rozpraszać się” na kontemplowaniu ozdób, figur i obrazów.
Click to edit text
Henryk VIII, król Anglii przez większość życia był przeciwnikiem reformacji. Brak męskiego potomka w małżeństwie z Katarzyną Aragońską skłonił monarchę do wystąpienia u papieża o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Prośba spotkała się z odmową Biskupa Rzymu, reperkusją czego było zerwanie przez Henryka VIII kontaktów dyplomatycznych i kościelnych ze Stolicą Apostolską. W 1534 roku za zgodą parlamentu ogłoszono niezależność Kościoła Anglii od Rzymu. Akt supremacji, naśladując tytulaturę papieską, ogłosił króla Anglii „jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego". Początkowo anglikanizm był bardzo podobny do katolicyzmu, a około 10 lat po śmierci Henryka VIII przyjął formę podobną do tego jaką ma dzisiaj.
Unitariańska Wspólnota religijna wyodrębniona z kalwinizmu. Stanowiła ona najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce
Jako wyłączną podstawę swojej doktryny Bracia Polscy uważali Biblię (zasada Sola scriptua). Tak jak Arianie, Bracia Polscy nie uznawali dogmatu o Trójcy Świętej. W początkowym okresie działalności wywodził się z tego bezwarunkowy pacyfizm oraz odmowa służby w państwu.
Kobiety w środowisku Braci Polskich miały nieporównywalnie mocniejszą pozycję niż inne protestantki, czy też katoliczki. Bardzo często kobiety wygłaszały kazania i nauki moralne, co wywoływało zgorszenie i zdziwienie opinii publicznej
Grobowiec Orzechowskich, rodziny Braci Polskich pod Krasnymstwem (woj. Lubelskie)
Dom ministra Ariańskiego w Rakowie (woj. Świętokrzyskie)
Jako pierwszy w Polsce badacz Biblii pochodzenia Niderlandzkiego nazywany Spiritus zakwestionował dogmat Trójcy Świętej (ok. 1546 r.). W 1550 r. Włoch Francesco Stancaro, wyznający poglądy został sprowadzony przez biskupa Samuela Maciejowskiego jako profesora języka hebrajskiego Uniwersytetu Krakowskiego, jednak został on zmuszony do opuszczenia kraju. Wkrótce zastąpił go inny Włoch, Giorgio Biandrata, który przekonał włoskich unitarian do osiedlenia się w Polsce. Pierwszy zbór Braci Polskich powstał 16 października 1562 r. w wyniku rozłamu w krakowskim zborze kalwińskim. W październiku 1563 r. na soborze w Pinczowie powołany został "Polski Mniejszy Kościół Reformowany", który zrzeszał Braci Polskich.
Reformacja spowodowała rozłam religijny w dotąd w miarę jednolitej wyznaniowo Europie, najpoważniejszym konfliktem z tego wynikającym była wojna trzydziestoletnia (1618-1648)
W odpowiedzi na reformację w Kościele Katolickim powstał ruch zwany kontrreformacją, który zmierzał do uzdrowienia stosunków panujących w Kościele przed reformacją. Działania polegały na tworzeniu seminariów, reformie życia religijnego zgromadzeń zakonnych poprzez powrót do źródeł ich duchowości.
Upowszechnienie się języków narodowych w liturgii zakończyło erę uniwersalizmu i stworzyło podstaył poę pod powstanie państw narodowych.
Kalwinizm, który zgodnie z ideą predestynacji zakładał, że majętność na ziemi jest oznaką przeznaczenia do zbawienia, położył podwaliny pod relacje społeczne w kapitalizmie
Wielka schizma zachodnia
PRZEMIANY SPOŁECZNE I CYWILIZACYJNE
Rozwój mecentu
Tymoteusz Pawełczyk
Odkrycia
Bibliografia
Wielka schizma zachodnia – okres trwający od 1378 do 1417 roku, kiedy to brak zgody kardynałów, kierujących się głównie pobudkami politycznymi, powodował, że do tytułu głowy Kościoła katolickiego rościło sobie pretensje dwóch, a nawet trzech papieży jednocześnie.
Geneza
wielkiej schizmy
Kraje przyjmujące obediencję Awinionu (czerwony) i Rzymu (fioletowy).
Geneza
wielkiej schizmy
W roku 1309 papież Klemens V przeniósł siedzibę Kurii Rzymskiej do Awinionu rozpoczynając okres tzw. niewoli awiniońskiej papieży. Jego kolejni następcy rezydowali do roku 1376 w Awinionie. Kuria Rzymska została zdominowana przez Francuzów, a w gronie kolegium kardynalskiego nasilały się spory pomiędzy frakcjami narodowymi (głównie francuską i włoską). Urząd papieski był wykorzystywany politycznie przez królów Francji, a w Kościele szerzyły się symonia, nepotyzm, rozwiązłość i brak dyscypliny. Skutkowało to stopniowym upadkiem autorytetu papiestwa. Dopiero Grzegorz XI powrócił w 1377 roku do Rzymu za namową Katarzyny ze Sieny (później ogłoszonej świętą).
Papieże i antypapieże wielkiej schizmy zachodniej
Mecenat − opieka wpływowych i bogatych miłośników, amatorów literatury i sztuki nad twórcami. Na ogół wiąże się to z finansowym wspieraniem tych artystów i ich poczynań. Samo określenie wywodzi się od nazwiska Gajusza Cilniusza Mecenasa. Nad artystami roztaczali opiekę przedstawiciele takich rodów jak Sforzowie w Mediolanie czy Medyceusze we Florencji.
herb rodziny Medyceuszy
Eberhard Medyceusz protoplasta rodu
Odkrycia
geograficzne
Odkrycia
teoria heliocentryczna
Odkrycia geograficzne
Krzysztof Kolumb
Ferdynand Magellan
O obrotach sfer
niebieskich
De revolutionibus orbium coelestium – dzieło Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie. Ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543. Składa się z sześciu ksiąg.
W 1999 autograf De revolutionibus orbium coelestium został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata. W 1559r. wpisano w Kościele katolickim do Indeksu ksiąg zakazanych.
Mikołaj Kopernik
Wynalezienie druku przypada na 1455 rok. Jan Gutenberg opracował własną wersję czcionek, wykonanych z metalu. Skonstruował aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej, wzorując się na znanych już prasach introligatorskich. Jego prekursorskim dokonaniem było stworzenie pierwszego dużego wydawnictwa. Równie ważnymi osiągnięciami są udane kroje pism używanych do druku oraz opracowanie podstawowych zasad składu tekstu.
Fragment Biblii Gutenberga
Jan Gutenberg
Bibliografia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_schizma_zachodnia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_odkrycia_geograficzne
https://epodreczniki.pl/a/wielkie-odkrycia-geograficzne/DDKT9XZpB
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medyceusze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenat
https://pl.wikipedia.org/wiki/De_revolutionibus_orbium_coelestium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Johannes_Gutenberg
Autorki:
Nina Cielica
Kinga Szafron
Dominika Mulak
Wiktoria Szopa
Filozofia, która dominowała w epoce renesansu, była w głównej mierze etyką chrześcijańską, wzbogaconą o wątki znanych nam etyk starożytnych. Obecne były w niej pojęcia winy, grzechu, cnoty, zbawienia, sumienia, powinności, dobra i zła oraz szczęścia. Charakteryzowała się szczególnym sposobem postrzegania człowieka, Boga i społeczeństwa. Ludzie renesansu byli podobni do ludzi średniowiecza pod względem religii - zarówno jedni, jak i drudzy straszyli piekłem i pocieszali rajem. Renesans przesycał wszystkie te idee wyraźną atmosferą doczesności - indywidualizmem, wszechstronnością oraz humanizmem.
Nurty filozoficzne
- nurt kulturalny, umysłowy i filozoficzny, powstały w początkach renesansu we Włoszech. Inspiracją dla jego utworzenia była kultura starożytna, w szczególności sztuka oraz poezja Greków i Rzymian. Dominowało tutaj prześwadczenie o nieograniczonych możliwościach
ludzkiego umysłu oraz samego człowieka, który był uważany za istotę wolną i twórczą. Humaniści byli przekonani o jego wielkości i godności, propagowali wszechstronny rozwój jednostki. Popularny stał się pogląd zwany antropocentryzmem, według którego to właśnie człowiek stanowi centrum i cel wszechświata. Hasłem przewodnim humanistów stały się słynne słowa rzymskiego komediopisarza - Terencjusza zaczerpnięte z jednego z jego utworów : "Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce"
- nurt filozoficzny, który został rozwinięty przez Platona (427-347 p.n.e.). Mówi o tym, że nasz świat jest marnym odwzorowaniem tego idealnego. Głosił, iż świat składa się z ducha, czyli idei i materii. Dotyczyło to każdego przedmiotu, a najbardziej duszy: Człowiek oprócz materialnego ciała podlegającego procesowi zniszczenia posiada niematerialną część, czyli duszę, która w chwili
śmierci udaje się do świata idealnego. Dusza nadaje sens i życie człowiekowi, wprawia nas w ruch, lecz ciało jest jej tymczasowym przystankiem do świata idealnego. Platon tłumaczył swoją ideę posługując się przykładem jaskini, w której przy ognisku tyłem siedzą ludzie. Na ścianie jako cienie widzą to, co dzieje się poza
jaskinią. To co widzą, jest jedynie
odzwierciedleniem prawdziwego świata
poza jaskinią.
- nurt filozoficzny stworzony w IV w. p.n.e. przez Arystotelesa, który miał na celu pokazanie sprzeciwu platonizmu. Arystoteles uznawał rzeczy doświadczone przy pomocy zmysłów za jedyne oczywiste. Poznanie powinno być oparte na doświadczeniu i intuicyjnym określaniu z niego prawd ogólnych. Jak również założenie, iż najważniejszym
dobrem dla człowieka jest szczęście, nie jako rezultat doświadczenia przyjemności lecz wynik aktywności rozumnej i cnotliwej człowieka. A w rozumowaniu, jak i w życiu należy się trzymać złotego środka.
- nurt filozoficzny, który został utworzony w III w. p.n.e. przez Zenona z Kition. Nazwa ta pochodzi od budowli, w której Zenon nauczał w Atenach: Stoa Poikile. Według niego człowiek musi zachować równowagę duchową, spokój, powagę, by osiągnąć szczęście. Osoby żyjące stoicyzmem wyrzekają się dóbr, które przemijają, żyją w zgodzie z innymi naturą, bez okazywania zbędnych emocji. Dla człowieka najważniejsze jest w stoicyzmie szczęście, izoluje się on od rzeczy, które mogłyby go kusić. Jest obojętny na radosne chwile, jak i te smutne – broni się przed cierpieniem. Najważniejsza jest równowaga ducha, a ostatecznym wyborem jest samobójstwo.
- nurt w filozofii, który nawiązuje do filozoficznych koncepcji Epikura z Samos. Jest on przeciwieństwem stoicyzmu. Tutaj człowiek ma się cieszyć z nawet drobnych rzeczy. Powinien po prostu czerpać z życia jak najwięcej i się nie ograniczać. Mówi się, że . „Dobro to przyjemność – czyli brak bólu”. Odrzuca się wierzenie w siły wyższe. Osoby żyjące według epikureizmu mogą nawet zrezygnować z przyjemności, tylko by nie zaznać cierpienia. Żyją oni zgodnie z naturą i wierząc, że nie ma drugiego życia.
- nurt w filozofii, który został uformowany w oddzielne
stanowisko przez Pirrona z Elidy, którego najszerszym wyrazem literackim są pisma Sextusa Empiryka. Polega on na braku uzyskania czegoś wiarygodnego i prawdziwego. Jest nawet możliwe iż człowiek nigdy prawdy nie pozna. By poznać i uzyskać szczęście (czyli tutaj całkowity spokój duchowy), trzeba się wyzbyć się pytań, na które nie da się znaleźć odpowiedzi
- holenderski humanista, filozof i teolog. Podróżował on po całej Europie jako niezależny uczony, utrzymując się ze sprzedaży swoich prac oraz datków od rosnącego grona zwolenników. Jako pierwszy humanista odważył się skrytykować chrześcijańskie teksty, nigdy nie zerwał jednak z katolicyzmem, polemizował także z Marcinem Lutrem. Erazm wysoko cenił filozofię Platona, stoików i epikurejczyków, najważniejsze miejsce zajmował jednak w jego rozważaniach Sokrates.
Główne założenia filozofii:
- Człowiek może zapewnić sobie zbawienie, kiedy
przestrzega ewangelicznych zasad
- Ludziom na drodze do pokoju i szczęścia stoją
głupota, nieuctwo oraz zabobon
- Wszystkie wyznania chrześcijańskie powinny dążyć
do zgody.
- najbardziej znane dzieło Erazma z Rotterdamu, które powstało w 1511 r. Wykorzystując personifikację głupoty, paradoks, filozof przedstawił świat na opak- ludzie głupi odnoszą największe sukcesy i są najszczęśliwsi (Ale to wam powiadam ja, Głupota: Człowiek jest tym szczęśłiwszy, im więcej mu klepek nie dostaje[…]). Dzięki temu zabiegowi skrytykował tak naprawdę głupotę, zabobon i nieuctwo.
- francuski filozof, pisarz i humanista; uznawany jest za twórcę eseju, jako gatunku literackiego, stanowiącego erudycyjne rozważania zorganizowane tematycznie, ale podane w luźnej formie. Otrzymał honorowe obywatelstwo Rzymu, pomimo starań o aprobatę kościelną dla swojego dzieła ,,Prób”, utwór ten znalazł się w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Montaigne zajmował postawę laicką, głosił idee tolerancji religijnej, racjonalizmu. Doceniał dokonania Homera oraz Aleksandra Wielkiego.
- zbiór szkiców, w którym obserwator - Montaigne, widząc sprzeczności w sobie i wokół, nie zaprzecza im, lecz stara się je ze sobą pogodzić. Odnajduje w tej próbie pogodzenia - nowy sens świata skłóconego. Jednocześnie odnajduje zapomnianą miarę człowieka: harmonię. Michel de Montaigne pokazał, że sądy ludzkie są subiektywne, względne, a nikt nie dysponuje absolutną wiedzą. Skrytykował też doktrynerstwo i fanatyzm, propagował za to tolerancję dla różnych poglądów.
– prawnik, filozof, pisarz społeczny i polityczny, historyk i dyplomata florencki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli
renesansowej myśli politycznej. Zasłynął przede wszystkim traktatem na temat sprawowania władzy pt.: „Książę”. Od jego nazwiska powstał termin „makiawelizm”, oznaczający brak skrupułów w dążeniu do celu. W roku 1559 jego pisma trafiły na kościelny indeks ksiąg zakazanych.
Główne założenia filozofii:
- Cel uświęca środki
- Prawo nie ma mocy, jeśli nie stoi za nim siła zdolna je egzekwować
- Świat jest polem stałej gry sił dobra i zła, a cechą zmian, jakim ulega, jest cykliczność.
- Ludzie z natury są źli, a głównym
motorem ich działania jest żądza
władzy i posiadania.
– traktat powstały w 1513 roku, będący najsłynniejszym dziełem Machiavellego oraz jedną z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej. Pełni on rolę poradnika, dotyczy w głównej mierze problematyki władzy oraz strategii jej utrzymania. Książka była wielokrotnie krytykowana za swój amoralizm - sprzeczność z wartościami chrześcijańskimi i propagowanie niemoralnych treści.
- pogląd powstały w starożytności (powrócił w renesansie), według którego zasadniczą rolę w poznaniu odgrywa doświadczenie.
- angielski filozof, eseista, polityk oraz prawnik. Uznaje się go za jednego z wynalazców nowożytnej metody naukowej opartej na eksperymencie i indukcji. Uchodzi także za współtwórcę empiryzmu.
- poeta, filozof, autor słynnych sonetów. Jego twórczość zapoczątkowała okres humanizmu w Europie. Pisał zarówno utwory poetyckie jak i traktaty moralne czy erudycyjne. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: ,,Canzoniere", ,,Sielaki" oraz ,,Africa".
- dzieło Mikołaja Kopernika wydane
w 1543 roku, zawierające wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Charakter dzieła nie był filozoficzny, jednak warto o nim wspomnieć ze względu na jego sprzeczność z ówczesnymi autorytetami: Biblią, filozofią Arystotelesa oraz teorią Ptolemeusza
Mikołaj Kopernik
Od czasu ukazania się tworu poglądy oparte na autorytecie były stopniowo zastępowane przez systematyczną obserwację i eksperymenty. Zmiany te określa się mianem przewrotu kopernikańskiego.
- włoski filozof renesansowy oraz teolog, zwolennik teorii heliocentrycznej. Propagował dość kontrowersyjne jak na tamte czasy poglądy - twierdził, że system słoneczny znajduje się w nieskończonej przestrzeni, a we wszechświecie istnieje wiele podobnych do niego schematów. Za swoje przekonania został
skazany na spalenie na stosie, jego egzekucja odbyła się na głównym rynku Rzymu w 1600 roku.
- https://www.entoen.nu/pl/erasmus
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C24336%2Cerazm-z-rotterdamu-wedrujacy-humanista.html
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Montaigne- Michel;3943165.html
- https://wolnelektury.pl/katalog/autor/michel-de-montaigne/
- http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1654
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/54681/proby
- http://aleklasa.pl/liceum/c111-jak-odpowiadac-z-polskiego/antyk/c411-antyk-6/czym-sie-charakteryzuja-nurty-filozoficzne-stoicyzm-i-epikureizm
- https://mlodziezowy.pl/arystotelizm-prady-kierunki-filozofia/
- https://www.slownik.one/arystotelizm
- https://sjp.pwn.pl/slowniki/sceptycyzm.html
- https://www.edukator.pl/sceptycyzm,4344.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/De_revolutionibus_orbium_coelestium
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Machiavelli
- https://eszkola.pl/jezyk-polski/niccolo-machiavelli-443.html
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Machiavelli-Niccolo;3935686.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_(utw%C3%B3r)
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_renesansu
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Bacon_(filozof)
- https://sjp.pwn.pl/slowniki/empiryzm.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Francesco_Petrarca
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Humanizm_renesansowy
- https://sciaga.pl/tekst/425-1 glowne_prady_epoki_renesansu_odrodzenia
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Humanizm
- Podręcznik ,,Etyka dla Myślących” dla szkół
ponadgimnazjalnych autorstwa Magdaleny Środy
Twórczość Jana Kochanowskiego
Autorki:
Aneta Sztajer
Natalia Strzoda
Laura Surowiak
Anastazja Ziarko
Zuzanna Filingier
stoicyzmu i epikureizmu
Pieśń to najstarszy i najbardziej powszechny gatunek literacki poezji lirycznej o genezie związanej z obrzędami i muzyką. Jest podzielona na strofy, zwykle o tematyce poważnej.
Pieśń posiada cechy takie jak uproszczona budowa, układ stroficzny, częste refreny, paralelizmy oraz rytmizacja.
Pieśni mogą mieć tematykę religijną, biesiadną, filozoficzną, miłosną, patriotyczną, chwalebną, pochwalną, dziękczynną, okolicznościową, państwową lub związaną z pracą (np. pasterską).
Utwór ten powstał prawdopodobnie około 1558 roku podczas pobytu poety we Francji. Pieśń przedstawia typowo renesansową wizję świata i człowieka, odwołuje się bowiem do ideałów stoicyzmu, tomizmu i klasycznych reguł piękna. Odzwierciedla również renesansowy antropocentryzm, człowiek jawi się bowiem jako zwieńczenie dzieła stworzenia.
Pieśń „Czego chcesz od nas Panie” to podniosły utwór wychwalający wielkość nieskończonego i wspaniałego Boga. Pan jawi się tu jako wielki architekt, który skonstruował świat wedle harmonijnych reguł: oddzielił światło od ciemności, noc od dnia, lądy od wód oraz wyznaczył poszczególne pory roku. Rzeczywistość stworzona przez Boga jest tworem doskonałym i harmonijnym. W świecie panuje określony, uniwersalny ład. Doskonałość Boga znajduje odzwierciedlenie w doskonałości Jego dzieła. W ten sposób przejawia się w utworze filozofia tomistyczna, zgodnie z którą o istnieniu Absolutu wnioskuje się na podstawie piękna i bogactwa otaczającego świata. Bóg jest jednocześnie bytem niepoznawalnym, nieśmiertelnym i nieskończonym, którego nie może ogarnąć nawet Kościół.
Jeśli idzie o człowieka, stanowi on cząstkę stworzonej przez Boga przyrody i podlega analogicznym jak ona regułom. Istota ludzka jawi się jako najdoskonalszy z bytów w łańcuchu stworzenia, któremu Pan powierza pieczę nad wszystkimi bogactwami rzeczywistości. Ponadto mamy tu do czynienia z optymistyczną wizją ludzkiego losu, pełnego szczęścia, dobrobytu i wewnętrznej harmonii. Człowiek powinien być wdzięczny Bogu za Jego dobroć i zabiegać o Boże błogosławieństwo.
Pieśń IX
Pieśń IX zawiera wskazówki na temat tego jak żyć, w co wierzyć i jakie wartości w życiu są ważne. Kochanowski nawiązuje do trzech filozofii: stoickiej, epikurejskiej i chrześcijańskiej.
Nigdy w życiu nie zbłądzi ten, który potrafi zachować umiar w szczęściu, nie jest zarozumiały, nie unosi się pychą oraz mężnie wytrzymuje niepowodzenia. Kochanowski nawiązuje do metody "złotego środka", który był jednym z poglądów wyznawanych przez antycznych Stoików.
Podmiot liryczny chwali szczęście pełne równowagi. Wie, że nie będzie żył wiecznie dlatego też pogodzi się z utratą wszystkich dóbr jakie posiada. Wystarczy mu cnota, która jest dla niego prawdziwym skarbem. Kochanowski porównuje się do żeglarza, który w sytuacji niebezpieczeństwa modli się i chce swymi darami przekupić Świętych. Podmiot liryczny uważa, że pokora i pobożność w tej sytuacji jest fałszywa. On woli w swoim rejsie, którym jest jego życie, zachować postawę stoicką i wiarę w Boga.
Click to edit text
Fortuna – w mitologii rzymskiej – bogini płodności i urodzaju, później czczona głównie jako bóstwo losu i szczęścia. W mitologii greckiej jej odpowiednikiem była Tyche – uosobienie ślepego losu, powodzenia, ale i nieszczęścia. Jej wyobrażenia bywały różne. Przedstawiano ją z zawiązanymi oczami, rogiem obfitości, sterem czy kołem. Do tej właśnie alegorii zdaje się nawiązywać Jan Kochanowski w swoim słynnym utworze zaczynającym sie od słów: "Nie wierz Fortunie..." .
Podmiot tego liryku podkreśla, że los bywa bezwzględny nawet dla tych, którzy sprawują ważne funkcje lub cieszą sie dobrym powodzeniem, bowiem hierarchia społeczna nie ma dla niego znaczenia. Ich życie może w jednej chwili stać się pasmem niepowodzeń, a umiłowany dostatek – nieosiągalny. Przestrzega więc, aby nie dać się omamić sile pieniądza i zbytku.
Mówiący zaleca również ostrożność w stosunku do "fałszywych przyjaciół". Twierdzi, że światłem, które ich przyciąga nie jest ów "ty" – którego fortuna postawiła wysoko na swoim kole, ale jego majętność i usytuowanie. Przywiązanie ich jest więc pozorne, a co za tym idzie niestałe. Kończąca wiersz strofa zamyka w sobie uniwersalną prawdę, która stanowi jednocześnie przesłanie całego utworu. Jedynym , nieprzemijającym dobrem okazuje się bowiem nie majętność i tzw. "dobre powodzenie", lecz zalety charaktery ludzkiego.
Pieśń IX stanowi swoisty wykład renesansowego światopoglądu i filozofii życia. Poeta prezentuje postawę optymistyczną, zachęca do zachowania nadziei w każdych, nawet najbardziej nieprzyjaznych okolicznościach. Za taką postawą przemawia uważna obserwacja porządku natury. Po zimie zawsze przychodzi wiosna, a po nocy dzień. Wszystko w przyrodzie ma charakter cykliczny, a więc również szczęście przeplata się z cierpieniem. Człowiek powinien pamiętać o tym zwłaszcza, kiedy dobrze mu się wiedzie. Los bywa bowiem przewrotny i w najbardziej nieoczekiwanym momencie może odmienić swój bieg.
Kochanowski postuluje postawę stoicką, mówi bowiem: „Lecz na szczęście wszelakie/ Serce ma być jednakie”. Człowiek nie powinien zatem ulegać żadnym gwałtownym emocjom, ani pozytywnym, ani negatywnym. Dzięki temu istota ludzka zachowa odporność na wszelkie koleje zmiennej Fortuny.
Światopogląd Kochanowskiego przekracza jednak pojęcia antyczne. Ponad Fortuną w świecie poety jest jeszcze Bóg i to On ostatecznie decyduje o ludzkiej egzystencji. Stoicyzm łączy się tu zatem z wiarą i ufnością w działanie Boskiej Opatrzności.
Pieśń ma wymowę patriotyczną, ale też uniwersalną. Poeta zwracając się do władców, wskazuje, jak powinno wyglądać godne rządzenie krajem. Władcy są przedstawicielami Boga na ziemi i dlatego ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Powinni oni mieć na względzie przede wszystkim dobro kraju, a nie prywatny interes. Muszą oni pamiętać, że mimo sprawowania władzy, sami również mają nad sobą władzę w postaci Boga. Będą musieli kiedyś przed nim zdać sprawę ze swojego postępowania. Bóg będzie sądził ludzi bezstronnie, bez względu na stan majątkowy człowieka. Będzie zwracał uwagę jedynie na ludzkie czyny.
W ostatniej strofie podmiot liryczny zaznacza, że grzeszność władcy jest bardziej niebezpieczna niż występki przeciętnego człowieka. Jej konsekwencje mają wpływ na cały naród.
Jan Kochanowski odnosi się do spraw publicznych, państwowych. Był to wątek częsty w jego twórczości, a sama pieśń stanowi również fragment dramatu „Odprawa posłów greckich”.
Utwór ten stanowi poetycką parafrazę „Ody do Mecenasa” Horacego.
W utworze tym mowa o poezji i statusie poety. Dwa najważniejsze motywy tekstu to motyw sławy oraz motyw nieśmiertelności. Oba zostają wprowadzone poprzez nawiązanie do Horacego i obecnego w jego pisarstwie obrazu przemiany poety w łabędzia. Łabędź to ptak tradycyjnie poświęcony Apollinowi – symbol poetyckiego natchnienia. Ptasi lot w sensie metaforycznym oznacza wywyższenie artysty ponad zwykłych ludzi, a także wgląd w sprawy duchowe. Wywyższenie polega na zyskaniu przez poetę nieśmiertelnej sławy. Artysta jest zatem również niczym antyczny Ikar, który poznaje tajemnice antycznego świata, ale sam także wpisuje się w pamięć kolejnych pokoleń. Co więcej, Kochanowski uważa, że jego sława przewyższy sławę Horacego.
Ostatnia strofa jest przesłaniem dla najbliższych, testamentem, w którym autor stwierdza, że pogrzeb i opłakiwanie jego śmierci nie mają sensu, ponieważ zamieniony w ptaka, będzie żył na wieki.
Pieśń V z ksiąg wtórych, która funkcjonuje w literaturze pod tytułem "Pieśń o spustoszeniu Podola", ma charakter patriotyczny, jest rodzajem apelu podmiotu lirycznego do rodaków. Jej powstanie było ściśle związane z wydarzeniem, jakie miało miejsce w 1575 roku, kiedy to Tatarzy dokonali napaści na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Pieśń nie tylko upamiętnia to wydarzenie, ale także stanowi przestrogę dla szlachty, by wyciągnęła właściwe wnioski z zaistniałej sytuacji.
Kochanowski kreśli sugestywne obrazy spustoszenia Podola: kobiet wziętych do niewoli i zamkniętych w haremach oraz szlacheckich dzieci zamienionych w służących niewiernych. Mamy tu do czynienia z litotą – pomniejszeniem przeciwnika w celu uzmysłowienia Polakom własnej potęgi. Ponadto podmiot liryczny zwraca uwagę, że jeżeli Polacy nie pomszczą klęski poniesionej z rąk tak słabego wroga, będzie to bardzo zła wróżba dla przyszłości kraju.
Pojawia się również przestroga przed lekkomyślnością szlachty i stawianiem własnych interesów przed – nadrzędnym dla każdego patrioty – dobrem ojczyzny.
Pieśń ta należy do literatury pastoralnej. Autor odwołuje się do antycznej oraz polskiej tradycji sielanki. Głównie wzorował się na dziełach Wirgiliusza i Horacego.
„Pieśń świętojańska o Sobótce” Jana Kochanowskiego to cykl dwunastu pieśni, których geneza jest związana ze starosłowiańskimi obrzędami nocy świętojańskiej. Życie na wsi jawi się w utworze jako wartościowe, ponieważ zapewnia uczciwość, pobożność i bezpieczeństwo. Życie mieszkańców wsi jest postrzegane jako pełne harmonii, zgodne z pierwotnym porządkiem natury i boskimi nakazami. Respektuje ono zasady moralne i jest wolne od zepsucia panującego na krolewskich i magnackich dworach. Wiejski gospodarz żyje z dala od gwaru miejskiego, w zamian słucha śpiewu ptaków. Często odpoczywa na łonie natury, sam organizuje swoją pracę i potrafi tym samym zapewnić sobie dobrobyt. Gospodarzowi pomaga jego wierna małżonka, która jest oszczędna i pracowita. Dzieci i młodzież mieszkające na wsi są dobrze wychowane, z szacunkiem odnoszą się do starszych i do religii. Jest to topos ziemiańskiej arkadii.
Tytułowa sobótka to ludowe święto przypadające raz do roku, 23 czerwca. Jest to niezwykły czas letniego zrównania dnia z nocą. Ten ludowy obrzęd związany był z zabawą i marzeniami o szczęsciu małżeńskim.
Sielanka - Utwór poetycki, przedstawiający w sposób wyidealizowany uroki życia wiejskiego.
Arkadia - wyidealizowana kraina zamieszkiwana przez szczęśliwych pasterzy.
Fraszka to krótki utwór liryczny, czasem zawierający elementy epickie lub dramatyczne. Jest zazwyczaj rymowany lub wierszowany, o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej). Często kończy się wyraźną puentą.
To właśnie Jan Kochanowski wprowadził fraszki do literatury, nazwę czerpiąc z języka włoskiego.
Fraszki Kochanowskiego cechuje ogromna różnorodność tematyczna. Poeta mówi o wielu różnych aspektach renesansowego świata, takich jak życie dworzan i chlopów, miłość, przyjaźń, biesiady oraz kaprysy losu.
Na swoje księgi to fraszka o charakterze programowym. Podmiotem tego utworu jest niewątpliwie poeta, fraszkopisarz, który składa deklaracje, co do tematyki swoich dzieł. Poeta odrzuca jako przedmiot swojej twórczości tematy mitologiczne, nie interesują go postaci wielkich herosów i srogich bogów.
Żywiołem lekkiej twórczości poety jest śmiech, żart, zabawa.
Z taką atmosferą doskonale komponuje się budowa formalna tego utworu. Wiersz jest bardzo lekki, prawie śpiewny.
Okazuje się, ze poeta wybiera lekką, żartobliwą formę dla swych dzieł, by zyskać sobie publikę, która w dzisiejszych czasach nie interesuje się poważnymi tematami. Dla podmiotu wiersza najważniejszy jest poklask i napitek jako zapłata.
Wniosek z tego wiersza płynie niezbyt optymistyczny - nie praca, nie powaga, a jedynie zabawa jest w stanie zainteresować odbiorcę. Wiersz należy raczej odczytywać jako niepochlebną diagnozę ówczesnej rzeczywistości.
Do gór i lasów to fraszka o charakterze autobiograficznym. Podmiot liryczny, którego tym razem możemy utożsamiać z samym Kochanowskim, pod wpływem obserwowanego krajobrazu przywołuje z pamięci dawne zdarzenia.
Utwór rozpoczyna się apostrofą do „wysokich gór” i „odzianych lasów”.
Zarówno góry jak i lasy są symbolem nieprzemijalności, długowieczności, stałości. Kilkadziesiąt lat w życiu gór czy lasów to niewielki odcinek czasu, który nie zmienia ich wyglądu.
Kochanowski wspomina również kolejne etapy swojego życia zawodowego, które tworzą biografię typową dla renesansowych humanistów. Role podmiotu zmieniały się: od ucznia przez rycerza, potem dworzanin, następnie ksiądz.
Ostatnie dwa wersy to pytanie: „Dalej co będzie?”. Poeta widzi nadchodzącą starość.
Puenta utworu jest nawiązaniem do renesansowego carpe diem – chwytaj dzień, żyj chwilą. Podmiot pochwala postawę tego, kto potrafi przeżyć swoje życie korzystając z dobrodziejstw każdego dnia.
Fraszka oparta jest na alegorii snu jako śmierci lub stanu, który ma nas do niej przygotować. Według Kochanowskiego, podczas snu dusza uwalnia się z więzów, jakie stanowi dla niej śmiertelne ciało, co pozwala jej swobodnie poruszać się po wszechświecie.
Dusza jest tworem doskonałym i to właśnie jej przypada przywilej najpełniejszego poznania.
Natomiast ciało w czasie snu odpoczywa. Nie jest to jednak tylko regenerowanie sił, lecz także nauka. Śniąc, człowiek ma możliwość poczuć, jak będzie egzystował po opuszczeniu tego świata i przygotować się do ostatecznego przejścia.
Fraszka ta zwraca też uwagę na dwoistość natury człowieka, który posiada materialne ciało i nieśmertelną duszę, przy czym obie te natury nie zawsze muszą ze sobą współpracować.
W utworze tym poeta odwołuje się do swoich doświadczeń związanych z długoletnim pobytem na dworze. Klasyczny przykład fraszki obyczajowej. Dominuje tu żywioł dialogu. Podmiot fraszki wypowiada tylko kilka kwestii, które cechują się dużym natężeniem komizmu, ale nie oceniają bohatera ani sytuacji.
Bohaterem fraszki – zgodnie z tytułem - jest doktor Hiszpan, postać autentyczna. Piotr Roizjusz, spolonizowany Hiszpan, dworzanin króla Zygmunta Augusta, był lekarzem, prawnikiem oraz poetą.
W dialogu tym dominują wypowiedzi opisujące zdarzenia, jego celem nie jest wymiana myśli, ale nakreślenie sytuacji, w jakiej znalazł się Hiszpan. Druga osoba dialogu zapowiada rozwój wydarzeń.
Podmiot, by opowiedzieć historię całej nocy wybiera tylko najbardziej charakterystyczne wypowiedzi nie dbając o ich ścisłe powiązanie, tworzy swoisty szkielet historii, którą czytelnik sam sobie jest w stanie dopowiedzieć.
Fraszka ta jest pozbawiona jakiegokolwiek znaku dydaktyzmu, nie próbuje też ośmieszyć Piotra Rozjusza, jej celem jest wyłącznie zabawa i żart.
Cykl trenów Kochanowskiego składał się z 19 wierszy poświęconych jego zmarłej w dzieciństwie córce Urszuli. Rozpamiętywanie śmierci dwuipółletniej córki prowadzi do rozważań nad nieprzydatnością filozofii stoickiej jako remedium na rozpacz, a także do kryzysu wiary, który poeta próbuje przezwyciężyć w ostatnich utworach zbioru.
Kochanowski nieco odbiega od tradycyjnej antycznej wersji trenów. Pisze on bowiem o swoim dziecku,
a nie osobie o znacznych zasługach; tworzy
cykl utworów zamiast jednego trenu.
Tren rozpoczyna się bezpośrednią apostrofą do śmierci:
„Zgwałciłaś, niepobożna śmierci oczy moje,
Żem widział umierając miłe dziecię swoje.”
Podmiot czuje się zgwałcony tym, iż musiał oglądać śmierć córki. Tren podejmuje temat okrucieństwa śmierci.
Poeta porównuje córkę do niedojrzałego owocu, który został strącony przedwcześnie przez bezwzględną śmierć. Kochanowski cierpi podwójnie, gdyż wraz z córką pogrzebał pokładane w niej nadzieje na przyszłość.
Tren jest też zapowiedzią załamania się światopoglądu ojca, cierpiącego po śmierci ukochanej córeczki, a w słowach „by był Bóg chciał” zawiera się już delikatna pretensja do Boga. W trenie IV widzimy Niobe patrzącą na martwe ciała swoich dzieci, w trenie V ujrzymy rodziców płaczących nad martwą Urszulką.
Podmiot liryczny, wobec ogromu nieszczęścia, jakie go spotkało, rozprawia się ze wszystkimi tezami, których jest wyznawcą. Podmiot liryczny: ojciec-poeta, przeżywa kryzys światopoglądowy. W trenie IX podejmuje polemikę ze stoikami i epikurejczykami. Widoczny jest dysonans powstający pomiędzy ja-ojciec i ja-filozof. Podmiot, jako ja-filozof wyznaje zasady stoicyzmu, jednak stoi to w całkowitej opozycji do ja-ojciec, który cierpi po stracie córki. W tej chwili górę biorą czysto ludzkie uczucia, których nie rozumie mądrość. Podmiot liryczny polemizuje z głównymi tezami stoickimi.
W trenie występują liczne pytania retoryczne, na które podmiot nie znajduje odpowiedzi. Pytania te są związane z losem córki po śmierci. Pogłębiający się kryzys światopoglądowy podmiotu lirycznego wywołuje zwątpienie w istnienie Boga i życia pozagrobowego:
„Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest /…/”
Podmiot liryczny odrzuca wyznawane przez siebie tezy stoickie, które nakazywały wyzbycie się miłości, gdyż jest nietrwała a także pozostawanie obojętnym na wszystkie przeciwności losu, w tym także i na śmierć. Pytania skierowane wprost do zmarłej córki, są zarazem wołaniem o pomoc.
Tren ten stanowi ogniwo centralne całego cyklu. Wyrasta na apogeum buntu wobec religii i filozofii. Desperacja podmiotu lirycznego osiąga kulminacyjny punkt, w którym lega w gruzach całe dotychczasowe pojmowanie świata i wyznawanych poglądów. Mądrość nie ma znaczenia a wszystko jest marnością. Życiem rządzi fatum, na które człowiek nie ma najmniejszego wpływu:
„Nieznajomy wróg jakiś miesza ludzkie rzeczy,
Nie mając ani dobrych, ani złych na pieczy.”
Tren kończy bezpośredni zwrot do żałości, która odziera podmiot liryczny ze zdrowego rozsądku.
Tren rozpoczyna się w momencie, gdy zmęczony bólem i rozpaczą ojciec zasypia. We śnie przychodzi do niego Urszulka wraz z ze swoją babcią, matką Kochanowskiego. Urszulka jest wesoła i szczęśliwa. Matka próbuje uspokoić zranione serce syna informując go, że jego córeczka jest w niebie i prosi go, żeby nie zakłócał spokoju dziecka rozpaczą. Tłumaczy mu, że dzięki szybkiej śmierci nie zaznała na ziemi smutków. Jako radę wskazuje mu to, że trzeba pogodzić się z losem córki i wierzyć w jej szczęście. Matka odnawia w synu wiarę w Boga i życie pośmiertne, przypomina, ze każdy ma swój własny czas żywota ziemskiego wyznaczony przez Stwórcę. Częścią życia jest również ból, cierpienie i rozpacz. Utwór kończy się słowami
„tu zniknęła. Jam się też ocknął”,
które oddają uczucie ponownego znalezienia sensu życia, przywrócenie pozycji rozumowi.
Psałterz nie jest dokładnym tłumaczeniem Psałterza w Starym Testamencie, ale jego parafrazą, dostosowaną do polskiej obyczajowości i warunków.
Psałterz Kochowskiego charakteryzuje renesansowy humanizm: starotestamentowy Bóg otrzymuje rysy miłosierne, charakterystyczne do humanistycznego postrzegania Boga. Nie jako surowego sędziego lecz jako przyjaciela człowieka.
Psałterz - tłumaczenie Księgi Psalmów na język polski Kochowskiego.
Psałterz Dawidów został wydany w roku 1579 w drukarni Łazarzowej w Krakowie.
Psalm 130
Psalm 130 Jana Kochanowskiego jest utworem zarazem błagalnym jaki pochwalnym.
Autor ukazuje nam w nim dążenie każdego człowieka do pokonywania słabości, dążenia do uzyskania doskonałości na wzór tej prezentowanej przez Boga.
Zbliżenie się do Boga to pozbycie się grzechu i przestrzeganie praw Boskich.
Bóg ukazany jest jako światło i do tego światła my ludzie musimy podążać, ponieważ Bóg jest światłością i najwyższą doskonałością. Słowo, które wypowiada Bóg Logos sprawia, że nasz ludzki los może ulec odmienieniu, stać się lepszym i doskonalszym.
Mimo iż XVI wiek uznawano powszechnie za złoty w państwie polskim to Jan Kochanowski, dzięki swojemu pobytowi na dworze, był świadom wad ustroju. Zdawał sobie sprawę, jak bardzo interes jednostki poszczególnych szlachciców jest przedkładany nad ten państwa. W swojej tragedii ukazał różne postacie, lecz największe znaczenie mają przyjmowane przez nie postawy.
Symbolizują one zachowanie wysokich warstw ludzi jego czasów i wady, którymi się odznaczali. Ukazany jest model państwa, które przegrało przez przekupstwo, egoizm i skupienie na prywacie. "Odprawa posłów greckich" to przede wszystkim ostrzeżenie adresowane do polskiego społeczeństwa.
1. Podstawowe informacje biograficzne.
2. Dzieła Szekspira.
3. Cechy dramatu.
4. Ekranizacje.
5. Odniesienia do Szekspira.
6. Romeo i Julia.
Autorzy:
Ania Sztwiertnia
Maja Kubik
Marta Gągałka
Łukasz Rotyński
Cechy dramatu to:
Nowatorstwo szekspirowskiego dramatu polegało na złamaniu wielu zasad dramatu antycznego. Główne różnice w dramacie szekspirowskim:
Na utworach Shakespeare’a opartych jest około 420 pełnometrażowych filmów. Spośród polskich reżyserów, ekranizacji jego dzieł dokonali m.in. Roman Polański (Makbet, 1971), Feliks Falk (Ryszard III, 1989 dla Teatru Telewizji) i Andrzej Wajda (Hamlet). Natomiast Hamlet z 1990 roku, w reżyserii Franco Zeffirellego otrzymał dwie nominacje do Oscara. Warto wspomnieć, że Shakespeare’em zafascynowany był Akira Kurosawa, który na podstawie jego twórczości nakręcił w języku japońskim trzy filmy, których akcja została przeniesiona do Japonii. Ran (Oscar w 1985 roku za najlepsze kostiumy) stanowi adaptację Króla Leara, Tron we krwi (1957) – Makbeta, Zły śpi spokojnie (1960) zaś jest współczesną wersją Hamleta. Po raz pierwszy dzieło Szekspira pojawiło się na ekranie w 1899 roku. Była to trzyminutowa scena śmierci z Króla Jana.
Film
Ran (1985), reż. Akira Kurosawa – film oparty na tragedii "Król Lear". Podobnie jak dramat Szekspira, Ran zaczyna się w prosty sposób – władca podejmuje decyzję o przyszłości swojego państwa, co nie podoba się jego dzieciom. Stąd tylko krok do rozważań nad naturą władzy, zła, człowieczeństwa.
West Side Story (1961), reż. Robert Wise, Jerome Robbins – musical ten jest co prawda osadzony w Nowym Jorku, a nie w Weronie, i to w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, ale fabuła sprowadzona jest do tego samego konfliktu, który napędzał Romea i Julię. Choć dwie rywalizujące ze sobą rodziny zastąpiono gangami, to wciąż łatwo dostrzec podobieństwa pomiędzy bohaterami obu utworów: Tony i Maria to oczywiście Romeo i Julia, a na przykład Riff i Bernardo są musicalowymi odpowiednikami Tybalta i Merkucja.
Król Lew (1994), reż. Rob Minkoff, Roger Allers – w disneyowskim klasyku można wyłapać sporo nawiązań fabularnych do Hamleta. Król, który umiera i powraca jako duch, młody książę, który nie zostaje dopuszczony do władzy, zły, knujący wuj, który przejmuje tron lub rozważania moralne i ewentualna konfrontacja z uzurpatorem.
Strange Magic (2015), reż. Gary Rydstrom – adaptuja Szekspirowskiej komedii "Sen nocy letniej" dla młodszej widowni. Rezultat może nie jest wybitny, ale świat wróżek całkiem dobrze sprawdza się we wciąż czarodziejskiej, choć osłodzonej wersji. I tak jak u Szekspira, eliksir miłosny wciąż pełni bardzo ważną rolę.
Przepaść czasu (2015), Jeanette Winterson – osadzona we współczesnym Londynie adaptacja "Zimowej opowieści". Powieść czołowej brytyjskiej pisarki otwiera serię książek, które mają na nowo opowiedzieć motywy znane z utworów Szekspira.
Gildia błaznów (1999-2010), Alan Gordon – seria powieści zaczynająca się jako kontynuacja Szekspirowskiego "Wieczoru Trzech Króli", której głównym bohaterem zosta błazen Feste – jedna z drugoplanowych postaci tej komedii. Jako członek Gildii Błaznów – pociągającej za sznurki polityki w średniowiecznej Europie tajnej organizacji kuglarzy, bardów i innych artystów – Feste jest wysyłany tam, gdzie kryminalne zagadki wciąż czekają na rozwikłanie.
Romeo Wherefore Art Thou? (2010), prod. Shakespeare Country – darmowa gra, która w niedługim czasie od premiery dotarła do ponad 22 milionów graczy. W grze kierujemy Romeo poprzez dziesięć naszpikowanych przeszkodami, w tym dzikami i szkieletami, poziomów, aby dotrzeć do jego ukochanej Julii. Na końcu każdego etapu naszej przygody czeka na nas Bard we własnej osobie, aby sprawdzić, czy jesteśmy godni przejścia do następnego aktu.
Hamlet, or the last game without MMORPG features, shaders, and product placement (2012), prod. Denis Galanin – gra przygodowa osadzona w świecie Szekspirowskiego dramatu"Hamlet". Głównym celem gry jest przebrnięcie przez 25 poziomów, w międzyczasie rozwiązując zagadki logiczne i walcząc z bossami, aby wyjawić ukryte sekrety, ukarać złoczyńców i uratować księżniczkę.
Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Gdy Romeo poznaje Julię, zakochuję się w niej. Wkrótce nastolatkowie wyznają sobie miłość (Julia ma niespełna 14 lat, a o Romeo wiemy, że jest młodzieńcem) i biorą ślub w celi ojca Laurentego.
Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu, w skutek którego Romeo ma zostać wygnany. Julia została poinformowana, że wyjdzie za mąż za kogoś innego. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci.
Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która – widząc śmierć Romea – postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capuletich.
Zgodnie z tradycyjnym przekazem, do dnia dzisiejszego w Veronie istnieją domy domniemanych rodzin-pierwowzorów Capuletich i Montecchich. Na zdjęciu balkon Julii.
„Romeo i Julia”, mal. Ford Madox Brown
Makbet to dramat szekspirowski oparty na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta, spisanych w kronice Raphaela Holinsheda. Jest archetypiczną opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół. Obecny tu wątek jest charakterystyczny dla średniowiecznego moralitetu: główny bohater ulega pokusie władzy, następuje jego stopniowy upadek moralny aż do popełnienia zbrodni. Zostaje za to ukarany, traci wewnętrzny spokój i poczucie sensu życia. Akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji czytelnik poznaje wrzosowiska, pole bitwy i obóz wojskowy pod Forres, szkockie zamki. Czas akcji to prawdopodobnie wiek XI. Głównym zagadnieniem, na które Szekspir zwraca uwagę, jest stosunek człowieka do zła. Autor uważa, że każde zło wyrządzone innym powraca, a winowajcę musi spotkać kara. Dramatopisarz stworzył w Makbecie studium psychologiczne człowieka opętanego żądzą władzy i nieustannie nękanego wyrzutami sumienia.
Click to edit text