Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Винахідником термометра прийнято вважати Галілея : у його власних творах немає опису цього приладу, але його учні, Неллі і Вівіані , засвідчили, що вже в 1597 він зробив щось на зразок термобароскопа. Галілей вивчав у цей час роботи Герона Олександрійського, у якого вже описано подібний пристрій, але не для вимірювання ступенів тепла, а для підняття води за допомогою нагрівання.
Термоскоп являв собою невелику скляну кульку з припаяною до неї скляною трубкою. Кульку трохи нагрівали і кінець трубки опускали в посудину з водою. Через деякий час повітря в кульці охолоджувалося, його тиск зменшувався і вода під дією атмосферного тиску піднімалася в трубці на деяку висоту. Надалі при потеплінні тиск повітря в кульці збільшувався і рівень води в трубці знижувався. За допомогою термоскопа можна було судити лише про зміну ступеня нагрітості тіла: числових значень температури він не показував, оскільки не мав шкали. Крім того, рівень води у трубці залежав не тільки від температури, а й від атмосферного тиску.
У 1657 р. термоскоп Галілея був удосконалений флорентійськими вченими. Вони забезпечили прилад шкалою з намистин і відкачали повітря з резервуару (кульки) та трубки. Це дозволило як якісно, а й кількісно порівнювати температури тіл. Згодом термоскоп було змінено: його перевернули кулькою вниз, а в трубку замість води налили бренді та видалили посудину. Дія цього приладу ґрунтувалася на розширенні тіл, як «постійні» точки брали температури найспекотнішого літнього і найхолоднішого зимового дня.
Сучасну форму термометру надав Фаренгейт і описав свій спосіб приготування в 1723 р. Спочатку він також наповнював свої трубки спиртом і лише під кінець перейшов до ртуті. Нуль своєї шкали він поставив при температурі суміші снігу з нашатирем або кухонною сіллю, при температурі «початку замерзання води» він показував 32 °, а температура тіла здорової людини в роті або під пахвою була еквівалентна 96 °. Згодом він знайшов, що вода кипить при 212 ° і ця температура була завжди одна і та ж при тому ж стані барометра . Примірники термометрів Фаренгейта, що збереглися, відрізняються ретельністю виконання.
Даниель Габриель
Фаренгейт
Остаточно встановив обидві постійні точки, що тане льоду та киплячої води, шведський астроном, геолог і метеоролог Андерс Цельсій в 1742 р. Але спочатку він ставив 0 ° при точці кипіння, а 100 ° при точці замерзання. У своїй роботі Цельсій розповів про свої експерименти, що показують, що температура плавлення льоду (100°) не залежить від тиску. Він також визначив із дивовижною точністю, як температура кипіння води варіювалася залежно від атмосферного тиску . Він припустив, що позначку 0 ( точку кипіння води) можна калібрувати, знаючи, на якому рівні щодо моря знаходиться термометр.
Андерс Цельсий
Пізніше, вже після смерті Цельсія, його сучасники та співвітчизники ботанік Карл Лінней та астроном Мортен Штремер використали цю шкалу у перевернутому вигляді (за 0° стали приймати температуру плавлення льоду, а за 100° – кипіння води). У такому вигляді шкала виявилася дуже зручною, набула широкого поширення і використовується до нашого часу.