Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Podlegają mu osoby zamieszkujące terytorium Polski (przebywające w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym - od 1.01 - 31.12 , albo posiadające w Polsce centrum intresów gospodarczych lub osobistych). Podatek odlicza się od wszystkich dochodów - tych z zagranicy również.
Podlegają mu osoby fizyczne niezamieszkałe w Polsce. Obowiązkowemu podatkowi podlegają wtedy tylko ich dochody uzyskane na terytorium Polski.
Wysokość PIT-u jest obliczana wedle skali podatkowej która obowiązuje w danym roku. W Polsce znaczna większość społeczeństwa płaci podatek progresywny o dwóch progach podatkowych wynoszących kolejno 17% i 32. Stawkę 17% płacimy dopóki roczny dochód nie przekroczy 85 528 zł, od całego dochodu uzyskanego powyżej tego progu odprowadzać trzeba podatek wysokości 32%. Dodatkowo od podatku obliczonego wedle danej stawki odejmowana jest odpowiednia kwota. Wielkość tej kwoty została podana w poniższej tabelce.
W niektórych sytuacjach jednak podatek dochodowy ma stałą stawkę wynoszącą 19%.
Stałą stawkę podatku stosuje się w przypadku dochodów:
- z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej( w przypadku gdy podatnik wybierzę opcję podatku liniowego);
- Gdy dochód jest uzyskany z dochodów kapitałowych;
- Gdy dochód jest uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.
Powyższe dochody nie są łączone z dochodami z innych źródeł.
Niektóre kategorie dochodów są całkowicie zwolnione z podatku PIT. Do takich dochodów należą m.in. dochody:
-osób poniżej 26 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę o zlecenie(do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym)
- z różnego typu świadczeń społecznych
- ze stypendiów dla uczniów, studentów i doktorantów
- z działalności rolniczej
- z gospodarki leśnej
- od spadków i darowizn
Do rocznego rozliczenia podatku służą dwa podstawowe formularze PIT-36 i PIT-37 oraz załączniki do nich, PIT/O oraz PIT/D. Najpopularniejszy jest PIT-37 składany przez ok. 81% podatników.
Urząd skarbowy w niektórych przypadkach może wypełnić za podatnika zeznanie i rozliczyć podatek na podstawie danych dostępnych w administracji skarbowej. Jednak urzędy skarbowe nie mają wszelkich niezbędnych informacji, zwłaszcza w zakresie chęci opodatkowania małżonków czy ulg podatkowych. Mogą nie mieć też danych o częśći specyficznych dochodów. W tych sytuacjach jest więc konieczna modyfikacja zeznania w systemie "Twój e-PIT" lub samodzielne złożenie zeznania. Zeznanie podatkowe należy złożyć najpóźniej do 30.04 następnego roku.
- nawet jeśli uzyskany dochód jest niższy od tej kwoty to i tak warto złożyć zeznanie podatkowe w celu odzyskania pobranych zaliczek na podatek
- limit rocznego dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego
- od 2018 jest to 8000 złotych
- od podatku można odliczyć m.in. ulgę prorodzinną z tyułu wychowywania dzieci
- mogą z nich korzystać osoby fizyczne podczas rozliczania podatku dochodowego
- od dochodu (przed obliczeniem podatku) odlicza się np. darowiznę na cele pożytku publicznego i kultu religijnego
- rodzaj ulgi podatkowej, przysługuje osobom samotnie wychowującym dzieci, bez wsparcia drugiego z rodziców