Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

РОЛЬ І МІСЦЕ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ В ЖИТТІ НАЦІЇ

Основні етапи розвитку української літератури:

Київська Русь

Давня українська література

Середньовіччя

Українська латиномовна література

Кінець XVIII — початок XX ст.

Нова українська література

Література доби CPCP

Діаспора

Література української діаспори

Сучасність

Сучасна українська література

Опановуючи шкільний курс української літератури, ви маєте навчитися аналізувати художні твори різних епох, митців і стилів, що допоможе вам стати підготовленими читачами. Передусім з’ясовують тему твору (у ліричному творі — провідний мотив або кілька мотивів), визначають головну ідею й порушені в ньому проблеми, cюжетно-композиційні особливості, характеризують героїв через їхні вчинки, міркування, зовнішній вигляд, мову тощо, визначають мовні художні засоби, адже мова — «першоелемент літератури».

Аналізуючи літературний твір, завжди зважають на історичний контекст — тобто епоху, коли його було написано, адже в такому разі читач сприймає твір із часових позицій: умови написання, історичний зріз, національні пріоритети тощо. У 9 класі ви прочитаєте шедеври різних епох: біблійні легенди, «Повість минулих літ», козацькі літописи, твори Г. Сковороди, І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, М. Гоголя, Т. Шевченка, П. Куліша, Марка Вовчка та ін.

Отже, ви вивчатимете українську літературу за хронологічним (часовим) принципом.

Подумайте!

Що вам відомо про художню літературу як вид мистецтва?

Які переваги вона має в порівнянні з іншими видами мистецтва?

Як за допомогою художніх творів розвивається і виховується людина?

Які твори художньої літератури, на ваш погляд, є популярними і актуальними?

По вертикалі: 1. Навчальний посібник, який містить тексти художніх творів, інформацію про їх письменників, визначення з теорії літератури.

По горизонталі: 1. Художній засіб. 2. Жанр лірики. 3. У силаботонічному віршуванні трискладова стопа з наголосом на першому складі. 4.Літературний рід. 5. Перерви, зупинки між мовними відрізками. 6.Протяжне проказування, що наближається і до декламації, і до співу. 7. Вид римування. 8. Початкова вихідна частина художнього твору, в якій описується місце дії, обстановка, дійові особи. 9. Що вчить, як на світі жить?

Довідка: Перехресне, Книга, Порівняння, Підручник, Речитатив, Дактиль, Інтимна, Паузи, Експозиція, Лірика.

Слово «література» походить від латинського litera — буква. Пряме значення цього слова те, що написане буквами. Пізніше воно набрало трохи іншого змісту: література — це те, що створене письменниками й записане на папері.

Аналіз художнього твору — з’ясування історії його написання, ідейно-тематичного спрямування, особливостей жанру, композиції, сюжету, характеристика образів.

Важливо!

Початком нової доби в українській літературі було опублікування «Енеїди» Котляревського в 1798 р.

Тема художнього твору — це коло подій, життєвих явищ, представлених у художньому творі, у тісному зв’язку з проблемами, які з них постають і потребують осмислення.

Ідея твору – ядро авторського задуму, основна думка про змальовані у творі явища, висвітленню якої підпорядковані всі образи і художні засоби твору (ідеали і переконання, які автор прагне донести до читача через свій твір).

Мотив у художньому творі – тема ліричного твору (іноді другорядні теми, що доповнюють основну); найменший елемент сюжету. Мотив — проста складова частина сюжету, тема ліричного твору.

Сюжетні елементи:

  • Пролог — вступна частина в структурі твору, в якій автор знайомить читача з подіями.

  • Експозиція — вихідні відомості про героїв, які вмотивовують їхню поведінку в умовах конфлікту.

  • Зав’язка — подія, що кладе початок конфлікту.

  • Розвиток дії.

  • Кульмінація — найвищий момент у розвитку дії.

  • Розв’язка — подія, що розв’язує конфлікт.

  • Епілог — повідомлення про події після розв’язки.

Великий епічний твір звичайно має кілька сюжетних ліній. У ліричних творах основу сюжету становить розвиток думки або почуття за схемою градації. Кульмінацією в таких творах є кінець вірша, де робиться висновок.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi