Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Historia Bitwy Pod Termopilami

480 p.n.e

Bitwa pod Termopilami – starcie wojsk greckich z perskimi w sierpniu roku 480 p.n.e. na wąskim przesmyku Termopile w czasie II wojny perskiej.

Dowódcy Wojsk

Perskie: Greckie:

Kserkses I Leonidas

Dowódcy

Dlaczego

Co było przed tą bitwą?

W 490 roku p.n.e odbyła się bitwa pod Maratonem w której grecka falanga pod wodzą Miltiadesa zwyciężyła perską armię. Starty były minimalne do Greków bo wyniosły jedynie około 192 zabitych, natomiast dla Presów była to porażka totalna i przyniosła im około 6400 zabitych persów.

Pole Bitwy

Przesmyk Termopilski

Był on idealnym miejscem do obrony ponieważ z jednej storny stał mur (15m). Leonidas postanowił bronić się w tym półtorakilometrowym pasie między murem a dwumetrowym zwężeniem. Dawało mu to szansę – przynajmniej przez dłuższy czas – niwelowania przewagi liczebnej Persów.

Armia Perska

Według historii cała wyprawa perska miała około 500 tyś ludzi w tym 300 tyś wojowników.

Armia Grecka

Między innymi było to 300 spartan którzy najwięcej uczynyli podczas tej obrony w przesmyku ale na ogół armia grecka składała sie mniej więcej z 7200 wojowników z różnych miast.

I Dzien

Pierwsze Działania

W ciągu pierwszego dnia bitwy kolejne oddziały perskie przelewały się przez wąskie gardło między skałami, by paść pod ciosami zabójczych greckich włóczni. Dzięki bardzo dobremu wyszkoleniu oraz zdyscyplinowaniu hoplici mogli wykorzystać taktykę kontrataku. Pod koniec dnia Kserkses skierował do walki wyborowy oddział „nieśmiertelnych”, który także został zatrzymany przez helleńskich hoplitów.

II Dzien

Zdrada Efialtesa

Drugi dzień walk przyniósł Persom dalsze ciężkie straty. Grecy wydawali się nie do pokonania. Wojska perskie miały jednak tak ogromną liczbę wojowników, że straty, jakie ponosiły, nie martwiły Kserksesa. Wierzył, że w końcu uda się przełamać opór przeciwników. Tymczasem upłynął drugi dzień, a Persowie nadal nic nie zyskali. Kserkses zaczął zastanawiać się, jak na morale jego wojsk wpłynie dalsza walka w Termopilach.

Trzeci Dzien

Nad ranem trzeciego dnia do Leonidasa dotarła wiadomość od zbiegów i zwiadowców, że Persowie obchodzą Hellenów wspomnianą ścieżką. Król Sparty wiedział, że pozycja w Termopilach jest już stracona. Razem ze Spartanami na placu boju pozostali hoplici z Tespiów, Tebańczycy i wieszczek Megistias, jedyny cywil biorący udział w tej bitwie. Leonidas poprowadził tych kilkuset wojowników do najwęższego miejsca przesmyku i tam czekał na atak Persów. Gdy ci przygotowywali się do ostatecznego szturmu, Spartanie uderzyli na nich znienacka. Niestety bitwa dla Greków zakończyła się klęską.

III Dzien

Chwała Bohaterom

"Cudzoziemcze, powiedz Lacedemończykom, że tu spoczywamy, wierni ich prawom". Na polu bitwy pod Termopilami, na kurhanie, w którym pochowano Spartan, znajduje się obecnie kamienna tablica

Po Bitwie

DZIĘKUJE ZA UWAGĘ

Koniec

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi