Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Współczesnych dyscyplin naukowych
Starożytnym cywilizacjom zawdzięczamy więcej, niż nam się wydaje. Starożytni Grecy i Rzymianie, w dużym stopniu wpłynęli na rozwój kultury i nauki europejskiej. Dlatego aby lepiej zrozumieć czasy współczesne, warto zapoznać się z osiągnięciami naszych przodków, żyjących w czasach starożytnych.
Osiągnięcia Greków w naukach humanistycznych
Rozwój historiozofii, czyli refleksji nad sensem i istotą dziejów. Przykładem dzieł historiozoficznego są np.: „Dzieje” napisane przez historyka greckiego, Herodota (484 – 426p.n.e.).Drugim ważnym utworem historiozoficznym jest „Wojna Peloponeska ” napisana przez historyka greckiego Tukidydesa, cechuję ją dbałość o obiektywizm opisywanych faktów oraz odrzucenie przekonania o wpływie bogów na przebieg wydarzeń historycznych. Starożytni Grecy stworzyli podstawy nauk politologicznych i filologicznych.
TWIERDZENIE PITAGORSA ---->
TWIERDZENIE PITAGORSA ---->
<---- TWIERDZENIE TELESA
W dziedzinie geografii bardzo ważne znaczenie miały badania starożytnych Greków, które doprowadziły do obliczenia obwody Ziemi, pomiarów wysokości gór, oraz zbadanie i opisanie obszarów od Indii po Islandię.
Medycyna
Grecy umieli analizować objawy chorobowe oraz przeprowadzać sekcję zwłok. Hipokrates z wyspy Kos (460 – 377 p .n. e.) uznany za prekursora współczesnej medycyny stworzył własną szkołę lekarska, która na pierwszym miejscu stawiła troskę o zdrowie chorego. Hipokrates opracował zasadę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego, a brzmi : Primus non nocere (Po pierwsze nie szkodzić). Jest też autorem słów tzw. przysięgi Hipokratesa, stanowiącej najważniejsze zasady etyki lekarskiej.
G
W dziedzinie astronomii Grecy opracowali koncepcję heliocentryczną układu planet, według której Słońce zajmuje centralne miejsce, a planety wraz z Ziemią obiegają je po eliptycznych orbitach. Jako pierwszy opracował tę koncepcję Arystarch pochodzący z wyspy Samos w III wieku p.n.e. Koncepcję heliocentryczną niestety szybko została ona zapomniana i rozpowszechniona dopiero odkryciem Mikołaja Kopernika opisanym w dziele zatytułowanym „O obrotach ciał niebieskich”. Starożytni Grecy sformułowali również koncepcję geocentryczną, dokonał tego żyjący w V wieku p.n.e. Eudoksos z Knidos i udoskonalił pochodzący z Tebaidy, wykształcony w Aleksandrii Klaudiusz Ptolemeusz (około 100 – 175). Pośredni między tymi koncepcjami model układu planet, w którym Ziemia jest w centrum i porusza się podobnie jak Wenus i Merkury wokół Słońca opracował słynny astronom grecki, uczeń Platona Herakleides z Pontu (IV wiek p.n.e.).
P