Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

b

Y

X

2

g

m

1

p

Antyczne korzenie

F

Współczesnych dyscyplin naukowych

E

Czy możemy się nazywać potomkami kultury rzymskiej i greckiej?

Starożytnym cywilizacjom zawdzięczamy więcej, niż nam się wydaje. Starożytni Grecy i Rzymianie, w dużym stopniu wpłynęli na rozwój kultury i nauki europejskiej. Dlatego aby lepiej zrozumieć czasy współczesne, warto zapoznać się z osiągnięciami naszych przodków, żyjących w czasach starożytnych.

B

Filozofia dziejów

Osiągnięcia Greków w naukach humanistycznych

Rozwój historiozofii, czyli refleksji nad sensem i istotą dziejów. Przykładem dzieł historiozoficznego są np.: „Dzieje” napisane przez historyka greckiego, Herodota (484 – 426p.n.e.).Drugim ważnym utworem historiozoficznym jest „Wojna Peloponeska ” napisana przez historyka greckiego Tukidydesa, cechuję ją dbałość o obiektywizm opisywanych faktów oraz odrzucenie przekonania o wpływie bogów na przebieg wydarzeń historycznych. Starożytni Grecy stworzyli podstawy nauk politologicznych i filologicznych.

Królowa nauk

D

W dziedzinie matematyki poważnym osiągnięciem, które zaważyło na rozwoju tej nauki było m.in. opracowanie twierdzenia Talesa i Pitagorasa, sformułowane w 530 roku p.n.e. ,opracowanie twierdzenie o sumie kątów w trójkącie przez Pitagorasa oraz opracowanie tzw. aksjomatu Archimedesa, głoszącego teorie na temat długości odcinków przez Archimedesa,który był pierwszym matematykiem, który podał przybliżoną wartość liczby pi (3,7). Z kolei Heron z Aleksandrii podał wzór na obliczenia pola trójkąta.

TWIERDZENIE PITAGORSA ---->

TWIERDZENIE PITAGORSA ---->

<---- TWIERDZENIE TELESA

Literatura

H

Sztuka i teatr

I

C

Geografia

W dziedzinie geografii bardzo ważne znaczenie miały badania starożytnych Greków, które doprowadziły do obliczenia obwody Ziemi, pomiarów wysokości gór, oraz zbadanie i opisanie obszarów od Indii po Islandię.

Medycyna

Grecy umieli analizować objawy chorobowe oraz przeprowadzać sekcję zwłok. Hipokrates z wyspy Kos (460 – 377 p .n. e.) uznany za prekursora współczesnej medycyny stworzył własną szkołę lekarska, która na pierwszym miejscu stawiła troskę o zdrowie chorego. Hipokrates opracował zasadę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego, a brzmi : Primus non nocere (Po pierwsze nie szkodzić). Jest też autorem słów tzw. przysięgi Hipokratesa, stanowiącej najważniejsze zasady etyki lekarskiej.

A

G

Astronomia

W dziedzinie astronomii Grecy opracowali koncepcję heliocentryczną układu planet, według której Słońce zajmuje centralne miejsce, a planety wraz z Ziemią obiegają je po eliptycznych orbitach. Jako pierwszy opracował tę koncepcję Arystarch pochodzący z wyspy Samos w III wieku p.n.e. Koncepcję heliocentryczną niestety szybko została ona zapomniana i rozpowszechniona dopiero odkryciem Mikołaja Kopernika opisanym w dziele zatytułowanym „O obrotach ciał niebieskich”. Starożytni Grecy sformułowali również koncepcję geocentryczną, dokonał tego żyjący w V wieku p.n.e. Eudoksos z Knidos i udoskonalił pochodzący z Tebaidy, wykształcony w Aleksandrii Klaudiusz Ptolemeusz (około 100 – 175). Pośredni między tymi koncepcjami model układu planet, w którym Ziemia jest w centrum i porusza się podobnie jak Wenus i Merkury wokół Słońca opracował słynny astronom grecki, uczeń Platona Herakleides z Pontu (IV wiek p.n.e.).

J

K

L

Ł

M

N

O

P

R

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi