Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Vegyjele:Fe
Rendszáma:26
A vas a fémek fémes tulajdonságú kémiai elem és a fémek között is a nehézfémek közé sorolható. A vegyjele Fe, ami a latin ferrum szóból ered.
A fém atomjai fémrácsot alkotnak ,ami a fémes kötéssel összekapcsolt fématomtörzsek fémes szerkezete. A fém fémrácsa térben középpontos kockarács. A részecskék a kocka csúcsaiban és a középpontjában helyezkednek el. (Ilyen fémrácsa más fémeknek is van pl.: Na, K, Fe, Cr)
Közepesen reakcióképes fém.
Általában Fe2+ ionokat képez, erős oxidálószerekkel azonban Fe3+ ionok is létrejöhetnek.
Nedves levegőn könnyen rozsdásodik. A rozsda képlete: FeOOH. Oxidrétege nem védi meg a további reakciótól.
Megfelelő hőmérsékletre hevítve meggyullad és szikrázva vas-oxiddá ég el:
4 Fe + 3 O2 2 Fe2O3
Híg savakban oldva, hidrogént fejleszt:
2 HCl + Fe FeCl2 + H2
A tömény salétromsav és kénsav nem oldja (passziválódás).
Kénnel vas-szulfiddá egyesül:
Fe + S FeS
Ezüstszürke színű, lágy nehézfém. Közepes hő- és elektromos vezető. Sűrűsége 7,8 g/cm3. Mágnesezhető.
A vasat már az ipari forradalomtól használják a gépiparban és az építészetben, mivel magas hőmérsékleten kovácsolható, megminkálható, az amúgy rideg anyag.
A sumer nyelvben már megjelenik a vasat jelentő szó AN.BAR formában aminek szószerintijelentése"égi fém". A legrégebbi vasszerszámot a Kheopsz-piramisnál folytatott ásatásoknál találták. Annak, hogy fennmaradt, a sivatagi száraz klíma lehet a magyarázata. Arról nincs pontos tudásunk, hogy mikor és hogyan nyerték ki a vasat először vasércből. A felfedezést feltehetően egy tűzbe került vasérc darabon kialakuló változás megfigyelése indította el.
A vas legfontossab ötvözete az acél, amit a fehér nyersvasból nyernek ki.Fő ötvözője a szén, amiből legfeljebb 2,06 tömegszázalékot tartalmaz.
Ez az acél egyik definíciója. A másik definíció szerint az acél olyan vasalapú ötvözet, amelyet képlékeny alakítással lehet megmunkálni.(pl.:kovácsol, hengerelni stb.)