uczenie sie- proces w wyniku krtórego na skutekindywidualnych doswiadczen zachodzą względnie trwałe zmiany w zachowaniu jednostki, dzięki któremu organizmy mogą przystosowywać się do zmieniającego i nieprzewidywalnego srodowiska.
forma uczenia się; ze względu na przebieg, między innymi aktywność uczącego się, warunkowanie instrumentalne należy odróżnić od warunkowania klasycznego, w którym uczący się pozostaje bierny.
Click to edit text
Metoda całościowa (Syntetyczna)
Metoda nauczania częściami(Analityczna)
Metoda nauczania kombinowana (Mieszana
Faza poznawcza- rozpoczynająca się od wyobrażenia ruchu do jego wstępnego opanowania w tzw „zarysie” czyli opanowany ruch charakteryzuje się brakiem płynności, harmonii oraz „kanciastym przebiegiem”
Faza kojarzeniowa-polega na poprawieniu, doskonaleniu uczonego ruchu- az do pełnego ego opanowania. Uczony ruch staje się płynny, skoordynowany-niewymagający dużych nakładów sił jak i obciążenia układu nerwowego w jego synchronizacji
Faza autonomiczna-podczas której nauczana czynność staje sięnawykiem mogącym w precyzyjny sposób łączyć się z różnego typu przejawami zachowania motorycznego
Okres noworodka i niemowlęcia
Faza premotoryczna; odruchy bezwarunkowe
Faza promotoryczna; ruchy błędne
-ruchu manipulacyjne; tzw. Mała motoryka
Okres ten kończy się z chwilą rozpoczęcia chodzenia