Ady Endre: Őrizem a szemed
//A mű keletkezése
és
témája//
// A mű keletkezése és témája //
- A vers 1916-ban íródott és A halottak élén című verseskötetben jelent meg.
- Ekkor már dúlt az 1. világháború, ami felháborította a költőt, hisz ő elítélte az öldöklést és az erőszakot.
- Zaklatottságához hozzájárult még az is, hogy besorozták, illetve jó barátjának Kincs Gyulának a halála is.
- Ady nem tudja, hogy meddig maradhat Csinszkával, hisz besorozták. Fél a háborútól, de bízik a szerelmükben. Ez és Csinszka adnak neki erőt, kitartást.
// A versről //
// A versről//
// A verssel kapcsolatos dolgok //
- Műfaja: dal, Csinszka-vers
- Címe: A vers refrénjének az utolsó sorát idézi
- Ajánlása: A költeményt Csinszkának ajánlja. Megerősíti abban, hogy bármi történjék, ő szeretni fogja és mellette marad.
- Szerkezete:
- 4 versszakból és 2 szerkezeti egységből áll, az egységek között ellentét húzódik.
- Az 1. és 3. versszak alkotja a refrént, amiben biztosítja Csinszkát arról, hogy teljen el akármennyi idő, sodorja Adyt bármerre az élet, sosem felejti el őt. Ezekben a versszakokban csak az ő szerelmük a fontos.
- Ezzel ellentétben a 2. és a 4. versszak már a külvilági háborúról, a bizonytalanságról szólnak.
- Azonban a 4. versszak végén a költő még egyszer biztosítja a szerelmét arról, hogy sosem felejti el őt.
- A műben érzékelhetőek a szimbolizmus stílusjegyei.
- Az idő múlására utalhat a "vénülő" szó szimbóluma.
- Ellentétbe állítja a szerelmet a háborúval. (Ez jól érezhető az 1. és a 2. versszakoknál.)
- A szótagok száma, majdnem mindenhol ugyanannyi, kivéve a 2. és 4. versszak utolsó soraiban. Rímek csak a refrénben találhatóak, Ady ezzel arra is utalhatott, hogy neki csak a Csinszkával kapcsolatos dolgok a fontosak.
- Az utolsó, 4. strófában nagyon fontos szerepe van a "De" szónak. Előtte bizonytalan, nem tudja, hogy mit hoz a jövő, utána azonban biztosítja arról Csinszkát, hogy a szerelmük erősebb a világ könyörtelenségeinél.
// A mű értelmezése , a költő kapcsolata a verssel//
- A költő mindvégig E/1 személyben szólal meg, közvetlenség és egyenesség jellemzi a költeményt. Ez utal Ady "én-kultuszára" is.
- Ady egy bizonyos embernek szánja ezt az alkotást, erre utal a birtokos személyjeles főnevek használata. (pl. kezedet, szemedet (ezeknek központi szimbólumok.))
- A vers alapgondolata lehet az, hogy a szerelem erősebb minden fájdalomnál, kétségbeesésnél, illetve az, hogy a rossz időkben a szerelem lehet egyfajta menedék, ami biztonságot és erőt nyújt ahhoz, hogy ne adjuk fel és folytassuk a küzdelmet.
- Utóélete más művekkel: https://www.youtube.com/watch?v=ioQ7SaYLWO4
//A vers hatása az olvasóra//
- Ady egy nagyon szép művet alkotott. A vers már első elolvasásra is nagy hatással volt rám. Elsősorban az fogalmazódott meg bennem, hogy én is szeretnék egyszer egy olyan szerelemre találni, mint amilyen Adynak és Csinszkának volt.
- Többszöri olvasás után az a gondolat jött fel bennem, hogy otthont nem csak a négy fal között találhatunk, hanem más emberben is. Ha van egy ilyen személy az életünkben, aki biztonságot, szeretet nyújt, akkor más már nem számít.