Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

KULTURA ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY

KULTURA

UNIWERSALNA

Średniowieczna kultura miała charakter uniwersalny, co oznacza, że jej zasadnicze elementy np. religia, język były wspólne dla całej

zachodniej Europy.

KULTURA

UNIWERSALNA

Religia

Religia

Chrześcijaństwo było podstawą kultury średniowiecznej Europy. Religia miała największe znaczenie dla ówczesnych Europejczyków, dlatego też działalność literacka, naukowa i artystyczna służyła wtedy głownie objaśnianiu i utrwalaniu prawd wiary.

Łacina

Łacina

Dzięki reformie nauczania wdrożonej w czasach renesansu karolińskiego całe pokolenia elit intelektualnych otrzymały gotowy i niezmienny zbiór poglądów o świecie oparty na religii chrześcijańskiej. Rozwinęła się także łacina, która służyła nie tylko jako język liturgii, ale także prawa, literatury i nauki.

Ośrodki kultury

Ośrodki kultury

We wczesnym średniowieczu głównymi ośrodkami kultury były klasztory i dwory władców. Zmieniło się to po XII w. kiedy zaczęto zakładać uniwersytety. Dzięki wyprawom krzyżowym nastąpiła wymiana osiągnięć cywilizacyjnych

z przedstawicielami innych kultur oraz utrwaliło się poczucie wspólnoty Europejczyków.

Styl romański

Sztuka romańska

Sztuka romańska rozwinęła się w Europie w XI-XII wieku, w Polsce w wieku XIV. Swoje początki ma we Francji, Włoszech i Niemczech. Styl ten wyrósł na bazie antyku oraz doświadczeń sztuki karolańskiej

i ottońskiej, także bizantyjskiej. Romanizm związany był z działalnością Kościoła katolickiego i stąd obecny był w głownej mierze w sztuce sakralnej.

Architektura

Triforium - Podzielone na trzy części okno

Biforium - Podzielone na dwie części okno

przedzielone najczęściej kolumienką lub słupkiem

Kolegiata w Tumie

Przykłady

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie

Rzeźba

Rzeźba w stylu romańskim podporządkowana była architekturze. Wypełniała portale, zdobiła kapitele, wsporniki. Motywy czerpane były ze świata roślin lub zwierząt. Często rzeźbiono także figury ludzkie w scenach biblijnych lub alegorycznych.

Portal z Moissac

Przykład

Malarstwo

Malarstwo było podobne jak rzeźba związane z budowlami, głownie kościelnymi. Tworzono freski, mozaiki, witraże i miniatury. Malowano w charakterystyczny sposób: najpierw obrysowywano kontur postaci, póżniej zaś kolorowano. Postaci zazwyczaj występowały na złotym i srebrnym tle. Tematyka była głownie biblijna, często malowano także motywy roślinne.

Saint-Denis

Przykład

Styl gotycki

Sztuka gotycka

Gotyk powstał przed połową XII wieku we Francji i szybko rozprzestrzenił się w Anglii, a następnie w wielu innych państwach Europy. Jego powstanie było związane z rozwijającą się pod koniec średniowiecza kulturą dworską, rycerską i mieszczańską.

Gotyk dzieli się na trzy okresy:

- gotyk wczesny

- gotyk dojrzały

- gotyk póżny

Architektura

- podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża

- system halowy i bazylikowy

- zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli

- cegła podstawowym materiałem budowli

- wewnątrz sklepienia krzyżowo - żebrowe

- strzeliste okna, portale

- wysokie, smukłe okna zdobione witrażami

Architektura

Katedra w Pelplinie

Przykłady

Ratusz we Wrocławiu

Rzeźba

Rzeźba gotycka miała charakter religijny o skomplikowanym programie ikonograficznym w układach typologicznych ze Straego i Nowego Testamentu. Jej ewolucja przebiegała od idealizmu poprzez realizm do dużej ekspresji. Początkowo była silnie związana z architekturą i skoncentrowana na portalach - głowicach, stopniowo nabierała samodzielności. Wprowadzano postać ludzką wielkości naturalnej przy filarach oraz do rzeźby nagrobnej.

Madonna z Krużlowej

Przykład

Malarstwo

Cechą charakterystyczną malarstwa gotyckiego, jest pokazywanie człowieka takim, jaki jest naprawdę. To dążenie do realizmu przejawiało sie w: ukazywaniu indywidualnych cech postaci, przeżyć człowieka, a także

w ukazaniu człowieka w naturalnym otoczeniu - krajobrazie lub wnętrzu.

Z tym wszystkim wiązała się konieczność wydobycia efektu plastyczności i głębi przez zastosowanie światłocienia

i perspektywy.

Sąd Ostateczny

Przykład

DZIĘKUJEMY ZA UWAGE!

<3

Zakończenie

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi