Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
MDS- to metoda, w której główną rolę odgrywają rolę trzy elementy:
- słuchowy (piosenka),
- wzrokowy (wzory graficzne, litery),
- motoryczny (wykonywanie ruchów w czasie odtwarzania wzorów graficznych i liter, zharmonizowanych z rytmem piosenki, śpiewu).
Metoda MDS ma dwojakie zastosowanie:
w rehabilitacji i w profilaktyce.
Może być stosowana w odniesieniu
do dzieci o prawidłowym rozwoju psychomotorycznym (aktywizując ten rozwój), jak i do dzieci o zaburzonym rozwoju (usprawniając nieprawidłowo rozwijające się funkcje).
Zastosowanie metody dobrego startu w profilaktyce
- w ramach przygotowania dzieci do podjęcia nauki szkolnej - ćwiczenia przeprowadzane są w najstarszej grupie przedszkola
oraz w ognisku przedszkolnym z dziećmi, które mają rozpocząć naukę szkolną;
- w okresie poprzedzającym naukę czytania i pisania w klasie pierwszej, podczas lekcji, w formie zajęć śródlekcyjnych;
w celu usprawnienia motoryki uczniów młodszych klas szkolnych -
w ramach np. zajęć W.F.
- w procesie usprawniania manualnego młodzieży podejmującej szkolenie zawodowe - metoda Le Bon Depart jest tak wykorzystywana we Francji zastosowanie w rehabilitacji
Zastosowanie w rehabilitacji:
dzieci globalnie opóźnionych w rozwoju psychomotorycznym - ćwiczenia mogą być włączane do programu szkół specjalnych;
dzieci o dysharmonijnym rozwoju psychomotorycznym w celu usprawnienia funkcji percepcyjno - motorycznych u dzieci z: dysleksją, dysgrafią i dysortografią oraz zaburzeniami lateralizacji - w zespołach korekcyjno - kompensacyjnych na terenie szkoły;
dzieci, które przejawiają niewielkie zaburzenia zachowania na skutek zaburzeń dynamiki procesów nerwowych lub zaburzeń emocjonalnych.
Szeroko znane jest zastosowanie muzyki i śpiewu w rehabilitacji zaburzeń mowy- afazji, jąkania. Zastosowanie muzykoterapii w przypadku zaburzeń nerwowych, a także w leczeniu innych chorób psychicznych jest przedmiotem wielu publikacji.
Muzyka odbierana biernie i usprawniona aktywnie:
- rozwija sprawność aparatu mięśniowo- ruchowego,
- kształci sferę intelektualną,
- wpływa na poprawność wymowy,
- kształci uczucia wyższe,
- wpływa na uspołecznienie dzieci ze względu na zespołowy charakter zajęć,
- rozwija twórczą, aktywną postawę dziecka wobec otoczenia.
Etapy ćwiczeń
ruchowo -słuchowo -wzrokowych
Wykorzystanie Metody Dobrego Startu
w pracy z dziećmi z autyzmem.
W ostatnich latach Marta Bogdanowicz podjęła próby adaptacji Metody Dobrego Startu do pracy z dziećmi autystycznymi
i upośledzonymi umysłowo.
W pracy z dziećmi z autyzmem w wieku przedszkolnym
i w klasach I-III warto prowadzić zajęcia w oparciu o Metodę Dobrego Startu „Piosenki do rysowania”.
Dzięki stałym częściom zajęć wprowadzana jest struktura, która zmniejsza lęk i niepewność dzieci przed tym, co może nastąpić. Struktura zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala „otworzyć się” na proponowane aktywności.
Istotną rolę w MDS pełni element wzrokowy (wzór graficzny), słuchowy (piosenka) oraz motoryczny (odtwarzanie wzoru graficznego zgodnie z rytmem piosenki).
Metoda ta ma na celu rozwijanie funkcji językowych, funkcji percepcyjnych oraz koordynowanie i współdziałanie tych funkcji, czyli integrację percepcyjno-motoryczną.
"PIOSENKI DO RYSOWANIA"
Materiał graficzny zawiera 25 prostych wzorów graficznych uporządkowanych wg stopnia trudności. Początek stanowią kropki, przecinki, potem pojawiają się linie pionowe, poziome i faliste. Dalej znajdują się linie pionowe i poziome o zróżnicowanej długości, odmiennie ułożone w przestrzeni oraz linie ukośne i łamane. Następnie znajdują się linie krzyżujące się i linie krzywe tworzące figury geometryczne: spiralę, koło, elipsę oraz połączenia linii i koła. Zestaw wzorów kończą wielokąty: kwadrat, prostokąt, trójkąt.
"Piosenki do rysowania" mogą być stosowane również w domu, podczas zabawy z samym dzieckiem lub wspólnie z jego rodzeństwem.
Rodzice powinni powtarzać wszystkie ćwiczenia w domu.
Prowadząc zajęcia z dziećmi z autyzmem, należy dokonać pewnych modyfikacji metody, dostosowując ją do potrzeb danej grupy.
Elementy MDS można również wykorzystać podczas zajęć indywidualnych z dziećmi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.
W czasie zajęć w zespole klasowym (4 uczniów) każdy wzór opracowujemy przez ok. dwa tygodnie do tej samej piosenki.
W pierwszym tygodniu kładziemy akcent zajęć na ćwiczenia ruchowe i ruchowo-słuchowe. Dzieci zostają zapoznane ze wzorem graficznym, ale poznają go dotykowo tylko na dużym formacie, a odtwarzają jedynie w powietrzu oraz poprzez ułożenie na podłodze z różnych materiałów.
Na kolejnym spotkaniu główne działania koncentrują się na ćwiczeniach ruchwo-słuchowo-wzrokowych. Dzieci poznają wzór polisensorycznie, odtwarzają
na tacy z kaszą manną, na plecach kolegi, kartach pracy.
Można również prowadzić zajęcia o charakterze plastycznym np. wspólne malowanie wzoru na dużym arkuszu, lepienie wzoru z plasteliny, wykonywanie wzoru z materiału przyrodniczego itp.
Marta Bogdanowicz opracowała Skalę Obserwacji Zachowania, przy pomocy której przeprowadzono badania efektywności Metody Dobrego Startu
w odniesieniu do dzieci autystycznych.
Po roku zajęć zaobserwowano:
- wzrost sprawności motorycznej,
- polepszenie funkcji poznawczych,
- polepszenie orientacji w schemacie własnego ciała,
- polepszenie koncentracji uwagi i pamięci,
- wzrost poziomu odtwarzania wzorów graficznych i rytmu,
- pozytywne zmiany w zakresie mowy i śpiewu,
- wzrost umiejętności społecznych.
Czas trwania zajęć
Zajęcia Metodą Dobrego Startu odbywają się w przedszkolu zwykle raz w tygodniu i trwają 20 minut z grupą 5-latków, a z grupą dzieci
6-letnich - 30 minut. Powtórnie w formie zajęć utrwalających powinno się je prowadzić w grupie korekcyjnej z dziećmi przejawiającymi trudności.
Zajęcia w zespole terapeutycznym z dziećmi w wieku szkolnym mającymi trudności w czytaniu i pisaniu mogą trwać pełną godzinę lekcyjną - 45 minut i należy je organizować także jeden raz w tygodniu. Drugie spotkanie w ciągu tygodnia prowadzone jest zwykle indywidualnie i ukierunkowuje się je na korekcję zaburzonych funkcji oraz na ćwiczenia w czytaniu i pisaniu według indywidualnego programu rehabilitacji, uwzględniającego potrzeby konkretnego dziecka.
Organizacja zajęć
Zajęcia Metodą Dobrego Startu zazwyczaj prowadzi się z całą grupą dzieci. Grupa ta może mieć różną wielkość. Może obejmować:
- całą klasę ,
- grupę 6-8 dzieci o dysharmonijnym rozwoju,
- 6-8 dzieci z upośledzeniem umysłowym,
- grupę 3-4 dzieci pracujących w parach z dorosłymi osobami , w przypadku dzieci autystycznych.
Pomoce do zajęć
1. Do zajęć wprowadzających: konkretne przedmioty związane z treścią piosenki, obrazek ilustrujący treść.
2. Do ćwiczeń ruchowo - słuchowych: woreczki, wałeczki, sznurki, gumy, wstążki, szarfy, balony, chusteczki, instrumenty muzyczne lub przedmioty które mogą je zastąpić: plastikowe butelki.
3. Do ćwiczeń ruchowo - słuchowo- wzrokowych: wzór lub litera napisana grubym mazakiem, taca z materiałem sypkim, arkusz papieru pakowego, karty ćwiczeń, blok, mazaki, kredki itp.
ĆWICZENIA RUCHOWE - zabawa ruchowa np. lot jaskółki, zabawa w pociąg, chód bociana, kulawy wróbel, skacząca piłka (w programie ćwiczeń ruchowych należy uwzględniać zasadę stopniowania trudności, od łatwych ćwiczeń do trudnych, najpierw motoryki dużej potem motoryki małej); ćwiczenia ruchowe; relaksacyjne - zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego: może to być swobodny marsz, zaciskanie pięści i rozwieranie dłoni, ściskanie obu rąk i rozluźnienie ucisku (napięcie mięśniowe przeszkadza w pisaniu powoduje usztywnienie stawu nadgarstkowego!); ćwiczenia usprawniające ruchy rąk, palców: idzie rak, idzie kominiarz po drabinie, kosi łapki, powitanie paluszków.
ĆWICZENIA RUCHOWO - SŁUCHOWE - do ćwiczeń ruchowych dołączamy element słuchowy, t.j. piosenkę. Dzieci siedzą w ławce. Przed dzieckiem leży wałeczek
z piaskiem w zasięgu ręki dziecka. Układ ręki: przedramię oparte o stół, pięść lub dłoń oparte na wałeczku. Podczas ćwiczeń dzieci uderzają (pięścią, dłonią lub opuszkami zgiętych palców w wałeczek) wystukując rytm śpiewanej piosenki. Najpierw zaczynamy od wałeczków a potem wprowadzamy woreczek.
ĆWICZENIA RUCHOWO - SŁUCHOWO - WZROKOWE - podstawę ćwiczeń stanowią wzory ruchowe. Hierarchia wzorów: wzory - linie pionowe; wzory - linie pionowe
i poziome; ukośne i łamane; figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, linie krzywe - wymagają największej precyzji ruchów. Do wzorów dobrane są odpowiednie piosenki, których rytm zgodny z układem elementów wzoru. Ćwiczenia polegają na odtwarzaniu ruchem (element ruchowy) wzorów graficznych (element wzrokowy) w rytm jednocześnie śpiewanej piosenki (element słuchowy) i przebiegają według ustalonego schematu.
Metoda Dobrego Startu
nie tylko ułatwia dzieciom start szkolny, ale jest też ciekawą alternatywą dla nudnych i mało ciekawych form pracy na lekcji.
Ćwiczenia usprawniają trzy analizatory:
kinestetyczno - ruchowy, słuchowy i wzrokowy.
MDS przynosi frajdę przede wszystkim maluchom, a jak wiadomo, nauka przez zabawę daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o kształcenie.