Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Radili:

Srednja ekonomska škola, Sarajevo

Novembar, 2017.

Bandić Merima, Delić Denan, Džihan Minela, Gredić Farid, Perviz Emina

Razred: II-1

Uvod: Coca-Cola

Strateško planiranje: "Coca-Cola"

Coca-Cola je multinacionalna kompanija sa sjedistem u Atlanti, SAD. Džon Pemberton je apotekar koji je osmislio piće sličmo današnjoj Coca-Coli. Odlučio je početi proizvoditi ovo piće ali mu posao nije išao dobro pa trgovac Ejza Kendler postaje njegov poslavni partner.

Nakon Pemperove smrti, Kendler postaje jedini vlasnik Coca-Cole

On osnuje Coca-Cola kompaniju koja postaje jedna od najvećih američkih kompanija čiji su ugled i popularnost poznati širom svijeta.

Danas je Coca-Cola vlasnik mnogih drugih kompanija poput: Sprite, Fanta, diet Coke, Minute Maid i dr.

STRATEŠKO PLANIRANJE

STRATEŠKO PLANIRANJE

Strateško planiranje u preduzeću se sastoji iz 4 bitna elementa:

  • misija preduzeća
  • strateške poslovne jedinice (SPJ ili SBU)
  • ciljevi
  • instrumenti strateškog planiranja

MISIJA

Misija preduzeća je najznačajniji elemenat strateškog planiranja i prvi koji mora biti precizno definisan. Ona predstavlja osnovnu orijentaciju za strateško planiranje i planiranje marketinga. Menadžerima u preduzeću je mnogo lakše upravljati ako je misija tako definisana da zadovoljava sljedeće zahtjeve:

-da sadrži formulaciju ciljeva preduzeća koji su mjerljivi u smislu ocjene napredovanja prema njima

-da misija omogućava razlikovanje preduzeća od ostalih konkurenata

-da se jasno vidi biznis u kojem preduzeće ćeli da bude

-da odražava interese potrošača, dobavljača, javnosti, dioničara i zaposlenih u preduzeću

-da misija predstavlja inspiraciju i izazov za sve koji je moraju ostvariti

MISIJA COCA-COLE

Coca Cola misija izražava svrhu kompanije, služi kao standard po kome odmeravamo našeakcije i odluke. To je osnova našeg Manifesta. Osveženje sveta u telu, u umu i duhu. Inspiracija trenutaka optimizma kroz naše brendove i naše akcije. Kreiranje vrednosti i biti bolji u svemu sto radimo.

MISIJA COCA-COLE

STRATEŠKO POSLOVNE JEDINICE

Strateške poslovne jedinice su dijelovi preduzeća koje je moguće organizaciono osamostaliti na taj način da imaju svoju vlastitu misiju, ciljeve, strateške i marketing planove, nezavisne od ostalih u preduzeću. Podjelom na strateške poslovne jedinice u preduzeću se olakšava proces planiranja, motivišu menadžeri i zaposleni za samostalan rad, te jasno određuju ovlaštenja i odgovornosti.

SPJ funkcioniše kao zasebna organizaciona jedinica, čiji se ekonomski rezultati mogu mjeriti. Jedna SPJ se miće formirati na bazi biznisa kojim se bavi, proizvoda koje proizvodi, usluga koje pruža, regije na kojoj posluje i sl. Planiranje svake SPJ se izvodi iz planiranja na nivou preduzeća i zajedničkih ciljeva.

Coca-Cola kao kompanija ima više strateških poslovnih jedinica od kojih su neke jako uspješne poput: Sprite, Fanta, Minute Maid, Powerade i sl.

Sprite

Predstavljen 1961., Sprite se prodaje u preko 190 zemalja širom svijeta i rangiran je 3. gaziranim pićem na svijetu.

Fanta

Predstavljena 1940., Fanta Orange je drugi najpopularniji proizvod Coca-Cole van SAD-a. Dnevno se konzumira preko 130 miliona puta.

Minute Maid

Minute Maid je prva kompanija Coca-Cole koja ne proizvodi gazirana pića. Coca-Cola ju je kupila 1960.

CILJEVI

CILJEVI

Ciljevi se postavljaju na bazi misije preduzeća koja se prva definiše. Ciljevi moraju biti jasno određeni i realni. Oni predstavljaju bitan sastavni dio strateškog planiranja i osnov za planiranje na nivou svake SPJ. Za menadžere je korisno da svoje ciljeve provjere pomoću 3 pitanja:

Da li mi ovaj cilj jasno govori šta će biti namjeravani rezultat ?

Može li se namjeravani rezultat mjeriti ?

Kada će namjeravani rezultat biti ostvaren ?

CILJEVI COCA-COLE

Kompanija se obavezuje da će do 2020. godine:

  • koristiti 40 posto ukupne energije iz obnovljivih i čistih izvora
  • reciklirati najmanje 40 posto ukupne ambalaže na tržištu u proseku
  • koristiti recikliranu PET ambalažu i/ili PET ambalažu od obnovljivog materijala za 20 posto ukupne PET ambalaže
  • smanjiti ambalažu za 25 posto po litru proizvedenog napitka
  • uložiti najmanje 2 posto svoje godišnje dobiti prije oporezivanja u zajednice

INSTRUMENTI STRATEŠKOG PLANIRANJA

Instrumenti strateškog planiranja koriste menadžerima da donose kvalitetne odluke u ovom procesu. Kod preduzeća koje ima više SPJ, osnovne strateške odluke se odnose na alokaciju resursa. Ako su SPJ formirane za različite proizvode, strateška je odluka u koju od njih investirati novi kapital. Jedan od instrumenata strateškog planiranja, koji pomaže u alokaciji resursa je portfolio model.

Portfolio je zbirka poslova i proizvoda koji sačinjavaju kompaniju.U portfolio analizi uprava ocjenjuje poslove premaa njihovom strateškom uklapanju u ispunjenje kompanijinih ciljeva. Kod portfolia imamo model BCG Matrice tj. Boston Consulting Group. Prema BCG modelu, relativni udio na tržištu i stopa rasta tog tržišta su dva najbitnija kriterija za strateško planiranje.

BCG MATRICA

Jedan od instrumenata strateškog planiranja je portfolio model Boston Consulting Group (BCG).

U BCG matrici , pretpostavlja se da preduzeće ima više različitih vrsta proizvoda u svom programu.

Svaka strateško poslovna jedinica je odgovorna za jednu vrstu proizvoda i tretira se kao zaseban posao.

U BCG matrici poslovi su podjeljeni na četiri vrste:

POSLOVI IZVORA GOTOVINE

Prva vrsta su tzv. poslovi izvora gotovine. To su proizvodi koji imaju visoko učešće na tržištu ali nisku stopu rasta tržišta. U pravilu su veoma profitabilni i donose više novca preduzeću, nego što treba ulagati da bi se održalo to tržišno učešće. Zbog toga je moguće dio novca koji ovi proizvodi donose preduzeću usmjeritu na druge proizvode, koje menađeri žele da podrže.

Coca-Cola posluje kao ,,krava muzara” u preko 200 država. Kompanija distribuira pića pomoću saradnje s mnogim kompanijama koje flaširaju pića i pripremaju ih za prodaju u mnogim regijama. Na ovaj način Coca-Coli je omogućeno da zaradi značajan iznos prihoda. Poslovi izvora gotovine Coca-Cole jeste Coca-Cola i Schweppes.

VODEĆI POSLOVI

Vodeći poslovi su proizvodi visokog tržišnog učešća i visoke stope rasta tržišta. Potrebna su, međutim, visoka ulaganja da bi se na brzo rastućem tržištu održalo visoko učešće. Zbog toga se moraju privući novi kupci ulaganjem u poboljšanja proizvoda, marketing aktivnosti većeg intenziteta i snižavanjem cijena.

Coca-Cola Zero, piće namijenjeno potrošačima koji preferiraju niskokalorična pića; mješavina je Coca-Cole i dijetalne Coca-Cole da bi ponudila relativno zdravu opciju pića. Unatoč mnogim marketinškim strategijama, ovo piće nije ostvarilo značajan uspjeh na tržištu. Ciljno tržište nije prihvatilo novi proizvod, što je rezultiralo niskim tržišnim udjelom.

POSLOVI POD UPITNIKOM

Poslovi pod upitnikom su prizvodi na tržištu visoke stope rasta tržišta, ali imaju malo tržišno učešće. Profitabilnost im je niska i zahtjevaju velika ulaganja proizvoda, bilo putem povećanja prodaje, bilo kupovinom konkurentskih firmi koje proizvode iste proizvode.

Proizvod pod upitnikom jeste dijetalna Coca-Cola. Piće je dobilo pozitivan odziv od strane potrošača, međutim najnoviji podaci sugerišu da ovom piću popularnost opada. Mnogi potrošači koji brinu o svom zdravlju čine dio industrije, što ukazuje na potencijal dijetalnih proizvoda, međutim dijetalna Coca-Cola nije uspjela da zadrži svoju poziciju na tržištu i ostvaruje prihode.

BEZVRIJEDNI POSLOVI

Bezvrijedni poslovi predstavljaju proizvode malog tržišnog učešća i niske stope rasta tržišta. Moguće strateške odluke za ove proizvode su fokusiranje na manje tržišne segmente ako imamo konkurentske prednosti ili napuštanje posla.

Coca-Cola Zero, piće namijenjeno potrošačima koji preferiraju niskokalorična pića; mješavina je Coca-Cole i dijetalne Coca-Cole da bi ponudila relativno zdravu opciju pića. Unatoč mnogim marketinškim strategijama, ovo piće nije ostvarilo značajan uspjeh na tržištu. Ciljno tržište nije prihvatilo novi proizvod, što je rezultiralo niskim tržišnim udjelom.

SWOT ANALIZA

Naziv potiče od:

S - Strengts (snage)

W - Weaknesses (slabosti)

O - Opportunities (prilike)

T -Threats (opasnosti)

 

U SWOT anlazi postoje interni i eksterni faktori:

INTERNI FAKTRORI – su faktori na koje možemo utjecati tj. koji su pod kontrolom poduzetnika.

EKSTERNI FAKTORI – su faktori na koje ne možemo utjecati tj one izvan kontrole poduzetnika.

• Prednosti:

• Ljudi sa njihovim kvalifikacijama (obrazovni nivo,specifične vještine,znanje,motiviranost,spremnost na timski rad...)

• Rapoloživi materijalni činioci (tehnologija,labaratorijska oprema,patenti,licence,inovacije)

• Organizaciona struktura

• Finanskijska sredstva

• Slabosti:

• One su „nedostatak“, „manjak“,ili slabe strane.Koliko god je moguće,slabosti treba eliminisati!Oni subjekt čine ranjivim u odnosu na njegove konkurente. Menadžment mora procijeniti koje mu aktivnosti daju naveću šansu.Analizom treba procijeniti od kojih aktivnosti treba odustati.

• Prilike su pozitivni faktori u okruženju koje poduzetnik treba iskoristiti.To su stanja i okolnosti koja nam daju šansu na određenom prostoru (u konkurentskom okruženju) i u datom vremenu. Propuštene šanse se teško mogu ponoviti.

• Prijetnje su stanja suprotna prilikama.To je ono što stvara problem(rast cijena sirovina,zatvaranje ranije osvojenih tržišta,recensija...).

Coca Cola je brend koji je pristupan u domaćinstvima, trgovinama, hotelima itd.

1. Prednosti

a) Brand Eqmity- Interbrand u 2011. Godini. Nagradio je Coca Colu sa najvećom nagradom za Brand Egmity.Coca Cola sa svojom ogromnom globalnom prisutnošću i jedinstvenim identitetom robne marke definitivno je jedan od najskupljih marki i najvećom markom jednakosti.

b) Velika globalna prisutnost- Coca Cola je prisutna u 200 zemalja širom svijeta.

c) Najveći udio na tržištu- U segmentu pića ima samo 2 velika konkurenta- Pepsi i Coca Cola. Coca-Cola je jasan pobjednik i stoga ima najveći udio na tržištu.

d) Coca-Cola ima najveću distributivnu mrežu na svijetu.

2. Slabosti:

Za bilo koju vrstu poslovanja bitno je minimizirati slabosti i pratiti ih. Iako prodaja ide oslično, evidentno je da se svjetska populacija sve više okreće zdravim načom načinu života, što isključuje upotrebu gaziranih, slatkih pića češto, a kamal svakodnevno, kako je većina navikla da konzumira Coca Colu.

3. Prilike

a) Rast tržišta za funkcionalna pića u Evropi za napredak CCE i njen rast

b) Prostor za dalji razvoj i povećanje profita transferom na nove vrste pića

c) Proširenje proizvedenog portofolia i tržnog učešća formiranjem trategijske veze sa najprodavanijim brendovima.

4. Opasnosti

a) Pad tražnje za gaziranim blagim pićem moze prouzrokovati značajne finansijske gubitke

b) Rast potražnje privatno etiketiranih bezalkoholnih pića prijeti da dalje ugrozi kompanijski profit.

c) Snažna konkurencija značajno utiče na rast troškova, ergo smanjuje profitnu stopu.

d) Naziv Coca-Cola kad se gleda ogledalo na arapskom jeziku znači NEMA MUHAMMEDA NEMA MEKKE

STRATEGIJE KONKURENTSKIH PREDNOSTI

STRATEGIJE KONKURENTSKIH PREDNOSTI

U strategije konkurentskih prednosti spadaju: vodstvo u cijeni, diferencijacija, fokusiranje i srednji put.

Vodstvo u cijeni

Ovdje se kompanija svesrdno trudi da postigne najniže troškove proizvodnje i distribucije, kako bi mogla imati niže cijene od svojih konurenata, i steći veći udio na tržištu. Firme koje slijede ovu strategiju moraju biti vješte u inžinjeringu, nabavci, proizvodnji i distribuciji.

MOŽE DOĆI I DO RATA CIJENA i poslovanja bez profitajavljaju sa još nižim troškovima (npr. sa Dalekog istoka) i nanose štetu onoj kompaniji što cijelu svoju budućnost zasniva na postojanju niskih troškova.

Coca Cola ima intenzivnu konkurenciju sa Pepsi, tako da njena cijena ne može previše prevladati niti se smanjiti previše u odnosu na cijenu Pepsi Cole. Ako cijena Coca Cole previše prevlada od Pepsi, onda će se ljudi prebaciti na Pepsi Colu, a s druge strane, ako se cijena Coca Cole smanji, ljudi mogu imati utisak da je njena kvaliteta niska pa se potom odluče na kupivinu Pepsi Cole.

Sljedeći faktori koju kompanija Coca Cola ima na umu prilikom određivanja strategije cijena su:

• Cijenu treba postaviti prema zahtijevima proizvoda od strane javnosti.

• Cijena treba da bude ona koja kompaniji daje maksimalan prihod.

• Cijena ne bi trebala biti preniska ili suviše visoka u odnosu na konkurente

Diferencijacija

Kreiranje niza značajnih razlika kako bi se ponuda kompanije učinila drugačijom od konkurentskih. Ovdje se kompanija usmjerava na postizanje vrhuskog dostignuća u nekom važnom području korisnosti za kupca.

Diferencijacija proizvoda

S jedne strane su proizvodi koji su u većoj mjeri standardizovani i omogućavaju tek male varijcije-pilići, čelik, aspirin (Bayer tvrdi da njegov aspirin „brže ulazi u krvotok“)

S druge strane su proizvodi koji se mogu izvrsno diferencirati kao što su: automobil, poslovne zgrade, namještaj.

• IZVEDBA - kompjuteri npr. bolja, izvedba-veća memorija. Kupci skupih proizvoda obično upoređuju karakteristike izvedbe različitih marki proizvoda. Oni će više platiti za bolju izvedbu, sve dok niža cijena ne prelazi višu percipiranu vrijednost

 TRAJNOST - mjerilo očekivanog vijeka trajanja određenog proizvoda

 POUZDANOST - mjerilo vjerovatnosti da prizvod u određeno vrijeme neće loše funkcionisati ili neće prestati funkcionisati

 POPRAVLJIVOST - mjerilo lakoće popravke nekog prizvoda kad loše funcioniše ili prestane funkcionisati

 STIL - iskazuje u kojoj se mjeri određeni proizvod sviđa kupcu i kako ga on doživljava.(i pakovanje je stilsko oruđe)

 DIZAJN - „oblik slijedi funkciju“-princip

-u asortimanu robe u maloprodajnim super-marketima teško je biti različit . Dizajn ambalaže, amblemi

 MARKA - Marka je ime, simbol, znak, boja ili njihova kombinacija koja ima za cilj da indentificira proizvođača i da ga diferencira od konkurenata. Marka kod kupca stvara osjećaj povjerenja, korisnoti, sigurnosti.

Coca cola svojim se proizvodima diferencira od koknurenata zato što se velika količina novca troši na reklamiranje za stvaranje jedinstvene slike brenda, u brend i zaštitni znak ulažu veliki razvoj i zaštitu te se trude da postignu što privlačnij dizajn od svojih konkurenata.

Diferencijacija

Kreiranje niza značajnih razlika kako bi se ponu...

Kompanija Coca Cola je istakla da kako bi ona rasla i postajala bolj...

Kompanija Coca Cola je istakla da kako bi ona rasla i postajala boljom, potrebna je dobra organizacija, a također i pravi zaposlenici na pravim položajima. S toga Coca Cola kompanija zapošljava inteligente i sposobne ljude koji posjeduju dobra znanja i iskustvo u određenoj disciplini.

Diferencijacija usluga:

Kada se fizički proizvod ne može lako diferencirati, ključ konkurentog uspjeha leži u povećanju usluga:

• Ispravka

• Postavljanje

• Obuka kupca

• Popravak

• Garancija I održavanje

Diferencijacija osoblja

Kompanije mogu ostvariti značajnu konkurentsku prednost uspješnijim zapošljavanjem i edukacijom osoblja nego što to čine njeni konkurenti

• . SPOSOBNOST (iskustvo, znanje )

• LJUBAZNOST (odnosi se ljubazno, s poštovanjem i razumijevanjem )

• POUZDANOST (dosljedno i tačno izvršava usluge)

• PRISTUPAČNOST (brzo reaguje na zahtjeve i probleme kupaca)

• SPOSOBNOST INFORMISANJA (da razumije kupca i prenosi mu jasnu poruku )

• Važno je sve! Kako se ponaša prodavac, kako ostalo osoblje komunicira sa potrošačima, njihova servisna djelatnost, kako se osoba oblači, kako drži telefon, kako potpisuje el. Poštu, kako pregovara , stil

Diferencijacija imidža

Čak i u slučaju kad se konkurenstki proizvodi i njihove prateće usluge kupcima čine isti, kupci mogu uočiti razlike u imidžu kompanije. Imidž se nalazi u očima primaoca.

Kompanijin imidž je ustvari slika koju javnost gomilanjem primljenih informacija stvara o kompaniji..

Stvaranje pravog imidž je sveobuhvatan zadatak, koji se nikad ne završava. Čine ga:

• Kućna boja

• Harmoniziranost/ ugodnost prostora

• Dizajn eksterijera i enterijera

• Osvjetljenje

• Uniforme

• Stil

• Događaji

Fokusiranje

Usmjeravanje na jedan segment ili dio segmenta i proizvodnja za mali broj kupaca. Konkurentska prednost odnosi se na sposobnost kompanije da diferencira vrijednost, i na dobrom poznavanju potrošačkih prioriteta određenog tržišnog segmenta.

Npr. slovenačka kompanija MURA-fokusirana je na potrošača-uspješne poslovne ljude koji svoj status potvrđuju elegantnim odjevanjem. Ova strategija odgovara manjim i srednjim kompanijama.

Srednji put

Kompanija ne provodi jasnu strategiju-osjetljiva je na tržišne udare.

Diferencijacija imidža

Čak i u slučaju kad se konkurenst...

STRATEGIJE RASTA

STRATEGIJA RASTA

Imamo strategije intenzivnog rasta unutar koje imamo podjelu na: penetraciju, razvoj tržišta i razvoj proizvoda, zatim strategije integracijskog rasta u koje spadaju integracija unaprijed, unazad i horizontalna integracija i imamo diverzifikacijski rast.

STRATEGIJE RASTA

INTENZIVNI RAST

1. PENETRACIJA: Poslovodstvo traži način kako povećati udio svojih proizvoida na svojim tržištima. Postoje tri glavna načina da se to učini. Kompanija može nastojati da podstakne svoje kupce da u određenom periodu kupuju više proizvoda, može mamiti kopce konurenata da se preorjentišu na njenu marku proizvoda i kompanija bi mogla nastojati uvjeriti nepotrošače da počnu koristiti određeni proizvod.

2. RAZVOJ TRŽIŠTA: Poslovodstvo bi trebalo tražiti nova tržišta čije bi se potrebe mogle zadovoljiti njihovim tekućim proizvodom. (Prodaja na novim lokacijama u zemlji i inostranstvu).

3. RAZVOJ PROIZVODA: Poslovodstvo bi trebalo razmotriti mogućnost razvoja nekog novog proizvoda. Moglo bi razviti i nova obilježja proizvoda, dati proizvodu nove karaktristike, poboljšati kvalitet, promijeniti dizajn, funkcionalnost.

STRATEGIJA RASTA COCA COLA KOMPANIJE

Strategija ras...

STRATEGIJA RASTA COCA COLA KOMPANIJE

Strategija rasta COCA COLA kompanije je intenzivni rast. Prvo su se bazirali na razvoj tržišta tj. širenje njihovih proizvoda na novim tržištima unutar zemlje, a zatim širenje njihovih tržišta po inostranstvu. Kada su postali poznati u svim dijelovima svijeta, prešli su na razvoj proizvoda. Okus Coca Cole se nije izmijenio sve do 1985. kada se uvodi više vrsta Coca Cole. Često mijenjaju dizajn Coca Cole, prave razne reklame o njoj i njenoj tradiciji koja je sa nama već 130 godina. Zbog postignutog cilja, postali su vladajući u svijetu.

INTEGRACIJSKI RAST

INTEGRACIJA UNAZ...

INTEGRACIJSKI RAST

INTEGRACIJA UNAZAD – Kompanija može pridobiti jednog ili više svojih dobavljača da kroz povezivanje ostvari veći profit i kontrolu.

INTEGRACIJA UNAPRIJED - Ostvaruje se povezivanjem kompanije sa trgovinom na veliko ili trgovinom na malo radi efikasnijeg plasmana roba i usluga.

HORIZONTALNA INTEGRACIJA – Povezivanje kompanije sa jednim ili više konkurenata.

DIVERZIFIKACIJA

Diverzifikacijski rast ima smisla kad se mogu naći povoljne mogućnosti izvan postojećih poslova. Povoljna je mogućnost ona-kada je djelatnost vrlo privlačna, a kompanija posjeduje poslovnu snagu potrebnu za uspjeh.

DIVERZIFIKACIJSKI RAST COCA COLA KOMPANIJE

Iako su se bazira...

DIVERZIFIKACIJSKI RAST COCA COLA KOMPANIJE

Iako su se bazirali na intenzivni rast, COCA COLA kompanija je pored toga i više puta imala mogućnost diverzifikacijskog rasta.

U svom poslu COCA COLA kompanija ostvaruje veliki profit i ujedinjuje poslove i ostvaruje sve veću slavu,te donose svojim firmama mogućnost dugog ostanka na tržištu.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi