Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Ольга-Марія Гнип
Розділ 1. Стан опрацювання і методика дослідження
1.1.Огляд джерел та літератури
1.2. Методика дослідження Йосифінської та Францисканської метрик
1.3. Види юрисдикційної залежності сіл у Речі Посполитій
Йосифінська метрика Збоїська
Історична топографія
Метрики стають важливим джерелом для здійснення ретроспективної реконструкції урбаністичного утворення та відтворення історичної топографії (культурного ландшафту) на потрібний нам відрізок часу. Однак, відтворення історичної топографії не може бути повноцінним без додаткового застосування історичної картографії.
Історична картографія
Аналіз метрик потрібно проводити у комплексі із картографічним аналізом. Карти опрацьовані в кінці XVIII ст. прийнято називати «йосифінськими», проте частину з них які охоплюють територію від Сілезії до Буковини називають уже згаданою картою Фрідріха фон Міґа. Вони корисні для топографічних реконструкцій, оскільки на них чітко зображено усі водні артерії, нерівності рельєфу, промальована мережа доріг, а також ретельно вказано планувальну структуру міст або сіл, позначено сакральні споруди чи цвинтарі. Червоним зображені муровані споруди, жовтим – дерев’яні. Так само – мости. Позначення для млина у вигляді кола. Таким чином карта Фрідріха фон Міґа стає невід’ємним джерелом для цього дослідження. Ця карта є доступною в оцифрованому вигляді на сайті MAPIRE: The Historical Map Portal. Завдяки доступній на даному сайті функції накладання сучасної карти місцевості на історичну карту Фрідріха фон Міґа спрощується аналіз потрібної нам місцевості.
Методика ретроспекційної локалізації нерухомої власності
Аналіз допоміжних пояснювальних записів у метриках допомагає відтворити шлях урядника, який здійснював перепис нерухомої власності у цій місцевості. Аналіз карти фон Міґа при накладанні на сучасну карту дозволяє злокалізувати потрібні об’єкти у сучасних рамках. Таким чином історичній реконструкції топографії можна проаналізувати наскільки сильно змінився природній (культурний) ландшафт досліджуваної нами місцевості. Завдяки цьому можна прослідкувати зникнення водойм, вирубку лісів тощо.
Топоніміка
Окрім цього кожний урядник заповнював формуляри Йосифінської чи Францисканської метрики із притаманним йому розумінням та інтерпретацією записів. Завдання дослідника виявити такі особливості й також використати їх у дослідженнях. До таких особливостей можна віднести застосування топонімів (назв місцевостей, боліт тощо). Тому пропонується класифікувати та вивчати не назви, а об’єкти до яких прив’язана назва (денотат).