Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Ústav lekárskej chémie,
biochémie a klinickej biochémie LF UK
Tomáš RAGAS
doc. RNDr. Jana Muchová, PhD.
VPLYV EXTRAKTU Z DUBOVÉHO DREVA NA LIEČEBNÝ PROCES ALKOHOLOM INDUKOVANÉHO
POŠKODENIA PEČENE
Pri priamom poškodení pečene dochádza k postihnutiu aj iných systémov organizmu (nervový systém, kardiovaskulárny systém a orgány tráviaceho traktu).
Hlavné funkcie pečene
mikroskopický
pohľad pečene
poškodenie
Problémy, ktoré vznikajú pri takomto poškodení, nie sú len zdravotné, ale zasahujú aj sociálne a ekonomické prostredie a práve preto, je dôležité nájsť nové a správne liečebné postupy alkoholového poškodenia pečene.
Muž / Žena
PROBLÉMY POŠKODENIA PEČENE
konzumácia alkoholu
Alkoholové poškodenie pečene patrí na Slovensku medzi najčastejšie hepatálne ochorenia. Alkohol je po tabaku a hypertenzii na 3. mieste v rebríčku rizikových faktorov v Európe. (Szántová, 2008).
Muži
Na základe výsledkov štúdií zdravie muža ohrozuje už konzumácia 40 g čistého alkoholu denne a ženu 20 g.
Ženy
Zapríčiňuje to okrem nízkej telesnej hmotnosti, v porovnaní s mužmi, aj znížená aktivita alkoholdehydrogenázy v žalúdku a pečeni.
ALKOHOL
denná bezpečná dávka
Na alkoholové poškodenie pečene v Európskej únii ročne zomiera 195 000.
Za bezpečnú dennú dávku považujeme u muža 500-700ml piva, alebo 200-300ml vína, alebo 60-100ml destilátu a u ženy približne polovica( 250-350ml piva, alebo 100-150ml vína, alebo 30-50ml destilátu) sa považuje polovica uvedeného množstva.
Prečo
vznikajú ochorenia pečene?
Klinické spektrum možností alkoholového poškodenia pečene možeme sledovať na obrázku. U najväčšieho podielu pacientov sa stretneme so steatózou, ktorá v jednej petine prípadov môže viesť k cirhóze alebo alkoholovej hepatitíde.
Táto je v ťažkých prípadoch fatálna alebo po opakovaných atakoch vedie k vývoju cirhózy. Z prognostického hľadiska je dôležitý fakt, že u všetkých foriem alkoholového poškodenia je možná regresia, ale abstinencia, ktorá zohráva najdôležitejšiu úlohu je
náročná.
nafukovanie
nafukovanie (flatulencia), meteorizmus, obstipácia. Prípadne môžeme pozorovať pri objektívnom vyšetrení zväčšenú pečeň. Pri ťažkej steatóze môžu byť príznaky výraznejšie, alebo môžeme sledovať obraz pečeňového zlyhania.
chudnutie z alkoholu
teplota
prítomne febrility, hepatomegália sprevádzaná bolesťou, ako aj ikterus a pavúčikovité névy. Pri chronickom ochorení postupne dochádza k fibrotizácii a rozvoju cirhózy pečene.
nechutenstvo
nevýrazné príznaky ako nechutenstvo, slabosť, zmena charakteru stolice
únava
únava, menej fyzickej aktivity, znížená výkonnosť, zmena chuti do jedla, alebo celkové vynechanie istého typu jedla, napríklad alkoholu, pocit zasýtenia a grganie.
K výraznejším prejavom patrí anorexia, vynechávanie menštruačného cyklu, poruchy potencie.
ikterus
ikterus, ktorý môže byť sledovaný aj ako jediný klinický príznak. Veľmi časté sú opuchy dolných končatín, hlavne v noci, spolu s ascitom v brušnej dutine, prípadne nyktúria a môžeme sledovať tuhú, zväčšenú pečeň pod pravým rebrovým oblúkom.
paličkovité prsty
Môžeme sledovať paličkovité prsty, preriedené, prípadne neprítomné axilárne a pubické ochlpenie, gynekomastiu u mužov a atrofiu semenníkov, ako aj tremor rúk, narušenú psychiku pacienta, zmenu charakteru, spolu s úbytkom svalovej a tukovej hmoty.
V liečbe u všetkých foriem je dôležitá úplna abstinencia. Na zlepšenie dlhodobej prognózy pacienta sa využívajú antioxidanciá, medzi ktoré zaraďujeme S-adenozylmetionín
a silymarín.
metabolizmus alkoholu
Metabolizmus etanolu predstavuje dôležitý faktor
v patogenéze chronických chorôb pečene. Poškodzuje organizmus konzumenta nielen svojim priamym toxickým účinkom, ale aj metabolickými produktmi, ktoré vznikajú pri jeho odbúraní (Turecký, 2008).
katabolizmus etanolu
látková premena
Existuje množstvo antioxidačných systémov. Mnohé z nich nebránia tvorbe voľných radikálov a reaktívnych metabolitov, ale účinkujú ako redukčné činidlá alebo udržujú aktivitu iných antioxidačných enzýmov a proteínov. Tieto mechanizmy sú závisle na energii. Zníženie energetického metabolizmu pri alkohole môže nepriamo poškodzovať antioxidačnú ochranu.
silymarín
Pestrec mariánsky
Mechanizmus terapeutického účinku silymarínu na pečeň:
Silymarin - liek na báze silymarínu, ktorý sa získava z plodov Pestreca mariánskeho obsahuje 40-70 % silymarínu s pomerom izomérov: silybinín : izosilybinín : silychristín : silydianín približne 3 : 1 : 1 : 1
Celkové biologické účinky a resorbcia roburínov z potravy nie je objasnená (Natella a kol. 2014) ale bolo preukázané, že Robuvit® sa u ľudí vstrebáva a má priaznivý antioxidačný vplyv v hydrofilnom prostredí. Seeram a kol. (2006) identifikovali v plazme sledovaných subjektov po príjme Robuvitu® popri kyseline galovej a elagovej aj tzv. urolitíny. Urolitíny sú metabolity kyseliny elagovej, ktorá sa pomocou vody v tráviacom trakte metabolizuje črevnou mikroflórou.
Transferín
Apolipoproteín
A-I
Alfa-2-makroglobulín
Lipidový
profil
Haptoglobín
Sérová
cholínesteráza
Alfa-1-antitrypsín
Orozomukoid
Albumín
Ceruloplazmín
Prealbumín
Cytokíny
1. fáza (run-in period) trvala 4 týždne
– pacienti počas tejto fázy vysadili dovtedy užívanú liečbu na báze Silymarínu. Na konci fázy boli odobraté vzorky krvi na analýzu - odber 0.
2. fáza (intervention period) trvala 8 týždňov
– dobrovoľníci užívali denne 200 mg prípravku Robuvit® alebo Placebo, pokiaľ vážili 65 - 80 kg; a 300 mg prípravku Robuvit® alebo Placebo, pokiaľ vážili 80 - 95 kg. Po 4 týždňoch užívania Robuvitu/Placeba a na konci fázy boli odobraté vzorky krvi na analýzu - odber 4 a 8.
3. fáza (wash-out period) trvala 4 týždne
– dobrovoľníci neužívali Robuvit/Placebo. Na konci fázy boli odobraté vzorky krvi na analýzu - odber 12.
Z 13 pacientov, ktorí boli zaradení do štúdie bolo 6 mužov a 7 žien, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín Rob-skupina a Pl-skupina v pomere 7:6. Jeden pacient po prvom odbere zo štúdie odstúpil, kvôli zhoršeniu zdravotného stavu, čo nesúviselo z jeho diagnózou a účasťou v štúdii. Niektorí pacienti zaradení do štúdie trpeli už pred začatím liečby niektorým z nasledovných ochorení. Každá z týchto diagnóz sa vyskytla minimálne 1 krát v celej testovanej skupine.
V porovnaní s hornou hranicou intervalu referenčných hodnôt sme zistili vyššie priemerné hodnoty inzulínu (o 22,68%), glukózy (o 15,45 %), celkového a konjugovaného bilirubínu (o 34,05 % resp. 230,2 %), hsCRP (o 108 %), GMT (o 169,6 %), bezsacharidového transferínu (o 44,16 %), Ig A (o 6,25 %) a IL-6 (o 39,42 %). Taktiež sme zistili, že skupina zaradených pacientov je nehomogénna, nakoľko vo väčšine stanovených parametrov sme našli 1 až 8 pacientov s hodnotami mimo referenčný interval.
Vplyv suplementácie Robuvitom/Placebom pri vyhodnotení hematologických parametrov sme zistili, že podávanie Rob ani Pl štatisticky významne neovplyvnilo žiadny zo sledovaných parametrov. Zistili sme len štatisticky významný rozdiel v počte leukocytov medzi Rob-skupinou a Pl-skupinou.
Vplyv podávania Robuvitu/Placeba na bielkoviny .
Pri stanovení aktivity cholínesterázy pred začiatkom suplementácie sme zistili, že u 5 pacientov z 13, je hodnota tohto parametra nižšia ako referenčné hodnoty. Podávanie Robuvitu štatisticky významne znížilo priemerné hodnoty tohto parametra po 4 (p = 0,0007) a 8 (P = 0,024) týždňoch suplementácie. Štatisticky významný rozdiel medzi Rob- a Pl-skupinami sme zistili po 8 týždňoch suplementácie (pRob/Pl = 0,004).
Podávanie Robuvitu štatisticky významne zvyšuje koncentráciu celkových bielkovín a albumínu po 4 týždňoch suplementácie (p = 0, 023, pre CB, resp. p = 0,013 pre albumín). Pri porovnaní Rob-skupiny s Pl-skupinou sme zistili významný rozdiel v koncentrácii CB (pRob/Pl = 0,012) pred začiatkom suplementácie (týždeň 0).
Pri stanovení koncentrácie prealbumínu pred začiatkom suplementácie sme zistili, že u 6 pacientov z 13, je hodnota tohto parametra nižšia ako referenčné hodnoty. Podávanie Robuvitu koncentráciu prealbumínu u týchto pacientov ešte znížilo. U priemernej hodnoty Rob-skupiny sme zistili hranične významné zníženie prealbumínu v 12. týždni, t.j. po wash-out perióde (p = 0,06). Podávanie Placeba tento parameter nemenilo.
Z markerov oxidačného stresu sme sledovali vplyv Robuvitu na celkovú antioxidačnú kapacitu plazmy a koncentráciu markera oxidačného poškodenia lipidov - lipidových peroxidov. Polyfenolový extrakt Robuvit® hranične významne zvyšoval antioxidačnú kapacitu plazmy po 4 (p = 0,055) resp. po 8 (p = 0,067) týždňoch užívania. Po wash-out perióde hladina antioxidačnej kapacity plazmy klesla, zmena však nie je štatisticky významná.
Polyfenolový extrakt Robuvit® hranične významne znížil koncentráciu lipidových peroxidov po 8 (p = 0,084) týždňoch užívania. Po wash-out perióde koncentrácia LP stúpla, zmena však nebola štatisticky významná (Graf 3). Účinkom Placeba sa tento parameter nemenil.
Medzi skupinou pacientov suplementovaných Robuvitom v porovnaní s pacientmi suplementovanými s Placebom sme štatisticky významný rozdiel zaznamenali len po 8 týždňoch suplemenácie (p =0,006).
Hepatoprotektívny účinok Robuvitu sledovali na skupine 75 pacientov s miernym funkčným poškodením pečene rôznej etiológie aj Belcaro a kol. (2014). Sledovaní pacienti boli rozdelení do dvoch skupín: 32 pacientov užívalo Robuvit® a 29 pacientov Placebo počas 12 týždňov. Na konci obdobia pozorovali v skupine užívajúcej Robuvit® významne zvýšenú koncentráciu albumínu a v 4. a 12. týždni zníženú aktivitu ALT a AST, kým u kontrolnej skupiny, ktorá užívala Placebo boli hodnoty stále zvýšené. Aktivita alkalickej fosfatázy dosiahla referenčné hodnoty v 4. a 12. týždni u Rob-skupiny, pričom toto zlepšenie u Pl-skupiny nezistili. Podobne zistili znižovanie celkového bilirubínu, a to už po 4 týždňoch suplementácie a po 12 týždňoch dosahoval fyziologické hodnoty. Záverom, na základe výsledkov štúdie skonštatovali, že Robuvit® má významný ochranný účinok pri miernom funkčnom poškodení pečene.
Vplyv Robuvitu na regeneráciu tkaniva, v tomto prípade svalového tkaniva, sledovali aj Vinciguerra a kol. Robuvit® podávali triatlonistom počas dvojtýždňového tréningu a sledovali vplyv Robuvitu na svalovú bolesť, kŕče a rýchlosť regenerácie tkaniva. Pri záverečnom tréningu zistili, že u skupiny športovcov, ktorí užívali Robuvit bol výsledný čas triatlonu o 10,56 % lepší v porovnaní s Pl-skupinou, čo považovali za veľmi dobré zlepšenie, keďže tento typ športovcov je takmer na vrchole svojej formy a je veľmi ťažké sa ešte zlepšiť. Znížená bola aj miera oxidačného stresu stanovená cez koncentráciu voľných radikálov v plazme, a to v priemere o 16,98 % v porovnaní s kontrolnou skupinou. Vyššia hladina oxidačného stresu je spojená s pomalšou regeneráciou.
V našej práci sme sa zamerali na sledovanie účinkov polyfenolového extraktu Robuvitu® na biochemické parametre a markery oxidačného stresu u pacientov
s alkoholovým poškodením pečene.
Z našich priebežných výsledkov vyplýva:
Pacienti s APP majú vyššiu koncentráciu fibrinogénu, glukózy a inzulínu, celkového
a konjugovaného bilirubínu, ako aj vysoko citlivého C-reaktívneho proteínu, gamaglutamyltranferázy, bezsacharidového transferínu a IgA.
Zvýšené hodnoty GMT, IgA, a bezsacharidového transferínu potvrdzujú zvýšenú konzumáciu alkoholu.
Suplementácia Robuvitom významne ovplyvnila len niektoré zo sledovaných parametrov: zistili sme zníženie hemokoagulačných parametrov (PT-INR, APTT-R a TT), ktorých priemerné hodnoty boli na hornej hranici referenčných hodnôt, zvýšenie koncentrácie celkových bielkovín, a zníženie aktivity cholínesterázy.
Po vyhodnotení vplyvu podávania Robuvitu® na markery oxidačného stresu sme zistili, že Robuvit zvyšuje celkovú antioxidačnú kapacitu plazmy a zároveň významne chráni lipidy pred oxidáciou, ako naznačuje znížená koncentrácia lipidovych peoxidov v sére.
Na základe našich výsledkov môžeme predpokladať, že Robuvit zlepšuje niektoré sledované biochemické parametre, a významne sa prejavujú najmä jeho antioxidačné vlastnosti.
Robuvit® má veľký potenciál uplatniť sa v terapii viacerých chronických ochorení, ktoré sú sprevádzané oxidačným stresom. Na potvrdenie jeho vplyvu na regeneráciu pečene u pacientov s APP je potrebné zaradiť do štúdie plánovaný počet pacientov a na určenie presného mechanizmu jeho účinkov sú potrebné ďalšie štúdie.