Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Marx i Engels

Nina Skromak

niemiecki filozof i socjolog. Był jednym z głównych ideologów socjalizmu

W roku 1844 wyjechał do Paryża, gdzie poznał Karla Marksa

Friedrich Engels

Pisma filozoficzne Engelsa poświęcone są głównie obronie i wyjaśnianiu pism Karla Marksa.

Friedrich Engels był zwolennikiem odbudowy Polski i położenia kresu wpływom Imperium Rosyjskiego na stosunki wewnętrzne Niemiec

niemiecki filozof, socjolog, ekonomista, historyk, dziennikarz i działacz rewolucyjny.

Karl Marx

Po ślubie Marx przeniósł się do Paryża. We Francji miał wraz z Arnoldem Ruge wydać pismo, nie wydał go ze względu na różnice poglądów i ideologii redaktorów.

We wrześniu 1844 poznał Fryderyka Engelsa, przyszłego przyjaciela i głównego współpracownika. Obaj uczestniczyli aktywnie w życiu politycznym Paryża i wspólnie opracowywali idee socjalizmu proletariackiego, czyli komunizmu.

Marx zaangażował się w tworzenie Związku Komunistów, którego członkiem został wraz z Engelsem wiosną 1847.

Związek Komusistów

to tajna organizacja propagandy komunistycznej, utworzona w 1847 r. przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa

Został oskarżony o przestępstwa prasowe i nawoływanie do stawiania oporu zbrojnego rządowi, stanął przed sądem, który go uniewinnił.

16 maja 1849 został wydalony z Królestwa Prus. Wyjechał do Paryża, skąd po demonstracji 13 czerwca 1849 udał się do Londynu, w którym spędził resztę życia. Bokrykał się z problemami finansowymi, więc bezzwrotnie pożyczał pieniądze od Engelsa.

Stosunki wobec Polski

Marks miał wyraziste i zdecydowane poglądy w sprawie Polski, której niepodległość w pełni popierał.

uważał Polskę za zaporę dla rosyjskiego imperializmu, dążącego do dominacji m.in. w Europie. Krytykował także brak pomocy dla Polaków ze strony mocarstw, który w jego ocenie mógł doprowadzić do złamania ducha oporu wobec Rosji.

Znaczący wzrost jego zainteresowania sprawą polską miał miejsce w okresie powstania styczniowego (1863–1864), upadek którego Marx uznał za jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w Europie

Marx organizował zbiórki pieniędzy dla polskich emigrantów wbrew oporowi prasy i parlamentarzystów

"Jedna tylko alternatywa pozostała Europie. Albo barbarzyństwo azjatyckie pod moskiewskim przywództwem zaleje ją jak lawina, albo musi ona odbudować Polskę tak, aby między nią a Azją stanęło dwadzieścia milionów bohaterów i by dzięki temu zyskała ona na czasie na dokonanie swego społecznego odrodzenia."

teoria stworzona przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, głosząca, że socjalizm stanowi konieczne stadium rozwoju społecznego.

światopogląd polityczno-społeczno-gospodarczy

Marksizm

(socjalizm naukowy)

Marksizm jest światopoglądem, odrzucającym istnienie odrębnego pierwiastka duchowego; istotą marksizmu jest teza, że byt określa świadomość, a więc, że wszystkie kwestie duchowe (także psychologiczne) są pochodną materialnych. Konsekwencją tego założenia jest twierdzenie, że wszelkie problemy światopoglądowe, kulturalne i polityczne są wtórne i drugorzędne w stosunku do ekonomicznych (tzw. baza: siły wytwórcze i stosunki produkcji).

Według Karlsa komunizm naukowy był unowocześnioną i bardziej spójną czy logiczną wersią socjalizmu. Jednak te dwa światopoglądy były różne.

KAPITAŁ

Składał się z czterech tomów

Kapitał: krytyka ekonomii politycznej

główne dzieło Karla Marksa, w którym dał on wykład podstaw swych poglądów ekonomicznych i zaznaczył główne rysy krytyki współczesnego mu społeczeństwa oraz kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw

tom pierwszy – Proces wytwarzania kapitału, tom drugi – Proces cyrkulacji kapitału, tom trzeci – Proces produkcji kapitalistycznej jako całość, tom czwarty – Teorie wartości dodatkowej

Należy pamiętać, że esencją marksizmu był nie model zarządzania, lecz forma własności środków produkcji. W przeciwieństwie do komunizmu utworzonego w XX wieku (wszystko jest państwa).

Niemniej jednak marksistowskie doktryny w dziedzinie gospodarki, a także rzeczywistości społecznej, właściwie nie zostały wprowadzone w żadnym z krajów "komunistycznych"

Elementy marskizmu widoczne są bardziej w krajach europejskich

np. własność środków produkcji w rękach robotników

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi