Introduzione
Il tuo nuovo assistente di presentazione.
Perfeziona, migliora e personalizza i tuoi contenuti, trova immagini pertinenti e modifica le immagini più velocemente che mai.
Ricerche popolari
VRSTE MNEMOTEHNIKA
Mnemotehnike su metode učenja koje služe zadržavanju materijala u pamćenju, time smanjujući zaboravljanje.
Mnemotehnike se isključivo koriste bez vanjskih pomagala i zapisivanja, pri čemu se osoba koja pokušava učiti mora pridržavati osobnih kognitivnih procesa.
Ti kognitivni procesi se baziraju na prethodno stečenom znanju gdje učenik koristi automatizirane procese razumijevanja. Cilj je: -povezati nepovezano -naći dobre znakove za dosjećanje -učiniti besmisleno smislenim
Skraćivanje je mnemotehnika koja podrazumijeva skraćivanje definicije predmeta učenja kako bi lakše ostala u sjećanju.
Ovo se najčešće prikazuje u obliku akronima, gdje uzimamo prva slova iz fraze koju pokušavamo naučiti (npr. POPP – prijem, obrada, pohrana, i prijenos). Također se na akronim mogu dodati slova koja čine riječ koju je jos lakše upamtiti, npr. od akronima PENL dodamo CI da dobijemo riječ PENCIL.
Elaborirano kodiranje je praksa u kojoj učenik stvara kompleksne rečenice od pojmova koje uči kako bi bilo upečatljivo u sjećanju. Npr. formulu E = mc2 možemo upamtiti kao „Einstein miriše cvijeta dva”.
Rečenični mnemonici su mnemonici u kojima učenici nepovezane čestice spajaju u jednu rečenicu da se lakše upamti. Mnogo je lakše stvoriti priču koja sadržava sve pojmove koje treba upamtiti nego pamtiti jedan po jedan.
Rima i ritam je još jedan način pamćenja informacija tako što učenik uzima pojmove o kojima uči i sklapa ih u kratke rime koristeći jednostavne riječi. Ovu mnemotehniku najčešće koriste mlađi uzrasti i primjer izgleda ovako:
„Slušaj ovo, dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje.”
Veliki postotak ljudi će reći da su vizualni tipovi za učenje, što znači da se služe predočavanjem, ili zamišljanjem pojedinih stvari koje se mogu lako povezati sa sadržajem učenja. Na primjer, netko tko je u hotelu zapisan u sobi B-3 bi mogao zamisliti tri balerine da ne bi brzo zaboravio.
Ovu metodu je razvio Simonides, grčki pjesnik koji je uspio rekonstruirati raspored sjedenja na gozbi nakon što se krov urušio. Odlučio je svoju moć pamćenja posvetiti drugim stvarima.
Ova tehnika je tada nazvana method of loci ili metoda mjesta.
Jedna poznata verzija vizualnih mnemotehnika se često koristi kod predavača koji se ne služe bilješkama, a zove se redoslijed tema. Zamislite pojmove koje morate upamtiti poredane na vama dobro poznatom putu; tijekom govora se krećemo tim putem i spominjemo pojmove kojim se redom pojavljuju.
Također postoji metoda prostornog uređenja čiji najbolji rimjer je periodni sustav elemenata. Poznajući par osnovnih kriterija možemo se lako sjetiti razmještaja tablice.
Koriste se i verbalnim i vizualnim mnemotehikama.
To su: sustav riječi-klinova, mnemotehnika ključnih riječi, mnemonik povezivanja, procesni mnemonici te mnemonici za uparivanje osoba i imena.
Predočavanje se sastoji od čestica ili chunkova pomoću kojih sastavljamo kompletne slike.
Bizarno predočavanje smanjuje broj navedenih čestica te povećava različitost istih da bi se što lakše i brže stvorila određena slika.
Uglavnom je koriste profesionalni mnemonisti. Sadrži rime, svakodnevni jezik i predočavanje. Uglavnom svatko sam sebi određuje klinove.
Npr. one is a bun, two is a shoe, three is a tree, four is a door, five is a hive, ... Bit je povezati pojam sa što čudnijom predodžbom, kao što je npr. Higbee podučavao o Deset zapovjedi – za osmu je koristio eight is a gate – most – gdje bi se stvorila predodžba o lopovu koji krade most.
Bave se pamćenjem principa i postupaka koji leže u osnovi rješavanja problema.
Najpoznatija procesna mnemotehnika – Yodai
Yodai (bit, srž, struktura) predstavlja sustav verbalnih medijatora (pjesmica, rima, priča) koji su lako predočljivi
Najviše se koristi da bi olakšala učenje matematike, kemije, biologije, fizike ili stranog jezika.