Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Filozofia

wedlug

stoikow

Cytaty

Zrodla

Etyka stoicka

Stoicyzm

Oskar Słaby

Co to Stoicyzm?

Stoicyzm

Stoicyzm to kierunek filozofii starożytnej, którego wyznawcy uznawali cnotę, najwyższe i jedyne dobro, rozumiane jako życie zgodne z zasadami rozumu rządzącego światem, głosili, że warunkiem szczęścia i prawdziwej wolności jest panowanie nad sobą, zobojętnienie wobec cierpień i niepowodzeń.

Cele stoicyzmu

CELE

celem postawy stoickiej jest życie zgodne z cnotą, pojmowaną jako harmonia rozumnych działań człowieka, opartych na porządku racjonalnej natury

ur. ok. 335 p.n.e. w Kition na Cyprze

zm. ok. 263 p.n.e. w Atenach

zalozyciel

Zenon z Kition

grecki filozof, założyciel szkoły stoików

Nastepcy Stoicyzmu

Posejdonios z Apamei

Diogenes z Seleucji, także Diogenes z Babilonu

Nastepcy

ur. ok. 135 p.n.e. w Apamei, zm. ok. 51 p.n.e.

starogrecki uczony: filozof mediostoicki

stoicki filozof pochodzący z Seleucji nad Tygrysem, uczeń Chryzypa oraz Zenona z Tarsu, którego następcą został jako piąty z kolei scholarcha Stoi

Marek Aureliusz

Marek Aureliusz Antoninus, Marek Anniusz Aureliusz Werus ur. 26 kwietnia 121 w Rzymie, zm. 17 marca 180 w Vindobonie) – w latach 161–180 cesarz rzymski, pisarz i filozof

Teoria Bytu

W teorii bytu, stoicy byli materialistami, ale dość specyficznego rodzaju. Ich podstawową zasadą w tej dziedzinie było przyjmowanie, że wszystko, co istnieje, jest materią. Materia ta, jak i przestrzeń, inaczej niż w poglądach Epikura, ma charakter ciągły i składa się z mieszaniny żywiołów.

Teoria Bytu Stoikow

Filozofia Stoicka

Stoicy uzywali wyraznego rozgraniczenia trzech podstawowych dzialow filozofii - teorii poznania, ktora nazywali logika, teorii bytu, ktora nazywali fizyka i teorii moralnosci i zycia, ktora nazywali etyka

Etyka stoicka – cnota, natura i obowiazek

Etyka stoicka wywodzi się wprost z jej teorii bytu. Skoro światem „rządzi” pneuma, która jest wszechmocna i nieubłaganie dąży do swojego celu, nie ma sensu jej się przeciwstawiać. Przeciwstawianie się prawom natury jest możliwe na krótką metę, lecz nie jest w stanie zmienić ogólnego biegu wydarzeń. Przeciwstawianie się jednak ma zwykle opłakane skutki dla osoby, która chce płynąć „pod prąd”. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zaakceptowanie praw natury i przystosowanie się do nich.

Marek Aureliusz, Rozmyślania

„A szczęśliwy – to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los – to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny.”

Seneka, Myśli

„Ten będzie pożytecznym żołnierzem, kto umie słuchać rozsądku. Bo namiętności równie źle wykonują rozkazy, jak i wydają.”

Epiktet, Diatryby.

„A bo to z każdego konia staje się rumak, a bo to każdy psina rodzi się chartem? Cóż zatem? Jeżeli już brak mi wrodzonych zdolności, czyż z tego powodu mam się całkowicie zaniedbać? Uchowaj Boże!”

Marek Aureliusz, Rozmyślania

„O ja nieszczęśliwy, że mnie to spotkało?" - Ależ nie tak! Lecz: O ja szczęśliwy, że chociaż mnie to spotkało, żyję bez smutku, nie gnębi mnie teraźniejszość, ani nie boję się przyszłości.”

Charles Pepin, Porażka znaczy zwycięstwo

„Nawet nie wierząc w siły kosmosu czy w przeznaczenie, możemy przejąć od stoików pogląd, że poczucie niesprawiedliwości nic nie daje.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stoicyzm

https://lubimyczytac.pl/cytaty/t/stoicyzm

https://sciaga.pl/tekst/102930-103-stoicyzm

https://prezi.com/p/z01-c7zczxjt/filozofia-stoicyzmu/

https://formaminimalna.com/2020/07/30/cytaty-stoickie-na-dobry-poczatek/

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi