Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Hemofilia

prezentację wykonała Ela Ignatowicz

Co to jest Hemofiia?

Hemofilia jest genetyczną chorobą zaliczaną do osoczowych skaz krwotocznych. Istotą choroby jest wrodzony brak lub niedobór czynników krzepnięcia krwi. Hemofilia występuje w trzech typach A, B i C, typ hemofilli zależy od tego, którego czynnika brakuje.

Co to jest

Hemofilia?

Jak często występuje Hemofilia?

Hemofilia należy do chorób rzadkich. Częstotliwość występowania Hemofilii zależy od jej typu. Najczęściej występuje Hemofilia typu A, czyli klasyczny typ tej choroby, jej występowanie w Polsce to 7/100 tys. osób. Hemofilia B jest około 6 razy rzadsza. Najrzadzej występuje hemofilia typu C.

dziedziczenie Hemofilii

Hemofilie A i B to choroby uwarunkowane genetycznie, czyli spowodowane mutacją genów, są sprzężone z płcią. Geny, których mutacje wywołują choroby, znajdują się na chromosomie X. Hemofilie dziedziczone są w sposób recesywny, co oznacza, że chorują jedynie osoby z pełną ekspresją recesywnego genu, co oznacza, że chorują na nie przede wszystkim mężczyźni, a kobiety są nosicielkami. Dlatego często zdarza się, że w rodzinie chorych jest kilku mężczyn. Niekiedy jednak chłopiec chory na hemofilię jest pierwszą chorą osobą w danej rodzinie, co oznacza, że do mutacji genu doszło u niego samego lub nieprawidłowy gen był do tej pory przenoszony w rodzinie przez kobiety i nie ujawnił się u żadnego mężczyzny.

W bardzo rzadkich przypadkach na hemofilię A oraz B mogę zachorowac też kobiety, jednak choroba prezbiega u nich znaczne łagodniej.

Dziedziczenie Hemofilii

Objawy hemofili

Hemofilia może mieć przebieg umiarkowany, łagodny albo ciężki. Stopien nasilenia tej choroby zależy od stężenia czynników krzepnięcia. Najczęściej pierwsze objawy Hemofilii pojawiają u dzieci między 1 a 2 rokiem życia.

Głównym objawem jest krwawienie, może być ono zewnętrze lub wewnętrzne. Może wystąpić po urazie albo bez przyczyny. Najczęściej krwawienia są zlokalizowane w stawach i mięśniach. Inne krwawienia, które często występują w przebiegu hemofilii, to wylewy podskórne, czyli siniaki, krwawienia z nosa, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz krwiomocz.

Bardziej niebezpiecznym objawem są krwawienia wewnątrzczaszkowe. Stanowią one główną przyczynę zgonów u osób chorych na tę chorobę. Groźne jest również krwawienie do tylnej ściany gardła i dna jamy ustnej, ponieważ powoduje trudności z oddychaniem.

Objawy

Leczenie Hemofilii

Niestety Hemofilia jest chorobą nieuleczalną. Można stosować tylko leczenie objawowe, polegające na zastąpieniu brakujących czynników krzepnięcia.

Leki stosowane w leczeniu Hemofilii:

  • koncentraty czynników krzepnięcia krwi. Mogą być one podawane tylko dożylnie. Po przeszkoleniu przez lekarza pacjent może podawać je sobie w domu samodzielnie
  • leczenie demopresyną, ma ono jednak zastosowanie tylko w przypadku hemofilii A
  • w przypadku krwawienia z jamy ustnej lub nosa można stosować leki antyfibrynolityczne.

Leczenie

Ciekawostki

  • chorzy na hemofilie nie mogą przyjmować niektórych popularnych leków np. aspiryny.
  • Hemofilia bywa nazywana „królewską chorobą”, ponieważ na ciężką postać hemofilii B cierpiało wielu mężczyzn z europejskich rodów królewskich – potomków angielskiej królowej Wiktorii.

Ciekawostki

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi