Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Окислително-редукционни процеси (ОРП)

Определение

  • Окислително-редукционни процеси (ОРП) – процеси, които протичат с пренос на електрони (е-) и промяна в степените на окисление (с.о.). Атоми или йони, които отдават е- и повишават своята с.о., се наричат редуктори, а процесът – окисление. Атоми или йони, които приемат е- и понижават своята с.о., се наричат окислители, а процесът – редукция .

Условна величина, която качествено характеризира разпределението на електронната плътност на връзките и се означава със знак „+”, „0” или „−“, поставен над знака на елемента.

Степен на окисление (с.о.)

Видове

В този случай редукторът и окислителят са в състава на различни вещества .

Между-

молекулен

Вътрешно-

молекулен

В този случай редукторът и окислителяят са в състава на едно и също съединение.

Диспропорционирането е ОРП, при който частици на един и същ химичен елемент в една и съща степен на окисление са едновременно редуктори (окисляват се) и окислители (редуцират се).

Диспропор-

циониране

Електролиза

ОРП, които протичат в разтвор или в стопилки на електролити под действието на постоянен електричен ток. Електролизата включва съвкупността от процесите, които протичат при преминаване на електричен ток през електрохимична система, състояща се от катод К(-) и анод А(+), и разтвор или стопилка на електролит.

Важи само за безкислородни соли, защото кислородсъдържащите при нагряване търпвят химично разлагане.

Стопилки на соли

При пропускане на постоянен електричен ток през стопилката хаотично движещите се йони се насочват към електродите. Катионите се насочват към отрицателния електрод – катода. Те приемат електрони от него (отелектризират се) и преминават в неутрални атоми. Анионите се насочват към положителния електрод – анода. На анода те се отелектризират, като отдават лектрони и преминават в неутрални атоми.

Стопилка на натриев хлорид, NaCl

Cu2+ са след Na+в РОА на металите и техните катиони, от което следва, че Cu2+ са по-силни окислители от Na+, затова Cu2+ ще се отелектризират първи и катодът ще се покрие лит с мед. Чак след изчерпване на Cu2+ ще се отелектризират Na+.

Съвместна стопилка на NaCl и CuCl2

Водни разтвори

Чрез електролиза на водата се получават H2, който се отделя на катода, и O2, който се отделяна анода.

Електролиза на вода

На катода се отелектризират Cu2+ , защото те са пред H+в РОА на металите и техните катиони, т.е. Cu2+ са по-силни окислители от H+.

На анода се отлектризират Cl- , защото са по-силни редуктори от OH-в РОА на наионите и техните неутрални форми, т.е. Cl- са по-силни редуктори от OH-.

Електролиза на воден разтвор на CuCl2

На катода се отелектризират по-силните окислители, т.е. по-дясносточщите в РОА: H+ е след Na+ в РОА, т.е. H+ е по-силен окислител от Na+.

На анода се отелектризират по-силните редуктори, т.е. по-лявостоящите в РОА: Cl- са преди OH- в РОА – те са по-силни редуктори.

Електролиза на воден разтвор на NaCl

OH- са по-наляво в РОАА, т.е. те са по-силни редуктори от NO3-

На катода би трябвало да се отелектризират H+и да се получи H2, защото H+ е след Zn2+в РОАМ (H+ е по-силен окислител). Но при лектролизата на водни разтвори, съдържащи катиони на металите, стоящи в РОА между Al/Al3+и H/H+, на катодапрактически могат да се редуцират едновременно H+ и металните йони (в случая Zn2+). Следователно в тези случаи продукти на катодната редукция са едновременно H2 и метал (в случая Zn).

Електролиза на воден разтвор наZn(NO3)

Ред на относителната активност на металите – всички двойки са подредени по нарастване на стандартния редокси потенциал.

РОАМ

Редове

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi