Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Определение
Условна величина, която качествено характеризира разпределението на електронната плътност на връзките и се означава със знак „+”, „0” или „−“, поставен над знака на елемента.
В този случай редукторът и окислителят са в състава на различни вещества .
Между-
молекулен
В този случай редукторът и окислителяят са в състава на едно и също съединение.
Диспропорционирането е ОРП, при който частици на един и същ химичен елемент в една и съща степен на окисление са едновременно редуктори (окисляват се) и окислители (редуцират се).
Електролиза
Важи само за безкислородни соли, защото кислородсъдържащите при нагряване търпвят химично разлагане.
При пропускане на постоянен електричен ток през стопилката хаотично движещите се йони се насочват към електродите. Катионите се насочват към отрицателния електрод – катода. Те приемат електрони от него (отелектризират се) и преминават в неутрални атоми. Анионите се насочват към положителния електрод – анода. На анода те се отелектризират, като отдават лектрони и преминават в неутрални атоми.
Cu2+ са след Na+в РОА на металите и техните катиони, от което следва, че Cu2+ са по-силни окислители от Na+, затова Cu2+ ще се отелектризират първи и катодът ще се покрие лит с мед. Чак след изчерпване на Cu2+ ще се отелектризират Na+.
Чрез електролиза на водата се получават H2, който се отделя на катода, и O2, който се отделяна анода.
На катода се отелектризират Cu2+ , защото те са пред H+в РОА на металите и техните катиони, т.е. Cu2+ са по-силни окислители от H+.
На анода се отлектризират Cl- , защото са по-силни редуктори от OH-в РОА на наионите и техните неутрални форми, т.е. Cl- са по-силни редуктори от OH-.
На катода се отелектризират по-силните окислители, т.е. по-дясносточщите в РОА: H+ е след Na+ в РОА, т.е. H+ е по-силен окислител от Na+.
На анода се отелектризират по-силните редуктори, т.е. по-лявостоящите в РОА: Cl- са преди OH- в РОА – те са по-силни редуктори.
OH- са по-наляво в РОАА, т.е. те са по-силни редуктори от NO3-
На катода би трябвало да се отелектризират H+и да се получи H2, защото H+ е след Zn2+в РОАМ (H+ е по-силен окислител). Но при лектролизата на водни разтвори, съдържащи катиони на металите, стоящи в РОА между Al/Al3+и H/H+, на катодапрактически могат да се редуцират едновременно H+ и металните йони (в случая Zn2+). Следователно в тези случаи продукти на катодната редукция са едновременно H2 и метал (в случая Zn).
Ред на относителната активност на металите – всички двойки са подредени по нарастване на стандартния редокси потенциал.
РОАМ