Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Nina Skromak
„Jeżeli nie widzisz gór, pada. Jeżeli widzisz góry, zanosi się na deszcz”.
Alaska jest 49 stanem będącym esklawą Stanów Zjednoczonych
1
Jest jedynym stanem USA, który dzieli się na okręgi ( reszta stanów dzieli się na hrabstwa). Okręgów jest 18.
Alaska ma największą powierzchnię spośród wszystkich stanów Stanów Zjednoczonych oraz najmniejszą gęstość zaludnienia.
Położenie
2
Graniczy od wschodu z Kanadą, a od zachodu, przez Cieśninę Beringa, z Rosją
Dominują góry, z najwyższym punktem Ameryki Północnej jakim jest szczyt Denali (McKinley, 6194 m n.p.m.), oraz wyżyny i liczne stożki wulkaniczne. Do terytorium należą też Aleuty.
3
1
3
Wyspy położone są w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, wzdłuż Rowu Aleuckiego, w którym dochodzi do częstych trzęsień ziemi i tsunami
Archipelag w kształcie łuku bardzo odczuwaja działalność sejsmiczną, lecz mimo to nadaje się do zamieszkania; Aleuty leżą pomiędzy pacyficzną a północnoamerykańską płytą tektoniczną.
Wybrzeża są skaliste i niezmiernie niebezpieczne, teren podnosi się od wybrzeży bezpośrednio do stromych gór.
3
W części południowej klimat jest umiarkowany chłodny, a na dalekiej północy subpolarny. Zakres zmian temperatury powietrza w ciągu roku: od
–51 °C w zimie do +32 °C w lecie.
Zima trwa 9 miesięcy, jest więc długa i bardzo mroźna, a w czasie jej trwania wieją silne wiatry, osiągające prędkość do 100 km/h oraz powstają burze śnieżne charakterystyczne dla strefy tundry.
3
Obszar drzew iglastych rosnących w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej.
Bezdrzewna formacja roślinna kształtująca się w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej na półkuli północnej Ziemi.
3
Eksploatuje się ropę naftową (jedne z największych złóż na świecie), gaz ziemny, złoto, platynę, rudy miedzi, cyny, niklu, uranu. Zakłady przemysłu petrochemicznego, drzewnego, papierniczego.
Na mocy umowy podpisanej 30 marca 1867 r. przez Williama Sewarda, amerykańskiego sekretarza stanu, i Eduarda de Stoeckla, rosyjskiego ministra - czyli ambasadora Rosji - w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone zakupiły za 7 mln 200 tys. dolarów 1 518 800 km kw. nowego terytorium.
Krytycy zakupu Alaski nazywali tę transakcję „fantazją Sewarda”, „lodówką Sewarda”, „wybiegiem dla niedźwiedzi polarnych” i „wyciśniętą pomarańczą" - w aluzji do rosyjskiej rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych Alaski.
W 1899 roku na zachodzie Alaski, w okolicach miejscowości Nome, odkryto złoża złota. Zasoby te wyczerpały się w 1909 roku.
Niecałe 60 lat później, w 1969 roku, w Prudhoe Bay odkryto złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
Katastrofa tankowca Exxon Valdez, który rotrzaskał się na skałach w Zatoce Księcia Williama w 1989 roku, spowodowała wyciek 42 mln litrów ropy naftowej i skażenie 1800 km wybrzeża Alaski.
Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca większe ilości takich cząstek
W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego świecenie zorzowe.
3
3
Spis ludności z roku 2010 stwierdza, że stan Alaska liczy 710 231 mieszkańców
1
Dzieci poniżej piątego roku życia stanowią 7,3% populacji, 25% mieszkańców nie ukończyło jeszcze osiemnastego roku życia, a 11,2% to osoby mające 65 i więcej lat. 47,7% ludności stanu stanowią kobiety
Według spisu z 2010 roku, 65,8% mieszkańców stanowiła ludność biała (60,8% nie licząc Latynosów), 15,3% to rdzenna ludność Alaski, 7,4% miało rasę mieszaną, 6,5% to Azjaci, 3,7% to Murzyni lub Afroamerykanie, 1,4% to Hawajczycy i mieszkańcy innych wysp Pacyfiku. Latynosi stanowią 7,1% ludności stanu
2
Największe grupy stanowią osoby pochodzenia niemieckiego, irlandzkiego, angielskiego, szkockiego, francuskiego i norweskiego. Polaków jest ponad 16 tys.
Lodowiec Beringa
Lodowiec Columbia
Hubbard (lodowiec)
Lodowiec Kennicott
Lodowiec Malaspina
Lodowiec Muir
Nabesna (lodowiec)
Lodowce nie są zamarzniętą wodą. Powstają z obfitej ilości śniegu sprasowanego pod gigantycznym ciśnieniem, prawie całkowicie pozbawionego cząsteczek OH – stąd niebieski kolor.
Lodowce Alaski należą do dość szybkich. Płyną po kilka, kilkanaście metrów dziennie. Największy z nich, lodowiec Columbia, jest rekordzistą, który w sprzyjających warunkach potrafi przepłynąć około 100 metrów w ciągu doby.
Lodowce to piękne, naturalne buldożery rzeźbiące i kształtujące krajobraz. A gdy same już znikną, pozostawiają po sobie malownicze U-kształtne doliny, a w zagłębieniach – jeziora polodowcowe. Stąd na Alasce tyle tych dolin.
Topiace się lodowce uwalniają do oceanów ogromne ilości słodkiej wody.
Lodowce topnieją ponad dwa razy szybciej niż 10 lat temu.
lodowce odbijają promieniowanie słoneczne zapobiegając przegrzaniu się naszej planety.