Avangarda mūzika XX gadsimtā
Text
Modernisms ir XIX gs. beigu - XX gadsimta sākumā - mākslas virzienu kopīgums, kas apstādina sakarus ar ar iepriekšējo māksliniecisko tradīciju, tiecas pēc nosacītiem stiliem un māksliniecisko formu atjaunināšanu.
20. gadsimta Rietumeiropas kultūrā modernisms bija galvenais mākslas virziens, kas izpaužas dažādos mākslas veidos.
Ir svarīgi pievērst uzmanību atšķirībai starp diviem terminiem - "modernisms" un "moderns".
"Moderns" attiecas uz XIX gs. beigu-XX gs. sākuma māksliniecisko stilu - ( jugendstils,), kas skar galvenokārt arhitektūru un dekoratīvo mākslu, tas ir saistīts ar asimetrisku izliektu līniju un stilizētu augu formu izmantošanu.
„Modernisms” ir plaša tendence XX gadsimta kultūrā, kas saistīta ar abstraktajām un avangardiskajām straumēm, koncentrējas uz izveidotās mākslas tradīcijas pārvarēšanu un balstās uz konstantas vēlmes pēc jaunumiem.
Iannis Xenakis - Metastasis
Modernisma mākslas virzieni
1.Abstraktā māksla (Vasilijs Kandinskis, 1910)
2.Abstraktais ekpresionisms
3.Avangards ( ,, Melnais kvadrats"Kazimira Maleviča)
4.Kubisms (Huans Griss, Pablo Pikasso)
5.Postimpresionisms (Vincents Vans Gogs, Pols Sezans,Pols Gogens)
6.Sirreālisms (Salvadors Dalī, Žans Kokto)
7.Fovisms (V.Kandinskis,Ernests Kirhners)
8.Futurisms (1910-1920)(Itāļu dzejniks Filippo Marinetti ,, Manifests")
9.Ekspresionisms (Edvards Monks ,Augusts Moke)
10.Simbolisms (Hugo Simbergs, Mihails Vrubels)
11.Primitivisms (Nuko Pirosmani)
Modernisms ir „cita māksla”, kuras galvenais mērķis ir radīt oriģinālus autora darbus, kas balstīti uz iekšējas brīvības un īpašas pasaules vīzijas, un kas rada jaunus, izteiksmīgus vizuālās valodas līdzekļus, kopā ar nežēlīgu izaicinājumu noteiktajiem kanoniem.
Modernisma literatūra - tā ir parādība XIX gadsimta beigās - XX gadsimta sākumā, ko raksturo novirze no klasiskā romāna par labu jauna stila meklēšanai un radikālai literāro formu pārskatīšanai.
Literatūrā modernisms ir aizstājis klasisko romānu. Biogrāfijas vietā lasītājam tika piedāvātas dažādu filozofisko, psiholoģisko un vēsturisko jēdzienu literāras interpretācijas,parādījās stils ar nosaukumu Apziņas straume, kam raksturīga dziļa iespiešanās varoņu iekšējā pasaulē. ...
Svarīgu vietu modernisma literatūrā ieņem kara, zaudētās paaudzes izpratnes tēma.
Modernisms tā ir tendence mākslā un literatūrā, kas noraida tradicionālās reālistiskās mākslas principus un ir pilns ar jaunu mākslas izpausmes veidu meklēšanu; veidojās 20. gs. sākumā)
1.Oskalds Yalds ,, Doriāna Greja portrets"
2.Artūrs Konan Dojls ,, Baskerviļa sūns", ,,Šerloks Holms"
3.Boriss Pasternaks ,, 'Dakteris Zivago"
4.Mihails Bulgakovs ,,Suņu sirds"
4.Arkadijs un Boriss Strugacki ,, Grūti būt par Dievu"
Prezentācija
Modernisms un postmodernisms
https://prezi.com/3c_xxkqxacbi/modernisms-un-postmodernisms/
Modernisma virzieni mūzikā
Impresionims ir mākslas virziens, kas radies 19. gs pēdējā ceturksnī franču glezniecībā un vēlāk izpaudies arī citās mākslās. Impresionistu mākslai raksturīgs gaišs, optimistisks pasaules skatījums.
Tā netiecas atklāt sabiedrības konfliktus. Impresionisti it kā tēlo pasauli ”no ārpuses”, atklājot tās brīnišķīgo krāsainību, daudzveidību.
Par vienu no svarīgākajiem izteiksmes līdzekļiem impresionisma mūzikā kļūst tembrs. Kas gleznotājiem ir krāsa, tas komponistiem ir tembrs – instrumentu balsu atšķirīgās nokrāsas.
K. Debisī klaviermūzika atspoguļo visu impresionisma mūzikas valodas jauno līdzekļu paleti. Goda vietu tajā ieņem 24 prelūdijas.
Daudzu darbu nosaukumus varam iedomāties kā parakstus gleznām: ”Dārzi lietū”(1902), ”Prieka sala”, ”Migla”, ”Virši”, ” Vējš līdzenumā”, ”Terase mēness gaismā”, ”Pēdas sniegā”, ”Delfu dejotājas”, ”Meitene ar linu krāsas matiem”. Klavierprelūdijas –” Nogrimusī katedrāle”, ”Buras”.
Impresionistu paaudzei pieder arī franču gleznotāji Pols Sezans, Vinsents van Gogs un Pols Gogēns. Viņus mēdz dēvēt par postimpresionistiem, jo viņi impresionisma ideālus tiecās apvienot vēl ar citiem mākslinieciskiem mērķiem.
P. Sezans košo krāsainību saskaņo ar gleznas skaidru, harmonisku kompozīciju, V. van Gogs – ar spēcīgu emocionalitāti; P. Gogēns saglabā krāsu spēles, bet atsakās no izsmalcinātības.
Līdzīgi ir arī mūzikā. M. de Falja Spānijā, O. Respīgi Itālijā, K. Šimanovskis Polijā saglabā un izmanto franču impresionistu atradumus harmonijā un instrumentācijā, taču apvieno tos katrs ar savas nācijas mūzikas īpatnībām.
Šādu ceļu iet arī K. Debisī tiešākais domubiedrs franču komponists Moriss Ravels (1875-1937).
Viņam ir gan īsti impresionistiski darbi (klavierdarbu cikls ”Atspulgi”, ”Ūdens rotaļa”), gan spāņu deju ritmu ietekmēti postimpresionistiski skaņdarbi (”Spāņu rapsodija” simfoniskam orķestrim, opera ”Spāņu stunda”)
Maurice Ravel - Gaspard de la nuit
Citos darbos jūtama tieksme uz formas līdzsvarojumu, klasisku skaidrību, antīkās mākslas sižetiem (piemēram, baletā ”Dafnīds un Hloja”, klavierdarbā ”Pavana infantes piemiņai”, klavieru svītā ”Kuperēna piemiņai”).
Maurice Ravel - Daybreak (Daphnis et Chloé)
Viens no pasaules ”mūžzaļajiem darbiem” ir M. Ravela ”Bolero”(1928). Tās ir grandiozu apmēru orķestra variācijas par šīs dejas raksturā sacerētu oriģināltēmu – vijīgu, lokanu, īpatnu sinkopju caurvītu.
Ekspresionisms ir mākslas virziens, kas radies Pirmā pasaules kara priekšvakarā un veidojies 20. gs pirmajā ceturksnī.
Ekspresionisma virziens ir tieši pretējs impresionismam. Tas tēlo nevis apkārtējo – skaisto, redzamo pasauli, bet pauž cilvēka iekšējās pasaules dramatiskākos, traģiskākos pārdzīvojumus.
20. gs sākumā pasaules attīstītākajās valstīs notiek strauja rūpniecības attīstība. Industriālās ražošanas pozitīvajiem faktoriem līdzi nāk arī negatīvie.
Lielo pilsētu burzmā cilvēki cits no cita atsvešinās, kļūst nervozi, vientuļi. Strādnieku kvartālu iedzīvotāji grimst nabadzībā.
Rūpnīcu darbā tiek ieviesti konveijeri. Tie rada cilvēkā bezspēcības apziņu mašīnas priekšā – visa darbadiena tiek pakļauta konveijera nepielūdzamās kustības ritmam.
To visu vēl daudzkārt pastiprina Pirmais pasaules karš un tā sekas – trūkums, bads, sociālais posts.
Mākslinieki nevar neizjust šī perioda saspīlēto sabiedrisko gaisotni. Nespēj tēlot tikai dzīves gaišo pusi, ja apkārt ir tik daudz nelaimīgu ļaužu.
Šā virziena mūzika prasa citu, atšķirīgu valodu. Tās pamatpazīme ir mūzikas skanējuma vispārīgs saasinājums, disonējošs raksturs, kas izpaužas visos mūzikas izteiksmes līdzekļos – melodijā, harmonijā, ritmā, skaņveidē.
Peripetie - Arnold Schoenberg
Ekspresionistu darbos zūd tonalitāte, kura līdz šim mūzikas valodai nodrošinājusi stabilus pamatus un loģisku sakārtotību. Mažora un minora skaņkārtas tagad ir pārtapušas par atonalitāti, par ”sistēmu bez centra”.
Viens no muzikālā ekspresionisma pirmajiem meistardarbiem ir Arnolda Šēnberga (1874 – 1951) ”Mēness Pjetro”(1912).
Šis darbs rakstīts balsij un instrumentālam ansamblim. Pjero tēlots kā cilvēks, kas atrodas uz prāta un ārprāta robežas.
Viņu māc murgainas vīzijas, iedomas, izbailes.
Kompozīcijā pati neparastākā ir vokālā partija. Solists to nevis dzied, bet izpilda dziedrunas manierē: ritmiski precīzi, bet augstuma ziņā aptuveni, turklāt izmantojot dažādus skaņveides paņēmienus – no čukstiem līdz skaļam kliedzienam.
Schoenberg Pierrot lunaire no. 8 Nacht
Izteikts ekspresionisma mākslinieks ir E. Munks. Viņa darbs ”Kliedziens” ir plaši zināms. Norvēģu mākslinieka litogrāfijā redzam izbaiļu pārņemtu būtni. Mēs nezinām kliedziena iemeslu, bet jūtam, ka atgadījies kaut kas briesmīgs – to pauž kliedzēja deformētie sejas panti un ķermenis.
Par ekspresionisma klasiķiem līdzās Arnoldam Šēnbergam uzskatāmi viņa skolnieki Albans Bergs un Antons Veberns. Viņus visus trīs dēvē par Jaunās Vīnes skolas komponistiem.
Alban Berg : Lyric Suite - Karajan
Viens no ekspresionisma spēcīgākajiem izteiksmes paņēmieniem ir paspilgtināti rādīt smieklīgo, muļķīgo, neglīto. Veidot muzikālas karikatūras.
Taču par šīm karikatūrām smiekli ir rūgti, jo aiz tām slēpjas cilvēku bēdas un nelaimes. Tāda ievirze ir Igora Stravinska (1882- 1971) baletam ”Petruška”(1911).
Revolucionārais klasicisms jeb neoklasicisms, kas rodas Francijā 18. gadsimta beigās franču revolūcijas ietekmē, šajā laikā galvenais uzsvars ir uz sabiedrības lomu un nozīmību, par izejas punktu šim periodam kalpo Romas republikas māksla;
Neoklasicisms (grieķu: néos — ‘jaunais’ un latīņu: classicus — paraugs) jeb revolucionārais klasicisms, ir mākslas virziens, kam raksturīgs dažādu mākslas virzienu sakopojums un ir jūtama klasicisma formu un sižetu izmantošana.
Eksperti definē neoklasicismu kā stilizētu baroka un Vīnes klasiku, kā arī estētiskās rekonstrukcijas no citiem vēsturiskiem periodiem, kas atšķiras no romantisma.
Pirmie neoklasicisma pārstāvji mūzikā 20. gadsimtā kļuva Sergejs Prokofjevs ar Klasisko simfoniju, kā arī Ēriks Sati, kurš uzrakstīja birokrātisko Sonatīnu, kurā muzicēja Muzio Klementi sonāti.
Prokofiev – Symphony No. 1, Op. 25 "Classical"
Erik Satie - Sonatine bureaucratique - Pascal Rogé
Minimālisms — mākslas virziens 1960. gados, kurā dominē trīsdimensiju objekti (ir arī gleznojumi), vienkāršas ģeometriskas formas un elementu ritmisks atkārtojums.
Minimālisms var būt arī mūzikas virziens.
Termins minimālisms attiecas uz mūziku, ko raksturo dažas kopīgas iezīmes: īsas muzikālās frāzes atkārtošana ( ar minimālām izmaiņām ilgā laika periodā) vai miera stāvoklis (bieži vien bass un ilgi skanošās skaņas ); uzsvars uz konsonansa harmoniju; vienmērīgs ritms.
Philip Glass - Morning Passages
Philip GLASS: Zoe Goes To the Restaurant
Max Richter - Written on th sky
Visizcilākie minimālisma pārstāvji mūzikā ir Terry Riley, Michael Nyman, Philip Glass, John Adams, Arvo Pärt, Thomas Newman, John Cage, Stephen Reich.
(No grieķu valodas - skaņa, burti. - divpadsmit skaņas) - mūzikas komponēšanas veids, izmantojot divpadsmit tikai savā starpā saistītos toņos (A. Schönberg), viens no mūsdienu mūzikas tehnoloģiju veidiem, kas radās atonālās mūzikas attīstībā.
Dodekafona sastāvs balstās uz virkni, kas sastāv no 12 neatkārtojamām skaņām, kuru secība ir stingri definēta.
Arnolds Šenbergs Dodekafonija
Sērijas tehnika (sērijas mūzika) ir sērijas tehnikas veids, kura iezīme ir vairāku parametru serializācija (atkartošana),piem, augstuma un ritma, augstuma un dinamikas daudzkārtēja atkārtošana.
Mūzika, kas rakstīta ar kompozīcijas sērijas tehniku. Kompozīcija tiek veidota, pamatojoties uz atkārtojumiem dažādās tās versijās skaņu sērijas (intervālu secība).
Ja papildus skaņu augstuma sērijai tiek izmantota arī kāda cita parametra sērija (ilgums, dinamika ), šo mūzikas komponēšanas veidu sauc par seriālismu.
Sērijas mūzikas komponisti- Olivie Messians, Arnolds Šenbergs, Antons Veberns, Pjers Bulezs, Nono
Olivier Messiaen - Le Merle noir (The Blackbird)
Pierre Boulez - Piano Sonata No. 1
Sērijas tehnika-mūzikas kompozīcijas tehnikas sērijas paņēmiens, kas izmanto vairākkārtēju skaņu sēriju (sēriju) kā muzikālā darba pamatu. Mūzikas praksē ieviests A.Weberna un A.Šenberga darbos.(ap 1950-1960)
Mūzikas kompozīcijas metode ar brīvu skaņas tekstu; kā neatkarīgs mūzikas veidošanas veids veidojās XX gadsimtā.
ALEATORIKA ir komponista pilnīga vai daļēja atteikšanās stingri kontrolēt mūzikas tekstu vai pat komponista autora kategorijas izskaušana tradicionālajā nozīmē.
XX gadsimtā. „individuālā projekta” princips sāka liecināt par teksta teksta variantu pieņemamību 1907. gadā Amerikāņu komponists Čārlzs Ivess uzrakstīja klavieru kvintetu “Hallween” kura teksts, spēlējot koncertā, četras reizes pēc kārtas būtu jāspēlē atšķirīgi.
Charles Ives: Three Quarter-Tone pieces
Džons Keidžs izveidoja 1951. gadā "Pārmaiņu mūziku" klavierēm, kura tekstu viņš veido "manipulējot ar nejaušībām" , izmantojot ķīniešu "Pārmaiņu grāmatu"
Klasiskais Aleatorikas piemērs ir K. Shtokhauzena 1957. gada „Klavieru spēle XI”. Uz papīra lapas nejaušā secībā ir 19 mūzikas fragmenti. Pianists sāka ar kādu no tiem un atskaņo tos patvaļīgā secībā pēc nejaušības principa;
Stockhausen - Klavierstück XI - Symeonidis
Ja pianistam šķiet, ka viņš jau ir nospēlējis visus fragmentus, tie ir jāatskaņo atkal, tajā pašā nejaušā secībā, bet spilgtākos skaņās. Pēc otrās kārtas skaņdarbs beidzas.
Aleatorikas metodi plaši izmanto mūsdienu komponisti (Boulez, Stockhausen, Lutoslawski, A. Volkonski, Denisov, Šnitke )
Alfred Schnittke - Declaration of Love
Priekšnoteikums Aleatorikai XX gadsimtā bija jauni harmonijas likumi un no tām izrietošās tendences meklēt jaunas formas, kas atbilst jaunajam mūzikas materiāla stāvoklim un raksturīgas avangardam.
Paldies!
Made by Ludmila Homjakova, 2019, march
Atsauces
https://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_culture/943/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0
http://www.musdic.ru/html/s/serial5nost5.html