Loading…
Transcript

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Onz

ONZ- ( skrót od Organizacji Narodów Zjednoczonych) jest największą organizacją międzynarodową,o globalnym zasięgu. Ma charakter powszechny i szeroki zakres działania.

Co to jest ?

Jak powstała

Historia

ONZ jest organizacją, która 24 października 1945 roku w San Francisco przejęła obowiązki Ligii Narodów. Do głównych pomysłodawców i założycieli należeli Franklin Delano Roosevelt i Winston Churchill. Początkowo do ONZ należało 51 państw znanych jako członkowie pierwotni, wśród których znalazła się również Polska.Dziś organizacja skupia 193 kraje.

Najważniejsze cele ogranizacji

Cele

Zapewnienie :

  • pokoju i bezpieczeństwa na świecie
  • poszanowania praw człowieka
  • współpraca między narodami
  • walka z ubóstwa

Siedziba

Główna siedziba ONZ mieści się w Nowym Jorku, gdzie jej członkowie regularnie spotykają się negocjować porozumienia i dyskutować o sposobach rozwiązywania problemów na świecie.

Siedziba

Agendy ONZ

Agendmiędzyrządowe organizacje, które są połączone z Organizacją Narodów Zjednoczonych oddzielnymi porozumieniami, zaaprobowanymi przez Zgromadzenie Ogólne. Powszechnie nazywa się je agendami lub agencjami wyspecjalizowanymi. Organizacje te mają swoich własnych członków, własne władze oraz budżet.

Agendy

Przykładowe agendy

Przykłady

  • Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO):

- dążenie do poprawy i ochrony zdrowia wszystkich ludzi

  • Fundusz NZ na rzecz Dzieci (UNICEF):

- dostarczanie żywności, odzieży i środków medycznych

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO):

- doskonalenie produkcji, wymiany i rozprowadzania produktów rolniczych, leśnictwa i rybołówstwa

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF):

-udzielanie czasowej pomocy finansowej krajom członkowskim, które doświadczają problemów ekonomicznych.

Główne Organy ONZ

Organy

Zgromadzenie Ogólne

Zgromadzenie Ogóle

Składa się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich ONZ. Nadzoruje całość działań organizacji i podejmuje uchwały, które zawierają zalecenia dla państw członkowskich.

Rada Bezpieczeństwa

Odpowiada za bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie pokoju na świecie. W jej skład wchodzi 15 krajów: pięciu członków stałych i dziesięciu niestałych, wybieranych na dwa lata. Najważniejsze Kompetencje Rady Bezpieczeństwa:

  • wyłączne prawo nakładania sankcji politycznych oraz ekonomicznyych
  • decyzje dotyczące użycia sił zbrojnych w celu przeciwdziałania agresji lub usuwania jej skutków.

Rada Gospodarczna i Społeczna

Rada Gospodarcza i Społeczna

Odpowiada za kwestie społeczne, gospodarcze, kulturowe oraz za prawa człowieka, zajmuje się też ustalaniem wytycznych dla organizacji wyspecjalizowanych. Wybierana jest raz na trzy lata.W skład rady wchodzą 54 państwa

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości

Jest organem sądowym, którego reprezentuje 15 sędziów. Powołany do rozstrzygania sporów międzynarodowych. Jego siedziba znajduje się w Hadze.

Sekretariat

Kieruje nim sekrestarz generalny ONZ.Ma on prawo do uczestnictwa w posiedzeniach wszystkich organów organizacji.Nadzoruje prace bieżące i informuje Radę Bezpieczeństwa o zagrożeniach dotyczących pokoju na świecie.