Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Žuti lokvanj
Gorocvet (lat. Adonis vernalis) ili u narodu poznat još kao: zečji mak, gorocvat, gospina vlas je još jednu od retkih vrsta koja raste na Fruškoj gori. Višegodišnja je zeljasta biljka iz familije ljutića.
Gospina papučica (Cypripedium calceolus) je evropska vrsta orhideje koja u Srbiji raste samo na Suvoj planini. Stručni naziv joj potiče od reči – grč. Kypris, što je nadimak Venere, boginje ljubavi i lepote) i grč. pedilon što znači cipelica, zbog oblika usne cveta.
Sasa ili šumarica je rod zeljastih biljaka iz familije ljutića. Cveta u rano proleće. Ima je na Fruškoj gori i Deliblatskoj peščari i spada u ugrožene vrste...
Višegodišnja penjačica koja traži oslonac. Može i sama da se priljubi uza zid. Visina biljke je varijabilna. Ukoliko se na vreme obezbedi oslonac može da naraste i do 2m u saksiji. Prosečna visina je oko 120cm
Rosulja (Drosera rotundifolia), poznata i kao rosna trava ili rosica je višegodišnja i zeljasta biljka iz roda koji obuhvata preko 170 vrsta. Ova biljka se javlja na staništima gde je zemljište siromašno u pogledu mineralnih materija ili je previše kiselo te biljka mora da nadoknadi taj nedostatak, a to čini tako što hvata insekte i vari ih. Rosulja je biljka kojoj odgovaraju kisela i vlažna močvarna zemljišta kao i treseti, a izbegava krečnjačka tla. U oblasti Vlasine je pronađena podvrsta rosulje koja uspeva jedino tu i iz nekog razloga ne raste u drugim delovima Srbije.
Oštrolisna veprina (Ruscus aculeatus), po izgledu veprina je trajnica tj. višegodišnja zimzelena biljka koja naraste i do metar visine a neke vrste su i više zavisno od vrste tla i položaja. Voli zasjenjene položaje, hladovine, tako da je često nalazimo u većim biljnim zajednicama po primorskim šumama i šikarama.
Spada u ugrožene vrste.
Žuti lokvanj je rod višegodišnjih vodenih biljaka iz familije lokvanja (Nymphaeaceae), sa debelim, mesnatim rizomima položenim na dnu, u mulju. Biljka ima dva tipa listova, podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (veliko, čvrsto, smešteno na dugačkim drškama). Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Plod je u obliku boce. Cveta od aprila do septembra. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti. Žuti lokvanj je strogo zaštićen u flori Srbije.
Molika (lat. Pinus peuce) je zimzeleno drvo visoko 40-50m koje može da doživi starost 200-300 godina, što uopšte nije retkost među četinarima pogotovo kada se radi o familiji borova (Pinaceae). Krošnja je pravilno valjkasto zaobljena. Četine su sivozelene, nežne i grupisane su po pet u jednom rukavcu. Ostatak je flore čak iz tercijara (relikt) i endemit centralnog dela Balkana.Može se rasejavati vetrom, ali ga najčešće raznose ptice lešinari
Kockavica degenova ili nežna kockavica (Fritillaria gracilis) je poznata po lepoti cvetova zbog kojih se nedozvoljeno bere i prodaje. Ime roda potiče od lat. fritillus što znači čaša za bacanje kocke zbog šara na perigonu nekih vrsta ovog roda. Pripada familiji ljiljana.
Zlatni ljiljan je specifičan po svojim zlatnim cvetovima koji na prvi pogled daju predivan utisak. Baš zbog te zlatne boje je mnogo bran, zato i jeste ugrožen.