Bodáné Szefcsik Melinda
Alapelve, hogy állandóan érvényesüljenek az előre rögzített minőségi követelmények.
Elsődleges célja a hiba megállapítása
Módszerei a szabványosítás, mérés
Egy termék, vagy szolgáltatás egy vagy több jellemzőjének mérése (pl.: műszerrel, mérőeszközzel,szemrevételezéssel) valamint az eredményekösszehasonlítása az előírt követelményekkel,hogy elértük-e a megfelelőséget minden egyes minőségjellemzőre nézve.
Nagy hátránya, hogy egyáltalán nem biztosítja a továbbfejlődést
A tömeggyártás megindulásával alakult ki
Fő célja az ellenőrzés és szabályozás
Módszerei a statisztikai eszközök
Belső minőségbiztosítás: a vállalaton belül biztosítja a vállalatvezetőség számára az előállított termékek megfelelőségét
Minőségbiztosítás : minőségszabályozás + megelőzés
A minőségügyi rendszeren belül igazolt, dokumentált,tervezett és rendszeres tevékenység.
Célja: megfelelő bizalmat kelteni, hogy a termék, vagy szolgáltatás teljesíti a minőségi követelményeket
Külső minőségbiztosítás: szerződéses esetben a vevő számára nyújt biztosítékot
A vállalati felső vezetés által szervezett és tervezett, erőforrásokkal támogatott, a vevők megelégedettségét célzó minőségirányítási rendszer stratégiai kialakítása és működtetése.
Elemei: minőségtervezés,minőségbiztosítás,szabályozás,minőségfejlesztés
Elsődleges célja a stratégiai befolyásolás, állandó versenyképes helyzet biztosításával
Fogalma: A TQM teljes körű átfogó minőségirányítási stratégia. Olyan egyeztetett struktúra, amely a minőség megvalósítását elsődleges vezetői feladatnak tekinti és erőforrásainak legjobb és leggazdaságossabb felhasználásával a folyamatos megelégedettséget szolgálja.
Elszakad a termék minőségtől, a minőségrendszerektől, a gondolkodás, a környezet, a gazdaság, kultúra egészét átfogja
Minőségirányítási filozófia, mely azokat a tevékenységeket öleli fel, melyek biztosítják, hogy egy adott szervezet a használók, megrendelők szükségleteit, igényeit a leghatékonyabb, költségkímélő módon elégítse ki és maximálisan kihasználja munkatársainak tudását, képességét, együttműködését az állandó továbbfejlesztés folyamatában.
Versenyelőny elérése
Piaci helyzet megtartása, erősítése
Vevői igények maradéktalan kielégítése
Egyenletes, magas minőség elérése
Minőségi kultúra megteremtése
Kiemelkedő teljesítmény biztosítása
Szervezettség javulása
Költségek csökkentése
Információs folyamat javítása
A vállalkozás teljes egészét átfogó minőségtörekvés
Az alkalmazottak bevonása minden döntésbe
Az ügyfél- és társadalomorientáltság
A folyamat, az eredmény, a vállalkozás minősége
A minőség a vállalkozás stratégiája
A fogyasztó elvárása a minőség mértékegysége
Az alkalmazottak elkötelezettsége a minőség mellett
A munkafolyamat és a munkaszervezés állandó javítása
A hibaelhárító intézkedések elkészítése, végrehajtása
Az állandó tanulás és továbbképzés biztosítása
Összpontosítás a külső és belső vevőkre/használókra
A folyamatok folyamatos fejlesztése
A dolgozók teljes körű részvétele
Részvétel a többi szervezettel közös tanulásban, azaz tanuló szervezetté válás
Vezetés
Azt jelenti, hogy mennyire tudjuk szervezetünk működését és szolgáltatásait úgy alakítani, hogy folyamatosan megfeleljünk a vevők/használók igényeinek és elvárásainak
Állandóan össze kell hasonlítanunk a termékeinket és szolgáltatásainkat a vevők/használók változó igényeivel, valamint a versenytársak által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal.
A szervezeteknek sokféle igényt kell egy időben kielégíteni. Ezért meg kell határozni a prioritásokat a szervezet saját igényeinek, lehetőségeinek a figyelembevételével
Ehhez tudnunk kell
kik a vevőink/használóink, azaz kiknek, milyen csoportoknak akarjuk a termékeinket, szolgáltatásainkat nyújtani?;
melyek az igényeik, mit várnak el tőlünk, és hogyan tudjuk meg ezeket?;
mennyire elégedettek a tevékenységünkkel, hogyan ítélik meg a teljesítményünket, illetve hogyan szerezhetünk tudomást erről?;
hogyan és mi alapján határozzuk meg a teljesíthető igényeket, és mit kell tennünk azért, hogy ezeket kielégítsük, illetve túlszárnyaljuk?
Ennek alapmodellje a PDCA ciklus
A folyamatok folyamatos fejlesztését kell érteni, amelynek eredménye a jobb minőségű termék és szolgáltatás.
Egy ciklus végére a javítás eredményeképpen jobb minőséget érhetünk el, majd a négy következő lépés nem ugyanazon a színvonalon halad, hanem kilépve a síkból egyre magasabb minőség színvonalon. Vagyis egy spirál szerint haladunk, ami lehetővé teszi az egyre változó, egyre magasabb (belső és külső) vevői/használói igényeknek való megfelelést.
Bármely tevékenység javítható, fejleszthető, ha szisztematikusan megtervezzük a javítást, fejlesztést. Megértjük a folyamat elvégzésének jelenlegi gyakorlatát, megtervezzük a megoldásokat és végrehajtjuk őket, elemezzük az eredményt, bevezetjük és újból elölről kezdünk mindent, azaz a következő probléma felé fordulunk.
A PDCA - ciklus alkalmazása, mint módszer Shewhart nevéhez kötődik, de Deming munkássága folytán terjedt el a világon. Arra a gyakorlati elvre épül, amely szerint a végzett munkán, a munkavégzés színvonalán mindig lehet javítani
Amennyiben eredményünk eltér a tervezettől, meghatározzuk az eltérés okát , és újratervezzük a feladat végrehajtását.
Plan – tervezés, Do – megvalósítás, Study – tanulás, Act - beavatkozás
a folyamat javítási lehetőségeit felismerni,
az elvárt teljesítmény, valamint az ennek eléréséhez szükséges célkitűzések és folyamatok meghatározása
folyamatokat megvizsgálni és az eltérések lehetséges okait felderíteni,
a célok eltérésének módját meghatározni
a terv végrehajtása,
a folyamatok elindítása,a termék elkészítését
képezni és begyakorolni
amelyek az “ellenőrzés” és “beavatkozás” lépésekben történő elemzési és ábrázolási feladatokhoz szükségesek
javító módszereket választani
adatokat gyűjteni
-adatokat ellenőrizni
-jelenlegi és tervezett eredményeket összehasonlítani
-javított folyamatokat elbírálni
Az összegyűjtött adatok ábrázolásával a folyamat egyszerűbbé tehető, szemléletesen bemutathatóak az ismételt PDCA ciklusok trendjei. Az adatok így információvá alakíthatók, amelyre szükség van a “beavatkozáshoz”.
E lépés során a tervezés és a végrehajtás közötti eltéréseket keressük, valamint megvizsgáljuk a tervet abból a szempontból, hogy mennyire megfelelő és teljes a megvalósíthatóság szempontjából.
-Eltérések fennállása esetén korrekciós intézkedéseket kell bevezetni
-Meg kell állapítani, hogy elsődlegesen mi okozza ezeket az eltéréseket
Amennyiben ezen a négy lépés végrehajtása után nem találunk fejleszteni való területet, a PDCA ciklus ismételt alkalmazása tovább finomítható, a lépéseket egy magasabb minőségi színvonalon végezzük el.( felfelé irányuló spirál)
-Folyamatot dokumentálni és szabványosítani
-Eredményeket ellenőrizni
-Szükséges további javításokat értékelni
Az intézmény összes tagjának képességeit és tudását fel akarják használni a folyamatos javítás érdekében és a partnerek igényeinek kielégítéséhez. Ehhez dolgozóikat is belső vevőknek/használóknak kell tekinteniük, akiknek az igényeit és elvárásait ki kell elégíteni.
Az elkötelezettséget és a részvételt az emberek motiválásával segíthetjük elő. Ennek egyik eszköze a feladat és felelősség delegálás. Ez azt jelenti, hogy az embereknek feladatokat és felelősséget kell kapniuk, és akkor motiváltak lesznek abban, hogy a munkájukat jól végezzék és folyamatosan javítsák.
A TQM teljes körűsége többek között azt is jelenti, hogy senki sem lehet kivétel, ami az elkötelezettséget és részvételt jelenti. Mindenkinek részt kell venni benne, és a megfelelő tudással kell rendelkeznie a részvételhez.
A személyes felelősségvállalás alól senki sem lehet kivétel, mindenki felelős a saját szintjén.
Az elkötelezettséget és a részvételt a motiválatlanságon kívül sokszor a képzettség hiánya is akadályozza.
Ha egy szervezet olyan módszereket fejleszt ki, amelyek náluk jól működnek, akkor azokat terjesztenie kell, hogy mások is használhassák őket. Ezzel is a minőségkultúra fejlődését segíti elő, mert eleve magasabb színvonalú teljesítésre kényszerül egy magasabb színvonalú környezetben.
A TQM-et alkalmazó szervezeteknek részt kell venniük a többi szervezettel közös tanulásban, azért, hogy elkerüljék a módszerek újra kitalálását, a minőség megvalósításának jó gyakorlatát gyorsabban tudják bevezetni és egy minőségkultúrát teremtsenek meg.
Ez jó lehetőség a tapasztalatok és a tudás átadására, megosztására, a tanuló szervezetté válásra. Ezen alapul a benchmarking, ami az egyik legkorszerűbb fejlesztési eszköz az amerikai és nyugat-európai szervezetek körében.
A vezetőség fontos feladatai: sikerre vinni a szervezetet, kinyilvánítani a minőség iránti elkötelezettséget, motiválni és képezni a dolgozókat. A legfontosabb, hogy a vezetés megértse, hogy a minőségirányítás nem egy különleges feladat, hanem része a mindennapi irányítási munkának.
A minőség, mint vezetési filozófia alkalmazása azt jelenti, hogy a vezetőség képes arra, hogy olyan módon irányítsa a folyamatokat és az erőforrásokat, különös tekintettel az emberekre, hogy a termékek és szolgáltatások minősége feleljen meg a vevők és az összes érdekelt fél igényeinek, illetve folyamatosan javuljon és haladja meg ezeket az igényeket
A vezetés hivatás, aminek gyakorlásához a vezetőnek
- át kell adnia a felelősséget a dolgozóknak, a vevők/használók igényeinek és problémáinak kezeléséért;
- oktatni és képezni kell a dolgozókat, hogy ennek a felelősségnek a viselésére képesek legyenek;
- a szervezeten belül úgy kell megosztani a felelősségeket, hogy az egyes döntéseket az adott felelősségi körön belül hozzák meg, nem pedig a szervezet magasabb szintjein.
Azt is jelenti, hogy a teljes vezetési folyamatot a minőség szemlélet irányítja, a beszerzéstől az eladásig, a szolgáltatásig, a marketingtől a dolgozók irányításáig, és a partnerkapcsolatok kialakításáig.
A minőség tényeken alapszik”
Jó bemenő adatok
jó vizsgálati módszerek
helyes eredmények
helyes következtetések
helyes cselekvések
Akkor alkalmazható, ha jól definiált, jól mérhető paraméterek állnak rendelkezésre
A kártyán szerepelnek a paraméter értékek, a beavatkozási szintek
A kártyát a dolgozó tölti ki, ha valamelyik paraméter eléri a beavatkozási szintet, a dolgozónak egy előre meghatározott beavatkozást kell megtennie
Az adatok statisztikailag kiértékelhetők, messzebb mutató elemzések készíthetők (pl. gépkopás)
Mérünk egy jellemző paramétert, meghatározzuk az átlagot (μ), a szórást (σ), a felső hibahatárt (USL) és az alsó hibahatárt (LSL)
A képlet alapján meghatározzuk a folyamatképességet (Cpk)
A halszálka diagram módszer
Az 5 miért módszer („Five-Why’s” )
A hatás (hiba) okát keresi, ok-okozati összefüggés keresése
A problémamegoldás akkor hatékony, ha csoportosan végzik
Jellemzője, hogy az okokra és nem a tünetekre fordítja a figyelmet
Segít a probléma gyökerének megtalálásában (egyszerű, de hatékony módszer)
A lényege, hogy folyamatosan miértekkel kérdezünk vissza az előbbi válaszra.
Általában 5 miért alatt kiderül a probléma gyökere
Fontos a konzekvens kérdezés és az őszinte válasz
Probléma: csökken a kockázati tőke
A módszer lépései:
A probléma meghatározása és megadása a csontváz fejénél
Az oldal szálkáknál a fő okokat
Mellékokok az oldalszálkák elágazásainál
1. Miért csökken a kockázati tőke?
Mert senki nem akar befektetni
2. Miért nem akar senki befektetni?
Mert nem látják, hogy megtérül-e a pénzük
3. Miért nem látják, hogy megtérül a pénzük?
Mert nincs megfelelő információjuk
4. Miért nincs megfelelő információjuk?
Mert nem kapják meg tőlünk
5. Miért nem kapják meg tőlünk ?
Mert nincs megfelelő szakemberünk ezen a területen
A vevőnek mindig igaza van!
A TQM nem 100 méteres futás!
Egységben az erő!
Mindenki főnök a saját posztján!
Még jobban, ha már itt tartasz!
Nincs megállás!
Mindig a legjobbhoz a maga nemében!
Minőség= Innováció