Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

INŻYNIERIA GENETYCZNA

Korzyści i zarożenia

Zuzanna Podłucka

Inżynieria genetyczna

Inżynieria genetyczna – świadoma i celowa ingerencja w materiał genetyczny organizmów, w celu zmiany ich właściwości dziedzicznych. Polega ona na wprowadzaniu do komórek organizmu, którego cechy chcemy zmienić, określonego odcinka DNA innego organizmu – tzw. klonowanie DNA

Techniki inżynieri genetycznej

Sekwencjonowanie DNA

Ustalenie sekwencji DNA

Ma na celu dostarczenie informacji o cechach organizmu.

Interferencja RNA

To wyciszanie bądź wyłączanie ekspresji genu przez nić RNA o sekwencji komplementarnej do sekwencji wyciszanego genu, która degeneruje mRNA bądź blokuje jego translację.

Elektorforeza DNA

Technika rozdzielania w polu elektrycznym cząsteczek o różnych właściwościach.

PCR

Służy do powielania wybranego odcinka DNA za pomocą enzymu- polimerazy.

Analiza restrykcyjna

Rozcinanie DNA wybranymi enzymami restrykcyjnymi, a następnie porównanie powstałych fragmentów pod względem liczby i długości.

Hybrydyzacja DNA

Spontaniczne połączenie jednoliniowych kwasów nukleinowych o komplementarnej sekwencji.

PLUSY

Pozwala obniżyć koszty wytwarzania produktów.

Inne korzyści

w różnych dziedzinach:

BADANIA NAUKOWE

Badania naukowe - podniesienie poziomu wiedzy o funkcjonowaniu komórki i całego organizmu, a także przebiegu wielu chorób (otyłości, cukrzycy, nowotworów)

Odradzanie lub zapobieganie wyginięciu niektórych gatunków zwierząt

Wiąże się to z dużym ryzykiem, jest jednak także alternatywną metodą. Za kilka lat być może będziemy podziwiać olbrzymiego mamuta włochatego lub tury przechadzające się majestatycznie po polskich parkach narodowych. U gatunków ginących możemy wykorzystywać sztuczne zapłodnienia i bezpośrednią opiekę nad młodym.

GATUNKI

MEDYCYNA

Medycyna – produkcja substancji leczniczych i szczepionek, testowanie nowych leków, produkcja biodegradowalnych implantów lub opatrunków zwierzęcych, hodowla komórek i tkanek do transplantacji

To chyba największe zadanie inżynierii genetycznej. Ma ono na celu zapewnienie zdrowia zażywającym dany specyfik. Takie leki i szczepionki nie powodują skutków ubocznych. Jako przykład można podać : insulinę podawaną chorym na cukrzycę, hormon wzrostu, czynnik krzepnięcia krwi; szczepionki wirusowe i bakteryjne.

PRODUKCJA LEKÓW I SZCZEPIONEK

Geny pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego mogą w komórkach bakterii lub innych organizmów podlegać ekspresji i produkować w znacznych ilościach różnego rodzaju białka enzymatyczne i hormony, co stwarza możliwości produkcji licznych wyrobów farmaceutycznych i chemicznych. Wykorzystuje się to obecnie w medycynie przy:

  • Badaniach prenatalnych
  • Eliminowania chorób dziedzicznych
  • Transplantologii

MEDYCYNA

CD.

ROLNICTWO

Rolnictwo - tworzenie odmian roślin i ras zwierząt hodowlanych o nowych cechach, takich jak zwiększona odporność na drobnoustroje chorobotwórcze czy większa wydajność plonów lub zwiększona produkcja mleka

Przykładem może być: przedłużenie trwałości pomidora, czy "stworzenie" krowy z wysoko proteinowym mlekiem. Mowa tu o organizmach transgenicznych, które spożywamy nawet o tym nie wiedząc. Pięknie wybarwione jabłka , odporne na robaczywienie, wyżej wspomniane pomidory pięknej czerwonej barwy z zielonym ogonkiem, które się nie psują, winogrona nie zawierające pestek itp.

Zwiększanie wydajności

Pierwsza transgeniczna owca Dolly będąca klonem została wyhodowana w 1997 r. a wydzielane przez jej organizm mleko ma właściwości lecznicze dla organizmu ludzkiego. Te szczególne cechy zwierzęcia osiągnięto przez wprowadzenie do jej genomu genu ludzkiego odpowiedzialnego za powstawanie białka biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi u ludzi chorych na hemofilię

Hodowla

OCHRONA ŚRODOWISKA

Ochrona środowiska - oczyszczanie gleby z metali ciężkich i innych zanieczyszczeń przez transgeniczne mikroorganizmy, ograniczenie zużycia środków ochrony roślin (i tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska) przez rośliny transgeniczne odporne na szkodniki

PRZEMYSŁ

Przemysł - produkcja tworzyw biodegradowalnych, dodatków do żywności oraz paliw będących alternatywą dla pochodnych ropy naftowej

MINUSY

ZAGROŻENIE MILITARNE

Istnieją uzasadnione obawy, że sfery wojskowe mogą prowadzić badania nad produkowaniem broni genetycznej. W przyszłości, mogłyby powstawać mikroorganizmy o niespotykanej dotąd sile rażenia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwość wykradzenia lub odsprzedania takiej technologii terrorystom lub krajom, gdzie rządzą reżimy, to stajemy w obliczu zagrożenia przed którym trudno się zabezpieczyć.

ZAGROŻENIE

BIOLOGICZNE

Zagrożenia natury biologicznej to takie, które szkodzą egzystencji gatunku ludzkiego lub ją deformują. Pierwszym z nich jest próba takiego przeniesienia genomów, że doprowadzi to stworzenia zupełnie nowego organizmu o trudnych dzisiaj do wyobrażenia właściwościach. Jeżeli weźmiemy przy tym pod uwagę powstanie rynku zapotrzebowania na usługi genetyczne, to istnieje realne niebezpieczeństwo nadużywania tej technologii.

KLONOWANIE

Klonowanie człowieka. Proces ten ingeruje w podstawowe zasady etyki i godności człowieka. Klonowanie wyeliminowałoby rodzinę jako instytucję powołaną do przekazywania życia i jego wychowania. Zjawisko to mogłoby doprowadzić do masowej produkcji „bezosobowych niewolników”, wykorzystywanych do niewolniczej pracy lub morderczej walki.

PRZEMIANY DEMOGRAFICZNE

Jeżeli wyeliminujemy niektóre choroby, dziesiątkujące dzisiaj ludność Trzeciego Świata, oraz pomożemy ograniczyć głód (np. poprzez genetyczne podniesienie wydajności płodów rolnych, co spowoduje obniżenie ich cen), to świat może stanąć przed groźbą gwałtownego wzrostu ludności świata. Na taką rewolucję demograficzną nie są przygotowane zarówno kultury tych społeczeństw, jak i środowisko naturalne.

GMO

GMO (genetically modified organisms) to rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka metodami inżynierii genetycznej. Pierwszy GMO został stworzony w 1973 przez Stanley Cohena i Herberta Boyer'a.

WPŁYW GMO NA:

ZDROWIE CZŁOWIEKA

EKOSYSTEM

OBAWY ETYCZNE

Kontrowersyjne są niedoskonałe metody tworzenia transgenicznych zwierząt i klonowania. Wymagają one bowiem wykorzystania dużej liczby zwierząt, część z nich może powodować ból czy dyskomfort u niektórych osobników.

EKOSYSTEM

Z wprowadzeniem GMO do ekosystemu wiążą się następujące zagrożenia:

- zmniejszenie populacji naturalnie występujących gatunków

- uodpornienie się szkodników na toksyczne białko wytwarzane przez organizmy genetycznie zmodyfikowane

- przeniesienie obcego genu do innych, niezmodyfikowanych organizmów (wskutek niekontrolowanego krzyżowania)

Czas prowadzenia obserwacji jest na razie zbyt krótki, żeby zaobserwować wszystkie zmiany, które zaszły w ekosystemie po wprowadzeniu do niego GMO.

ZDROWIE CZŁWIEKA

Produkty GMO (zawierające organizmy zmodyfikowane genetycznie lub ich fragmenty) mogą zawierać białka, które nie były wcześniej spożywane przez człowieka. Istnieje więc możliwość, że będą one wywoływały uczulenia lub choroby.

Białka kodowane przez obce geny mogą również oddziaływać na inne geny organizmu, na przykład hamować ich aktywność, co także może prowadzić do chorób.

Bibliografia

  • http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/inzynieria-genetyczna
  • https://sciaga.pl/tekst/103959-104-inzynieria-genetyczna-modyfikowanie-organizmow-konsekwencje-wady-i-zalety
  • http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000093009811
  • http://www.zsropczyce.edu.pl/pliki_zew/basia/genetyka.pdf
  • Podręcznik "Biologia na czasie" autorstwa: Emilia Bonar, Weronika Krzeszowiec- Jeleń, Stanisław Czachorowski
  • własna wiedza zgromadzona podczas lekcji i poza nią
Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi