Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
POWSTAWANIE
NAZEWNICTWO I WŁAŚCIWOŚCI
To związki kwasów karboksylowych i alkoholi otrzymywane w wyniku reakcji estryfikacji.
Estry powstają także w reakcji chemicznej alkoholi z niektórymi tlenowym i kwasami nieorganicznymi np. triazotan glicerolu czyli dynamit.
Estry powstają w reakcji estryfikacji. Jest to reakcja chemiczna alkoholu z kwasem, której produktami są ester i woda. Reakcja odwrotna do reakcji estryfikacji to reakcja hydrolizy estru. Polega ona na rozkładzie estru pod wpływem wody na kwas i alkohol.
Nazwy tworzy się poprzez zestawienie nazwy kwasu i alkoholu tworzącego cząsteczke. Poniżej kilka przykładów.
Estry niższych kwasów karboksylowych:
Estry wyższych kwasów karboksylowych:
Znajdują zastosowanie w przemyśle :
Ester benzylowy kwasu nikotynowego jest składnikiem preparatów stosowanych na rozstępy a także stymulujących wzrost włosów. Estry sorbitanu na przykład palmitynian czy stearynian stosuje się jako emulgatory oraz substancje zagęszczające. Etanian etylu jest głównym składnikiem bezacetonowego zmywacza do paznokci.
Ze względu na dobrą przyczepność etanianu winylu, stosuje się go jako substancję wiążącą w klejach i masach szpachlowych. Jest także wykorzystywany jako składnik farb i lakierów. Etanianu butylu używa się również jako rozpuszczalnika.
Z etanianu winylu wytwarza się polimer którym pokrywa się żółte sery. Na ich powierzchni powstaje wówczas sucha skórka która zapobiega utracie wody oraz rozwojowi pleśni. Estry wykorzystne są jako substancje zapachowe do aromatyzowania między innymi ciast i słodyczy to np. metanian etylu o zapachu rumu i etanian propylu o zapachu gruszek.