Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego
Co to właściwie jest?
Jest to stan wynikający z wprowadzenia do powietrza, wody lub gruntu substancji stałych, ciekłych lub gazowych w takich ilościach lub w takim składzie, że może to ujemnie wpływać na zdrowie człowieka, przyrodę ożywioną, klimat, glebę, wodę lub powodować inne niekorzystne zmiany.
ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ
Naturalne
Sztuczne
- Transport,
- Przemysł,
- Rolnictwo
- Gospodarka
- Papierosy
- komunalne
- Wybuchy wulkanów,
- Wydobywanie się gazów z ziemi,
- Pożary lasów,
- Burze pyłowe,
- Przedostawanie się pyłów kosmicznych.
Zanieczyszczenia sztuczne
Przez to, że produkujemy tyle śmieci i przez to, ze wpuszczamy w powietrze tyle rożnych szkodliwych substancji zanieczyszczamy nasze środowisko, o które powinniśmy dbać.
Od tego czy chronimy środowisko może zależeć nasza przyszłość.
Najczęstsze i największe źródła zanieczyszczeń środowiska naturalnego.
Przyczyniają się do tego m.in.: fabryki i kopalnie. Zanieczyszczają one powietrze, wody i gleby
Przemysł wiąże się z emitowaniem gazów i pyłów w tym Tlenku siarki(IV),
ołowiu, a także tlenku węgla(IV) i metanu czyli gazów cieplarnianych.
Produkcja zanieczyszcza również wody i gleby. Ścieki przemysłowe zawierają spore ilości metali ciężkich i substancji ropopochodnych.
Śmieci przemysłowe nieodpowiednio składowane zanieczyszczają gleby.
To zanieczyszczenia wytwarzane przez mieszkanców z miast i wsi.
Nieposegregowane odpady komunalne trafiają na wysypiska.
Niestety wiele ludzi wyrzuca śmieci do przypadkowych miejsc, najczęściej lasów. Sporym problemem jest również nielegalne odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do rzek. Polska naszęście ma dobrą gospodarką wodno-ściekową dlatego większość zanieczyszczeń trafia do oczyszczalni.
Transport wywiera spory wpływ na środowisko. We wszelakich spalinach i zanieczyszczeniach znajdują się: dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, czad (czyli CO), benzen, wszelakie pyły, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ołów, platyna, ozon, dioksyny.
Emisja spalin może także zaskutkować różnymi zjawiskami np:
- Smogiem typu londyńskiego,
-Smogiem typu Los Angeles,
-Efektem cieplarnianym.
Smog Londyński to gęsta mgła. Spowodowany jest głównie zanieczyszczeniem powietrza wskutek emisji dwutlenku siarki i pyłów pochodzących ze spalania węgla i produktów naftowych. Co prawda spalanie węgla jest główną przyczyną powstawania tego typu smogu, jednak emisja spalin z transportu również przyczynia się do powstawania tego zjawiska. Smog londyński powoduje ograniczenie widoczności nawet do kilkudziesięciu metrów, a u człowieka wywołuje duszności, podrażnia oczy i skórę, zaburza pracę układu krążenia. Występuje w okresie zimowym przy temperaturze od-3 do+5°C.
Pojawia się zazwyczaj w miesiącach letnich, przy temperaturze powyżej +26 °C. Powstaje w troposferze, czyli najniższej warstwie atmosfery, w momencie wystąpienia w niej bardzo wysokich stężeń ozonu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu, a także drobnych pyłów. Pod wpływem nasłonecznienia niektóre zanieczyszczenia powietrza poddają się reakcjom fotochemicznym tworząc toksyczne związki wywołujące nowotwory i mutacje genetyczne. Formuje się na obszarach zurbanizowanych, gęsto zaludnionych miast. Stężenia zanieczyszczeń w smogu fotochemicznym są zazwyczaj bardzo wysokie i przekraczają wielokrotnie normy jakości powietrza zalecane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).
Zjawisko podwyższenia temperatury planety przez obecne w jej atmosferze gazy cieplarniane. Zmiany powodujące wzrost nasilenia efektu cieplarnianego są główną przyczyną obserwowanego na Ziemi globalnego ocieplenia. Według V Raportu IPCC, obserwowane od połowy XX wieku ocieplenie z ponad 95% prawdopodobieństwem spowodowane jest przede wszystkim (a najprawdopodobniej w całości) działalnością człowieka
Nagromadzenie zbyt dużej ilości odpadów zwierzęcych, nadużywanie pestycydów, nawozów sztucznych jest bardzo niebezpieczne dla środowiska. Same nadmierne używanie obornika w złych terminach, może doprowadzić do rozwoju bakterii, grożnych dla nas i zwierząt. Nawożenie i niedokładne oczyszczanie ścieków może doprowadzić do eutrofizacji wód, czyli nadmiernego użyźnienia ich.
DZIURA OZONOWA niewidzialne niebezpieczeństwo
Oprócz światła widzialnego, Słońce wytwarza, m.in. niewidoczne dla oka ludzkiego promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono niebezpieczne, ponieważ uszkadza materiał genetyczny komórek skóry, w wyniku, czego przyspiesza ich starzenie się. Może wywołać także raka. Ultrafiolet jest też zabójczy dla innych organizmów, np. dla drobnych glonów, które tworzą poziom producentów w ekosystemach morskich.
Regularne badania nad grubością warstwy ozonowej rozpoczęto dopiero w latach osiemdziesiątych za pomocą satelitów. Stwierdzono, że w pewnych miesiącach ilość ozonu, zwłaszcza nad Antarktydą, maleje. Dalsze badania wykazały, że dziura ozonowa w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie się powiększyła. Co więcej, niepokojący spadek zawartości ozonu w atmosferze zaobserwowano także na innych szerokościach geograficznych, m.in. nad Polską. Na podstawie danych obserwatorium w Arosa oszacowano zmiany grubości warstwy ozonowej nad Szwajcarią od 1926 roku. Stwierdzono, że warstwa ozonowa zaczęła się kurczyć od 1976 roku w tempie 2,9% co 10 lat.
Kwaśne opady
Kwaśne deszcze powstają w wyniku łączenia się kropelek wody z gazowymi zanieczyszczeniami powietrza.
Największe znaczenie ma:
• dwutlenek siarki (szacuje się że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych opadów),
• tlenek azotu,
• siarkowodór,
• tlenek węgla (IV)
• chlorowodór.
Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne, o odczynie kwaśnym; zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw oraz różnego rodzaju produkcji przemysłowej.
Kwaśnego deszczu nie można gołym okiem odróżnić od zwykłych opadów, ale jego wpływ na środowisko naturalne można łatwo zauważyć.
W przeszłości opady atmosferyczne w Europie nie były zanieczyszczone. W dzisiejszych czasach przez rozwój przemysłu pojawiły się kwaśne deszcze. Przez ogromne ilości spalanego przez nas węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego emitowanego do atmosfery zanieczyszcza się woda deszczowa. Nie tylko działalność człowieka przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy. Naturalnymi źródłami zanieczyszczeń są czynne wulkany, które wybuchając wyrzucają dwutlenek siarki i tlenek azotu.
Skutki zanieczyszczeń
Związki chemiczne, które znajdują się w naszej wodzie pitnej, są w niej dokładnie rozpuszczone i niewyczuwalne za pomocą zmysłów. Jednocześnie zaś mogą kumulować się w organizmie i prowadzić do wielu chorób.
Zanieczyszczenie środowiska wywiera znaczny wpływ na nasze zdrowie. W terenach zanieczyszczonych śmiertelność noworodków jest dużo większa, a średnia długość życia jest o wiele krótsza niż w innych regionach. Zwiększa szanse na nowotwór, Śmiertelność z powodu chorób układu krwionośnego i oddechowego,
Chroniczne występowanie chorób układu oddechowego i powszechne objawy (astma, przewlekłe choroby płuc)
Chroniczne zmiany w fizjologicznych funkcjach.
Odsiarczanie spalin i węgla lub całkowite zaprzestanie wykorzystywania węgla o dużej zawartości siarki, zmiana systemu ogrzewania miast - przechodzenie na inne niż węgiel źródła energii, (np. gaz ziemny), stosowanie katalizatorów spalin, zakładanie urządzeń odpylających - filtrów i elektrofiltrów, oddzielenie zakładów przemysłowych
i popularnych szlaków komunikacyjnych pasami drzew i krzewów (naturalne filtry ochronne).
PREZĘTACJĘ PRZYGOTOWALI
OLIVIA ZINCZENKO
BARTŁOMIEJ DELĄG
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ