Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Sanita Spahović i Naila Suljić
Od svih kreacija čovječanstva rijetka su ta koja su privlačila toliko pažnje i pridobila toliko poštivanja kao što su egipatske piramide.Piramide su građene da bi štitile i sačuvale vladarevo tijelo nakon njegove smrti,te su postale turistička atrakcija ubrzo nakon njihove izgradnje.
I dan danas izazivaju divljenje ljudi kulturi iz koje su nastale prije više od četiri hiljade godina.
U Egiptu možemo pronaći 107 piramida,a najpoznatije piramide su na području Gize.
One su najveće,najbolje očuvane i najposjećenije piramide od svih.
Egipat je izdužena, plodna zemlja smještena na sjeveroistoku Afrike.Prema sjeveru, zemlja se širi u područje poznato kao Delta ili Donji Egipat koji zauzima
skoro 11.000 km2.
Prema jugu nalazi se Gornji Egipat, poznat i pod nazivom Dolina,sa više od hiljadu kilometara dužine. Rijeka Nil je 6.437 km duga od čega 966 km
prolazi kroz Egipat. Teritorijalno Egipat je bio podijeljen na Donji i Gornji Egipat.
Velike piramide nastale od pustinjskog pijeska, ostaju i danas jedan od najvećih misterija Egipta koji svake godine privuče milione turista. Faraoni su izgrađivali ove ogromne grobnice za sebe,svoje obitelji,sluge,ali i materijalne stvari koje su htjeli ponijeti sa sobom u drugomživotu. Ono što je posebno naglašeno kod Egipćana i njihove kulture je snažno vjerovanje u život nakon smrti.
Piramide u arhitekturi označavaju poveće građevine oblika geometrijskog tijela piramide.
Priča o Izidi i Ozirisu koji su
vladali Egiptom na početku iz ljubomore, njihov brat Set je skovao plan kako ih se riješiti.
Postoje različite verzije mita, a najčešća tvrdi kako je Set ubio Ozirisa, koji je uz pomoć Izida i Anubisa
(bog-šakal) oživio i zatim postao vladar carstva mrtvih.
Kada bi čovjek umro, njegova bi duša došla u podzemlje- Duat, gdje bi mu se sudilo. Bog-šakal ili Anubis bi mi vagao grijehe, a ako bi duša prošla Horus
bi ju odveo do Ozirisa, uz Izidu i Neftisa.
Pokojnik bi uživao u pogrebnom životu.
Prvu historijski zabilježenu piramidu arhitektonski je oblikovao Imhotep od mastaba, za faraona Đosera sjeverozapadno od Memfisa.
Mastaba dolazi od arapske riječi za klupu.
U mastabi bi se iskopala duboka soba, a njeni zidovi pokrili s kamenom, blatnim ciglama ili drvetom. Nad zemljom se blato nasipalo kako bi se označio grob.
Đoserova piramida nastala je od šest mastaba različite veličine sagrađenih jedna na drugoj te se smatra jednom od najstarijih kamenih građevina, visine oko 60 metara. Piramida nalikuje stubištu, jer se po egipatskoj religiji faraonova duša trebala
popeti na nebo kako bi se sjedinila s bogom Raom.
Stepenasta piramida nije samo prva kamena struktura ovih dimenzija, već je i jedna
od najljepših. Piramida je napravljena od 330.000 metara kubnih, kamenje i gline.
Tunel ispod piramide oblikuje labirint dužine 5.5 km.
Na sjevernoj strani piramide nalazi
se hram sa kipom Ka
Kapelica u sklopu Đoserove piramide
Piramide u Gizi smatraju se najstarijim građevinama čovječanstva. Udaljene oko 15 kilometara od grada Kaira te se nalaze na ulici piramida.Giza je najistraživanije geografsko područje na svijetu.Poznatu je čine 3 piramide – Keopsova, Kefrenova i Mikerinova.
Najveća od njih pripada faraonu Keopsu koji je vladao 2558. pr. Kr. - 2532. pr. Kr. Srednja po veličini je
Kefrenova piramida, dok je posljednja i najmanja Mikerenova piramida.
Keopsova, Kefrenova i Mikerinova piramida u Gizi
Keopsova ili često nazivana Velika piramida,izgrađena je prema zahtijevu faraona Kufu,oko 2560.pr.Kr..Izgradnja Velike piramide je navodno trajala oko 20 godina uz pomoć 100.000radnika. Osim poznate
sfinge, na južnoj strani piramide je 1954. godine pronađen Sunčev brod. Vjeruje sekako je brod dužine 43 metara simbolično predstavljao sredstvo koje će Keopsa povesti u njegov zagrobni život.
Ulaz u piramidu ostao je nepoznat sve do 9. stoljeća kada je kalif Al Mamun u svojem istraživanju piramide nije na njega 'naletio'. Ulaz u piramidu smješten je na sjevernoj strani, dok se kraljevska grobnica nalazi u središtu piramide.
Pdatci o gradnji Keopsove piramide sačuvani su u Herodotovoj Povijesti.
""Tim se poslom neprestano bavilo sto tisuća ljudi, i to svaki pojedinac u trajanju od tri mjeseca. Deset je godina trebalo iznurenu narodu samo za izgradnju ceste kojom su vukli kamenove, i ta je izgradnja bila gotovo jednako težak posao, kako mi se čini, kao i podizanje piramida (…);
trebalo je, dakle, deset godina za nju i za podzemne prostorije ispod brežuljaka na kojima stoje piramide, a te je prostorije (Keops) gradio sebi za grobnicu na otoku i proveo je kanal iz Nila. Za izgradnju same piramide trebalo je dvadeset godina, a ona je četverostrana i svaka joj je strana podjednako dugačka osam pletara i isto toliko visoka, te je izrađena od izglačanih kamenova koji su savršeno poslagani: nijedan od kamenova nije manji od trideset stopa. Sama je piramida izgrađena poput stepeništa koje neki nazivaju stubama, a drugi stepenicama: kad su sagradili prvu stepenicu, dizali su preostale kamenove spravama napravljenima od kratkih drvenih greda, i to su ih za prvu stubu stepeništa dizali s tla; kad bi god kamen stavili ondje, premještali bi ga na drugu spravu koja je bila postavljena na prvoj stubi, te bi ga vukli na drugu stubu i na slijedeću spravu: koliko je bilo stuba u stepeništu, toliko je bilo i sprava, a postojala je još i jedna pomična sprava koja se prenosila sa stube na stubu i kojom bi se kamenovi pomicali; meni su opisali obje sprave upravo onako kako i ja to iznosim. Na taj je način najprije bio posve dovršen vrh piramide, a zatim su dovršavali redom slijedeće stube, a na koncu su dovršili njezin najdonji dio uz samo tlo. (…) Kad im je vrijeme koje sam naveo bilo potrebno za izgradnju ovih građevina, mislim da im je zacijelo nemalo vremena trebalo i za klesanje i dovoženje kamenova i za gradnju kanala ispod zemlje.”
(Herodot, Povijest, II, 124, 125).""
Kefrenova piramida, druga po veličini, napravljena je od granitnih blokova te
specifične crvenkaste boje granitnih blokova. Manja je od Keopsove piramide.U sklopu istočne strane piramide nalaze se i ostaci hrama sagrađenog za obavljanje prigodnih rituala.
Unutar pogrebne sobe(komore), istraživači su otkrili jamu u podu, vjerojatno sagrađenu za prve kanopske škrinje u piramidama koje se vežu uz proces mumifikacije.Prilikom balzamiranja pokojnika, vade se organi koji se spremaju u kanopske žare koje s vremenom zamjenjuje kanopska škrinjica ili kutija. U grčko-rimskom razdoblju upravo su ove škrinjice karakteristične za spremanje organa pokojnika.
Kanopske žare
Kasnije piramide biti će znatno manje, sa većim naglaskom na hramove oko njih negoli unutrašnjost piramide. Francuski arheolog pronašao je Kefrenov kip 1860.godine nizvodno od piramide. Kao zamjena za kraljevo tijelo, ovakve statue imale su ulogu primanja hrane te su služile kao 'odmorište' njegove duše.
Sjedeća statua Kefrena je najbolje očuvana od 23 koje su originalno postavljene u njegovom hramu
Sa istočne strane Kefrenove piramide nalazi se Sfinga. Izdubljena u prirodnoj stijeni, tijekom vladavine Kefrena kako bi glavom predstavljala vladajuću monarhiju i tijelo lava.
Gotovo svaki vladar nakon Kefrena predstavljao je sebe kao Sfingu, ikonu moći koja je postala sinonim kraljevanja.
Najmanja od tri piramide je Mikerinova piramida.
Piramida je grobnica Mikerena, petog faraona četvrte egipatske dinastije. Ona uključuje kraljevu piramidu,
pripadajuće hramove i tri kraljičine piramide.
Piramida je visoka 65 metara.
Prilaz pogrebnom hramu nalazi se na sjevernoj strani piramide, oko 4 metara iznad temelja. Silaznim prolazom ulazi se u drvenu komoru iz koje se izlazi drugim prolazom sa tri rešetkasta bloka.
Ovi veliki graniti kameni postavljeni su da bi
onemogućili provale i zatvorili ulaz u horizontalni prolaz koji vodi prema pretkomori.
Unutrašnjost Mikerinove piramide