Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

WHY

WHEn

NIECODZIENNE HISTORIE POWSTANIA RZECZY CODZIENNYCH

Karolina Borowska, 3C

PŁATKI ZBOŻOWE

W XIX wieku Will Keith wraz ze swoim bratem Johnem rozpoczęli studia nad opracowaniem zdrowej diety dla swoich pacjentów. Pewnego dnia, podczas wypieku chleba, Will przez przypadek pozwolił ciastu stać zbyt długo. Gdy próbował je zrolować, rozsypało się, tworząc płatki. Jako że Will miał niewątpliwie duszę odkrywcy, zaczął piec otrzymane płatki i otrzymał chrupki produkt, którym zajadają się dziś ludzie na całym świecie.

PŁATKI ZBOŻOWE

Maybelline

Tusz do rzęs – najbardziej popularny kosmetyk upiększający na świecie. Bez względu na kolor skóry, wiek, kulturę czy status społeczny- można go znaleźć w kosmetyczkach nawet tych kobiet, które zasadniczo nie lubią się malować.

Swoje początki miała w Egipcie ok. 4000 lat p.n.e. gdzie zaczęto stosować substancję o nazwie khol.

Mieszanka składała się z minerałów, węgla, miodu, wody oraz odchodów krokodyla. Przez wpływ Egiptu, khol stał się następnie popularny w Babilonii, Grecji oraz Imperium Rzymskim, po którego upadku zaczął rozpowszechniać się w całej Europie w celach wyłącznie kosmetycznych.

Maybelline

DLA DOBRA SIOSTRY

W roku 1913 TL Williams udoskonalił tusz do rzęs. Do tych działań zainspirowała go siostra o imieniu Maybel, która smarowała rzęsy wazeliną i pyłem węglowym. Kiedy amerykański chemik zobaczył ją podczas wykonywania tej czynności, postanowił jej pomóc. W swoim laboratorium wynalazł bardziej wygodny produkt i nazwał go "Lash-Brow-Ine". Ze względu na skomplikowaną konstrukcję słowną, dość szybko zmienił ją na "Maybelline", co jest połączeniem imienia jego siostry Maybel i wazeliny.

Cztery lata później rozpoczął sprzedaż wysyłkową swojego produktu, z którego zrodziła się znana nam po dziś dzień firma Maybelline.

DLA DOBRA SIOSTRY

LODY NA PATYKU

Frankowi Eppersonowi zawdzięczamy letnie chwile orzeźwienia w postaci lodów na patyku. W 1905 roku,11-letni wówczas Frank zostawił na ganku kijek do mieszania w szklance z napojem. Rankiem odkrył, iż temperatura poniżej zera sprawiła, że napój zamroził się i "przykleił" do mieszadełka.

Dopiero w 1923 roku Epperson opatentował swoje lody na patyku, które nazwał "Popsicle", gdyż tak właśnie ten "wynalazek" nazywały jego dzieci. Po wyprodukowaniu serii lodów o różnych smakach, sprzedał on prawa do produkcji firmie New York's Lowe Company.

LODY NA PATYKU

PLASTER

Stworzył go Earle Dickson, którego żona, Josephine, była niezwykle nieuważna. Podobno nieustannie robiła sobie krzywdę przy czynnościach kuchennych. Pan Dickson miał dość niewygodnego i czasochłonnego obwiązywania gazy bandażem przy każdym najdrobniejszym urazie. Gaza przesuwała się, bandaż rozwijał się, spadał, dodatkowo był zwyczajnie niewygodny. Dlatego też wpadł na pomysł wycięcia kawałku gazy i przykleić go do wcześniej przygotowanego kawałku taśmy samoprzylepnej.

I tak w 1920 powstał „Band-Aid”, czyli pierwszy plaster z opatrunkiem, dziś obecny w każdej domowej apteczce.

PLASTER

PENICYLINA

Została odkryta przez doktora Aleksander Fleminga 28 września 1928 roku. jako część badań nad bakteriami, hodował m.in. kultury gronkowców złocistych w swoim londyńskim laboratorium. Gdy wyjechał na wakacje, zapomniał wyczyścić jedną z szalek Petriego, w której przechowywane były bakterie. Po powrocie, dwa tygodnie później, zobaczył, że całe naczynie pokryte jest pleśnią, przez którą wszystkie bakterie zginęły. To odkrycie skłoniło go do dalszych badań nad właściwościami pleśni, co w rezultacie doprowadziło do odkrycia penicyliny.

Na początku nie zdawał sobie sprawy, że dokonał jednego z największych odkryć XX w., że dzięki jego badaniom uda się ocalić miliony ludzi, a za 17 lat wraz z dwoma badaczami z Oksfordu otrzyma medycznego Nobla.

RZEPY

George De Mestral, po powrocie z górskiego spaceru po Alpach ze swoim psem w 1941 roku, zauważył, że pokryci są „rzepami” – owocostanem łopianu. Zabrał się za usuwanie uciążliwych „kwiatów” przyglądając się „mechanizmowi czepnemu” rośliny pod mikroskopem. System mikrohaczyków zafascynował go do tego stopnia, że wpadł mu do głowy plan wykorzystania go w przemyśle odzieżowym do łączenia materiałów. Pojechał ze swoim pomysłem do Lyonu spróbować zrealizować swój pomysł.

Udało mu się zrealizować prototypowy „rzep”, który opatentował w 1951 roku w Szwajcarii.

RZEPY

wykorzystanie rzep

Powszechnie stosuje się ich w branży medycznej i motoryzacyjnej. Ale również mają swoje są wykorzystywanie w produkcji odzieży, butów, toreb, sprzętu sportowego, wałków, tapicerek samochodowych, pomocne do mocowanie wykładziny podłogowej, porządkowania kabli i przewodów elektrycznych itd.

wykorzystanie rzep

MIKROFALówka

W 1945 roku inżynier i wynalazca Percy Spencer, zauważył, że gdy stał naprzeciwko magnetronu (rodzaj lampy mikrofalowej), to batonik, który znajdował się w jego kieszeni, stopił się. Zaciekawiony nowo poznanymi właściwościami magnetronu, Spencer postawił obok niego torebkę z popcornem i zaobserwował, że popcorn zaczyna "skakać". Tak narodziła się kuchenka mikrofalowa.Ich zastosowanie zmienio sposób gotowania, i przygotowywania posików przez współczesne społeczeństwa.

MIKROFALówka

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi