Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Aminy:
- są związkami polarnymi
- utleniają się na powietrzu
- tworzą sole w reakcjach z kwasami nieorganicznymi o dużej mocy jak i kwasami karboksylowymi,
Aminokwasy:
- dzięki swojej budowie mogą reagować zarówno z kwasami jak i zasadami;
- ulegają reakcji kondensacji między grupą aminową i karboksylową dwóch aminokwasów;
- reakcją odwrotną do procesu kondensacji jest hydroliza. Za pomocą tej reakcji można ustalić z jakich aminokwasów składa się dany peptyd.
To gaz o nieprzyjemnym zapachu gnijących ryb. Lepiej rozpuszcza się w wodzie zimnej niż ciepłej. Wyższe aminy są cieczami lub ciałami stalymi, słabo rozpuszczalnymi w wodzie. Aminy mają charakter zasadowy.
Glicyna to ciało stałe i na ogół dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ma zdolność łączenia się w duże cząsteczki. Dwie cząsteczki glicyny łączą się, dając dipeptyd, a wiązanie nazywamy wiązaniem peptydowym. Cząsteczki o dużych rozmiarach to białka.
Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C, O, H, N, S, także P oraz niekiedy kationy metali Mn2+, Zn2+, Mg2+, Fe2+, Cu2+, Co2+ i inne.
Białko jest wynikiem syntezy cząsteczek aminokwasów. W czasie reakcji grupa karboksylowa jednego aminokwasu reaguje z grupą aminową drugiego. Między dwoma resztami aminokwasów tworzą się wiązania zwane wiązaniami peptydowymi, a powstały związek nosi nazwę dipeptydu. Białka to długie łańcuchy, które posiadają wiele takich dipeptydów.
Białko ścina się pod wpływem alkoholu etylowego, kwasu solnego, roztworu siarczanu(VI) miedzi(II) oraz wysokiej temperatury. Proces nieodwracalnego ścinania białka to denaturacja. W trakcie denaturacji białko zmienia swoją strukturę i pierwotne właściwości.
Dodanie roztworu soli kamiennej do białka jaja kurzego powoduje wytrącenie kłaczkowatego osadu, który rozpuszcza się w wodzie. Proces wytrącania się osadu nazywamy koagulacją. W tym wypadku proces ten jest odwracalny – po dodaniu wody osad rozpuszcza się. Przykładem koagulacji odwracalnej jest wysalanie.
reakcja biuretowa
reakcja wykorzystywana do wykrywania wiązań peptydowych w białkach; zachodzi pod wpływem wodorotlenku miedzi(II); w wyniku tej reakcji pojawia się fioletowe zabarwienie
reakcja ksantoproteinowa
reakcja wykorzystywana do wykrywania obecności niektórych białek; zachodzi pod wpływem kwasu azotowego(V); w wyniku tej reakcji pojawia się żółte zabarwienie