Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Księżyc składa się z czterech warstw. Pierwsza to skorupa górna tzw. sial. Druga to skorupa dolna tzw. sima .
Następną warstwą jest płaszcz, złożony z piroksenów -krzemianów: sodu, wapnia, glinu, magnezu, żelaza i tytanu.
Czwartą warstwą jest już jądro , którego średnica wynosi około 240 km, nad nim rozciąga się półpłynne jądro o średnicy 330 km, zbudowane z hortenolitu jest to minerał złożony w 10% z krzemianu magnezu i z 90% fejalitu
http://cybertech.net.pl/online/astro/ksiezyc/Pliki/budowa.htm
Gęstość zewnętrznych warstw skorupy Księżyca, to 0.6g/cm3 rośnie wraz z głębokością i na głębokości kilku centymetrów, wynosi już 1 g/cm3.
Średnia gęstość Księżyca wynosi 3.33 g/cm3
https://www.google.com/search?q=ksi%C4%99%C5%BCyc&sxsrf=ACYBGNSrlkq_VsF4n5gVwyY_FKahwhV-ew:1575486364059&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjK48-I2JzmAhXHlYsKHSejDbsQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1920&bih=920#imgrc=YBRi97ABF-qkCM:
http://www.cybertech.net.pl/online/astro/ksiezyc/Pliki/ksiezyc.htm
Księżyc, tak jak wszystkie planety Układu Słonecznego, wykonuje dwa ruchy, obiegowy i obrotowy, oba te ruchy synchronizują się, tzn.: Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27dni 7h 43m 11,5min, jednocześnie wykonując obrót wokół własnej osi, który wynosi prawie tyle samo 27dni 7h i 11,5m 11,5s.
Obiega on Ziemię w kierunku jej ruchu obrotowego a wiruje również w tym samym kierunku co Ziemia, czyli z zachodu na wschód. Jego średnia prędkość niewiele się różni od prędkości orbitalnej wynoszącej 1,023km/s
Miesiąc synodyczny jest o ponad 2 dni dłuższy od miesiąca syderycznego. Czas ten jest potrzebny, by Księżyc ponownie znalazł się w tym samym położeniu względem prostej Słońce-Ziemia. Wychodząc od Księżyca w nowiu, po upływie jednego miesiąca gwiazdowego zobaczymy, że Księżyc okrążył Ziemię o 360°, ale w tym czasie Ziemia przesunęła się po swojej orbicie. Prosta Słońce-Ziemia obróciła się w tym czasie o ok. 30°, czyli Księżyc dla obserwatora ziemskiego nie wrócił jeszcze do wyjściowego położenia względem Słońca. Potrzeba na to właśnie około 2 dodatkowych dnia
Miesiąc syderyczny – średni czas obiegu Księżyca wokół Ziemi. Miesiąc syderyczny trwa 27 dni 7 godzin 43 minuty i 11,5 sekundy. Jest więc krótszy od miesiąca synodycznego.
https://www.google.com/search?q=fazy+ksi%C4%99%C5%BCyca&sxsrf=ACYBGNTkAeUAErrqUdZ_sTSpa1T3ofbKJQ:1575487485921&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiw38if3JzmAhXvxIsKHU76CkQQ_AUoAXoECBIQAw&biw=1920&bih=969#imgrc=nWIAk9HOv07ycM:
Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze, poza zaćmieniami, tylko połowę powierzchni Księżyca, jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_Ksi%C4%99%C5%BCyca#/media/Plik:Mond_Phasen.svg
Chociaż Księżyc ma masę niewiele większą niż 1% masy Ziemi, jego przyciąganie grawitacyjne wpływa na przebieg szeregu zjawisk zachodzących na Ziemi. Siła grawitacji Księżyca powoduje hamowanie ruchu obrotowego Ziemi. Długość pełnego obiegu Ziemi wokół osi (ziemskiej doby) wzrasta o 1 sekundę w ciągu około 100 tys. lat. Oddziaływanie grawitacyjne Księżyca i Słońca odpowiada też za ruch precesyjny Ziemi.
Najbardziej znanym następstwem wpływu grawitacji Księżyca na Ziemię jest występowania pływów morskich. Pływy to rytmiczne pionowe ruchy wody. Podniesienie się poziomu morza nosi nazwę przypływu morza i przypomina wybrzuszenie wód wszechoceanu. Obserwujemy je zarówno po stronie Ziemi leżącej najbliżej Księżyca, gdzie przyciąganie Księżyca jest najsilniejsze, jak i po stronie przeciwnej, gdzie jest ono najsłabsze. Prostopadle do płaszczyzny łączącej obszary występowania na powierzchni oceanu przypływu występuje odpływ morza, czyli obniżenie się jego poziomu. Cykliczność pływów wynika głównie z ruchu obrotowego Ziemi. Okres obiegu Ziemi wokół osi to około 23 godzin i 56 minut, więc pomiędzy dwoma kolejnymi przypływami mija średnio 12,5 godziny, a pomiędzy przypływem a odpływem około 6 g
https://www.google.com/search?biw=1920&bih=920&tbm=isch&sxsrf=ACYBGNTrSYnn7mmBP7ASEEFJUp4lPgfocA%3A1575487514295&sa=1&ei=GgjoXdHVEYyVk74P7MW2kAE&q=za%C4%87mienie+ca%C5%82kowite+ksi%C4%99%C5%BCyca&oq=za%C4%87mienie+ca%C5%82kowite+ksi%C4%99%C5%BCyca&gs_l=img.12...0.0..1735...0.0..0.0.0.......0......gws-wiz-img.4cC_7f3zrRM&ved=0ahUKEwjRyoyt3JzmAhWMysQBHeyiDRIQ4dUDCAc&uact=5#imgrc=AaBXoGmTC0813M:
Zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy wtedy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca.Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie 1 godzina i 47 minut.
Gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie znajduje się w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.