Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Pierwszy człowiek w kosmosie...

Jurij Gagarin

Tuż przed startem w kosmos Jurij Gagarin miał niezłego pietra. W liście do żony pisał: „Mam nadzieję, że nigdy nie przeczytasz tych słów, ale czasem ludzie potykają się na ziemi i łamią karki. Coś może wydarzyć się i tutaj…”. To był list pożegnalny. Gagarin słyszał o wcześniejszych niepowodzeniach programu kosmicznego, o katastrofach pierwszych rakiet. Doskonale wiedział, że jest królikiem doświadczalnym, że gdyby misja się nie powiodła, o jego śmierci nikt się nie dowie.

12 kwietnia 1961 roku, pół wieku temu, Gagarin poleciał w kosmos. Był pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. Dla obywateli Związku Radzieckiego stał się niekwestionowanym bohaterem. I takim też miał pozostać na zawsze. O jego chwilach zwątpienia nikt nie miał prawa wiedzieć. Skrzętnie ukrywano te fragmenty jego życiorysu, które nie były zgodne z radziecką propagandą. O prawdziwym obliczu pierwszego człowieka w kosmosie pisał Lew Danilkin, autor biografii kosmonauty „Jurij Gagarin”. Książka ukazała się w Rosji i, jak można było przypuszczać, wywołała wielkie zainteresowanie oraz sporo kontrowersji.

Pierwszy Polak w kosmosie:

Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 na Wołyniu. Jego ojca zamordowała UPA. W 1961 roku wstąpił do Szkoły Orląt w Dęblinie.

Jako najlepszy w swojej grupie, w wieku zaledwie 20 lat, uzyskał uprawnienia pilota MiG-15, później także MiG-21. Gdy w 1976 roku został wyłoniony, obok pułkownika Zenona Jankowskiego, jako kandydat na polskiego astronautę w sowieckim programie Interkosmos, był już majorem. Ostatecznie to on poleciał w 1978 roku w kosmos, a Jankowski został jego zmiennikiem.

5 lipca 1978 zakończyła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie. Lot rozpoczął się 27 czerwca 1978 o godzinie 17:27 czasu warszawskiego. Na pokładzie z Polakiem był również radziecki kosmonauta – pułkownik Piotr Klimuka.

Pierwsza kobieta w kosmosie:

Walentina Tierieszkowa

Walentina Tierieszkowa urodziła się 6 marca 1937 w rosyjskiej wsi Maslennikowo. Zanim w roku 1962 została kosmonautką, pracowała w przędzalni bawełny i w fabryce opon, ćwiczyła też po amatorsku skoki na spadochronie. Gdy w roku 1963 w triumfie powróciła z Kosmosu, przyznano jej tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Kosmonautka wyraziła wówczas dumę z faktu, że rząd partii komunistycznej w tak ważnej sprawie zaufał właśnie jej – pracownicy przędzalni.

W latach 1971-1991 była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W roku 1997 przeszła na emeryturę jako generał lotnictwa.

Pierwsza istota we Wszechświecie:

pies Łajka

Miała 2 lata, ważyła około 6 kilogramów i w kosmosie wytrzymała zaledwie 7 godzin – Łajka. 3 listopada 1957 pierwsza istota została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Jej powrotu naukowcy radzieccy nie przewidywali.

Łajka nie wróciła ze swojej podróży – przyczyną śmierci psa były stres i przegrzanie. Temperatura w kapsule po wystrzeleniu szybko wzrosła do 40 stopni Celsjusza. Rzeczywisty przebieg eksperymentu nie był znany aż do 2002 roku. Do tego czasu utrzymywano, że Łajka zdechła z bólu 10 dni po wylocie w Sputniku 2.

Dziękujemy za uwagę

KOSMOS

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi