KFOR Kosovo (Kosovo Force)
Operacja KFOR została uruchomiona na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z 10 czerwca 1999 r. i stanowi element szerszych międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie. W operacji KFOR uczestniczy w niej 30 państw, w tym 22 z NATO, 8 partnerskich: 4 z UE oraz 4 inne. Łącznie liczy ok. 4,7 tys. żołnierzy.
Do zasadniczych zadań KFOR należy zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego (w trzeciej kolejności po Kosowskiej Policji i misji EULEX), ochrona i koordynacja dystrybucji pomocy humanitarnej, a także doradztwo i wsparcie szkolenia Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (KSF). Ponadto, operacja zajmuje się ochroną klasztoru Decani (Monaster Decani), jako miejsca o tzw. specjalnym statusie (Properties Designated with Special Status – PrDSS), mające szczególne znaczenie religijne dla lokalnej serbskiej społeczności.
Polska jest aktywnie zaangażowana w operację. Na podstawie Postanowienia Prezydenta RP Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) liczy do 300 żołnierzy (rzeczywista wielkość to ok 250 osób). PKW prowadzi działania manewrowe, monitoruje przestrzeganie porozumień międzynarodowych, organizuje posterunki kontrolne w celu przeciwdziałania przestępczości w rejonie odpowiedzialności, a także wspiera przekazywanie pomocy humanitarnej oraz monitoruje sytuację w strefie przygranicznej.
Operation Active Endeavour – operacja NATO na Morzu Śródziemnym
Operacja Active Endeavour (OAE) na Morzu Śródziemnym rozpoczęła się w październiku 2001 r. Jest to jedyna operacja prowadzona na mocy artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego (obrona kolektywna). Została uruchomiona jako reakcja Sojuszu na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i zapobieganie aktom terroru na Morzu Śródziemnym. Oprócz jednostek Sojuszu w operacji udział biorą okręty państw Partnerstwa dla Pokoju oraz Dialogu Śródziemnomorskiego.
Do zadań OAE należy: patrolowanie akwenu Morza Śródziemnego; monitorowanie bezpieczeństwa żeglugi na głównych szlakach komunikacyjnych Morza Śródziemnego i akwenów do niego przyległych; wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w ruchu morskim i udaremnianie prób wspierania organizacji terrorystycznych, przede wszystkim przemytu uzbrojenia, w tym broni masowego rażenia i materiałów radioaktywnych; zapobieganie aktom łamania prawa, takim jak nielegalna imigracja, czy przemyt narkotyków.
Polska Marynarka Wojenna kilkakrotnie wysłała jednostki do realizacji zadań w ramach operacji.
PKW Irak - Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku
Wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w działaniach wojennych (2004), stabilizacji (2003-2008), szkoleniu sił bezpieczeństwa (2005-2011) i zabezpieczenia logistycznego sił sojuszniczych (2011) w Iraku. Drugi co do wielkości kontyngent wojskowy w operacji pokojowej lub stabilizacyjnej wystawiony przez Wojsko Polskie w całej jego historii (w szczytowym okresie ok. 2500 żołnierzy).
Właśnie na tej misji odbyła się słynna Obrona City Hall, znana nam z filmu Karbala.
Air Policing (Baltic Air Policing Mission)
Misja ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Litwy i Estonii jest prowadzone od 2004 r., tj. czasu wstąpienia tych państw do NATO. W jej ramach realizowane są zadania związane z nadzorem i ochroną przestrzeni powietrznej ww. państw bałtyckich oraz zapewnieniem wsparcia lotniczego w sytuacjach nadzwyczajnych. Kontyngenty lotnicze do realizacji działań w ramach misji są wystawiane rotacyjnie przez państwa Sojuszu. Podobną misja funkcjonuje na południowych rubieżach NATO.
Polska wielokrotnie wydzielała siły do operacji Air Policing nad państwami bałtyckimi (2006, 2008, 2010, 2012 i 2014), a ostatnio od stycznia od kwietnia 2015. Skład polskiego kontyngentu wojskowego każdorazowo wynosił ok. 100 osób.
Doktryny Nuklearne i Strategiczne NATO
Artykuł 3
Dla skuteczniejszego osiągnięcia celów niniejszego traktatu, Strony, każda z osobna i wszystkie razem, poprzez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną, będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści.
Artykuł 4
Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.
Artykuł 5
Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.
O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Artykuł 6
W rozumieniu artykułu 5 uznaje się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej Stron obejmuje zbrojną napaść:
- na terytorium którejkolwiek ze Stron w Europie lub Ameryce Północnej, na algierskie departamenty Francji, na terytorium Turcji lub na wyspy znajdujące się pod jurysdykcją którejkolwiek ze Stron na obszarze północnoatlantyckim na północ od Zwrotnika Raka;
- na siły zbrojne, okręty lub statki powietrzne którejkolwiek ze Stron znajdujące się na tych terytoriach lub nad nimi albo na jakimkolwiek innym obszarze w Europie, na którym w dniu wejścia w życie traktatu stacjonowały wojska okupacyjne którejkolwiek ze Stron, lub też na Morzu Śródziemnym czy na obszarze północnoatlantyckim na północ od Zwrotnika Raka.
Nasza Armia
Dragon '15
Cele polityki obronnościowej:
Nasza Armia
NATO (North Atlantic Treaty Organization), Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego - sojusz o charakterze polityczno-wojskowym powstały w celu zapewnienia ładu i bezpieczeństwa w powojennej europie w perspektywie zagrożenia ze strony Związku Radzieckiego i państw satelickich, czyli powstałego później w 1955 Układu Warszawskiego.
Oficjalną flagą Paktu jest błękitny prostokąt. Kolor tła symbolizuje Ocean Atlantycki, a także zgodę, biały krąg - jedność, kompas - obronę z każdej strony, ogólnie flaga ma na celu przypominać celownik.
Obecnie główna misja NATO pozostała niezmienna: zapewnienie ładu i bezpieczeństwa w Europie oraz Ameryce Południowej. W związku z brakiem konkretnego wroga, NATO przejęło funkcję "międzynarodowych sił szybkiego reagowania" i interweniuje na przykład w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Od roku 1999 również polska jest sygnatariuszem Traktatu Północnoatlantyckiego.
Początkowo organizacja zrzeszała w swoich szeregach 12 państw Europy i Ameryki Północnej, z czasem liczba członków wzrastała, by wreszcie osiągnąć liczbę 28 krajów członkowskich. Oczywiście głównym celem istnienia NATO była obrona przed możliwą agresją ZSRR. W tym celu stopniowo integrowano armie państw-członków; utworzono m.in. Siły Sojusznicze, składające się z 50 międzynarodowych korpusów.
Organizacja powstała 4 kwietnia 1949. Jej główne postanowienia zawarto w Traktacie Północnoatlantyckim, zwany także Traktatem Waszyngtońskim - od miejsca jego podpisania.
Traktat Północnoatlantycki wciąż jest najważniejszym dokumentem regulującym działanie całej Organizacji.
Władza w NATO dzieli się na trzy instytucje:
2.
1.
3.
1. Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej
2. Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO
3. Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg