Демографска структура
Географска популации
Локална популация
Представляват групи от индивиди от даден вид , които населяват географски еднородна местност , със сходни условия за живот . Пример за това е точковата калинка , която обитава Европа , Азия , Африка , но има само четири популации .
Структура и състав
Те са в състава на екологичните популации и представляват най-често временно образувание при сходно поведение . Характерно за тези популации е, че техният брой зависи от разнородността на условията в биоценозата – колкото те са по-разнообразни , толкова техният брой е по–малък и аналогично .
Тя зависи от съотношението между различните полове и от възрастовия състав. Половият състав зависи най-вече от биологичните особености на вида. Различава се при еднобрачните и разнобрачните видове. Възрастовият състав зависи от биологичните особености на вида и екологичните условия в отделните географски области.
Екологична популации
Популацията има и своя структура, състав и свойства, които се отличават от тези на съставящите я организми и поради тази причина случаен сбор на индивиди на вида не е популация . Структурата на популацията зависи от условията на средата и от биологичните особености на вида . Наблюдават се демографска, пространствена, генетична и поведенческа структура на популацията .
Представляват групи от една територия с общ произход , сходни белези и едни и същи екологични изисквания . Представителите им са с различни предпочитания към конкретни условия за живот и другите популации от вида
Брой и видове популации
Пространствена структура
Броят популации на всеки вид зависи от вида на средата – релеф, почва, климат и от биологичните особености на вида. От това как се приспособява към средата, подвижността му и Видовете се образуват в хода на еволюцията в резултат от изменчивостта, наследствеността и действието на естествения отбор . Съществуват две групи критерии за разделянето на видовете : биологични и пространствени
Представлява разпределението на индивидите от една популация в тяхната територия . Тя зависи както от биологичните особености на вида , така и от условията на средата като релеф , разпределение , храна и други . В пространствената структура се различават три вида разпределение : равномерно ( лисиците ) , случайно ( паразит гостоприемник ) и групово ( стада , ята и други ) .
Поведенческа структура
Поведението на животните , придобито в дълги години на еволюция е един от най – важните адапционни механизми в животинските популации . Въпреки промените в поведението в резултат от непрекъснато изменящите се условия , за всяка съответна популация те са специфични и неповторими . Индивидите могат да водят групов живот за различно дълъг период от време . Наблюдават се няколко вида групирания при индивидите : струпвания , които се състоят във временно събиране на много индивиди от дадена популация , поради голямо количество храна , вода , убежище и други ; семейни групи , които се образуват поради общите грижи на родителите за малките . Пример за тези семейни групи са птиците и бозайниците ; несемейни групи – образуват се от животни , които чрез сигнали и инстинкти действат съгласувано така , че групата реагира като цяло . Пример за това са стадата при слоновете , вълците , птиците и други .
Популация
Популация
Популацията е съвкупността от индивиди на даден вид , които заемат продължителен период от време част от ареала на съответния вид , имат сходни екологични изисквания , кръстосват се свободно помежду си , дават плодовито потомство и са изолирани от други групи чрез различна форма на изолация . Популацията е най-малката група индивиди , които имат обща еволюционна съдба .
Тя от своя страна представлява честотата на алеите и честотата на генотиповете . От генетичната уникалност на индивидите в дадена популация зависи нейната хетерогенност .
Георги 10 Б