Introduzione
Il tuo nuovo assistente di presentazione.
Perfeziona, migliora e personalizza i tuoi contenuti, trova immagini pertinenti e modifica le immagini più velocemente che mai.
Ricerche popolari
Giełda Papierów Wartościowych w Polsce
GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
Jak grać na giełdzie najważniejsze informacje
Otwarcie internetowego rachunku inwestycyjnego w jednym z biur maklerskich nie powinno zająć nam więcej niż tydzień.
Każde zlecenie, zarówno kupna, jak i sprzedaży, musi zawierać ściśle określone informacje: datę złożenia, rodzaj zlecenia (kupno, czy sprzedaż), dane dotyczące składającego zlecenie, nazwę papieru wartościowego, który ma być przedmiotem transakcji, liczbę papierów wartościowych, cenę, po której chcemy dokonać transakcji, termin ważności zlecenia oraz dodatkowe warunki wykonania zlecenia.
W momencie składania zlecenia musimy pamiętać, że na naszym rachunku powinno znajdować się tyle środków, by wystarczyło ich na pokrycie
zlecenia oraz pobieraną przez biuro maklerskie prowizję (przeważnie 0,3-0,4 proc. wartości transakcji). Jeśli pieniędzy będzie za mało – system odrzuci nasze zlecenie.
Pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce otwarta została w Warszawie 12 maja 1817 roku. W XIX w. przedmiotem handlu na giełdzie warszawskiej były przede wszystkim weksle i obligacje. Handel akcjami rozwinął się na szerszą skalę w drugiej połowie XIX w. W latach między I a II wojną światową giełdy w Polsce działały na podstawie rozporządzenia Prezydenta o organizacji giełd. Oprócz giełdy warszawskiej istniały także giełdy papierów wartościowych w Katowicach, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Wilnie.
2 kwietnia 1991 r., Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
16 kwietnia 1991 r. dbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek: Tonsilu, Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 zł.
Najważniejsze organy GPW w Warszawie
Zlecenie maklerskie definicja
Giełda papierów wartościowych jest to szczególny rynek finansowy, który oferuje możliwość dokonywania transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Giełda zapewnia koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu i realizacji transakcji. Transakcje zawierane są między pośrednikami (domami maklerskimi) reprezentującymi inwestorów. Kursy są określane na bieżąco, na podstawie popytu i podaży. Przedmiotem obrotu na giełdzie są przede wszystkim akcje spółek, prawa do akcji, prawa poboru nowych akcji, certyfikaty inwestycyjne, obligacje oraz instrumenty pochodne.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest to spółka akcyjna założona przez Skarb Państwa .
Udziałowcami są Skarb Państwa, banki i domy maklerskie
Na czele Zarządu stoi prezes wybierany przez Walne Zgromadzenie Giełdy na okres trzech lat.
Składa się z 5 osób i kieruje bieżącą działalnością giełdy.
Zlecenie maklerskie jest to polecenie dokonania transakcji kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych na giełdzie. Inwestor może złożyć za pośrednictwem maklera różnego typu zlecenia, w tym między innymi zlecenia z limitem ceny (określany jest maksymalny limit ceny dla zleceń kupna i minimalny limit ceny dla zleceń sprzedaży), zlecenia PKC (po każdej cenie), zlecenia po cenie rynkowej i po cenie rynkowej na otwarcie.
Możliwe jest też składanie zleceń z dodatkowymi warunkami realizacji.
Zlecenie jest dokumentem składanym przez klienta (inwestora) w biurze maklerskim, w którym ma swój rachunek inwestycyjny. Rachunek inwestycyjny składa się z rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego.
Zlecenie maklerskie inwestor może składać na kilka sposobów: osobiście w domu maklerskim, telefonicznie, za pośrednictwem faksu, przez Internet.
Zlecenie maklerskie powinno określać:
Giełda Papierów Wartościowych ściśle współdziała z ważnymi instytucjami rynku kapitałowego;
New York Stock Exchange, NYSE (z ang. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych
Domy i biura maklerskie
Indeksy giełdowe obliczane na podstawie kursów wybranych instrumentów umożliwiają syntetyczne przedstawienie sytuacji na giełdzie lub w wybranym segmencie rynku.
Indeksy giełdowe są również punktem odniesienia przy ocenie wyników finansowych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych (tzw. benchmarki).
Indeksy stanowią także bazę dla instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty terminowe czy opcje.
Przyjmują zlecenia kupna / sprzedaży papierów wartościowych i realizują zlecenia na giełdzie, Zarządzają portfelem papierów wartościowych na zlecenia klienta, doradzają klientom.
Makler
Makler papierów wartościowych (broker) – osoba zawodowo zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) dla klienta, w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji (prowizja).
Przyjmują zlecenia kupna / sprzedaży papierów wartościowych i realizują zlecenia na giełdzie, Zarządzają portfelem papierów wartościowych na zlecenia klienta, doradzają klientom.
Rynki giełdowe- Akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są na:
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – największa giełda świata. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
Od kwietnia 2005 New York Stock Exchange Inc., spółka publiczna nastawiona na dochód.
Jej siedziba mieści się w Nowym Jorku, pod adresem 11 Broad Street, na rogu Wall Street.
Obrót papierami wartościowymi odbywa się w całości elektronicznie.
Na giełdzie notowanych jest 1867 spółek (2015), m.in. General Electric Co., General Motors Corp., Hewlett Packard Co. czy International Business Machines Corporation.
Przeciętny dzienny obrót wynosi około 1,46 mld walorów o wartości 46,1 mld USD.
Kapitalizacja giełdy wynosi 16,61 biliona dolarów (2015).
Do podstawowych indeksów obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należą:
• WIG - Warszawski Indeks Giełdowy; jest on obliczany od 1994 roku. Indeks ten określa łączną wartość akcji wszystkich spółek
będących w danym momencie na giełdzie i jest oficjalnym indeksem dla akcji, które są notowane na giełdzie;
• WIG20 - podobnie jak WIG, również ten wskaźnik obliczany jest od 1994 roku.
Oznacza on łączna wartość cen akcji 20 największych spółek istniejących na giełdzie; posiadających największą wartość
rynkową i najwyższe obroty;
• MIDWIG - jest to indeks określający ceny akcji średnich spółek giełdowych; lista jego uczestników podawana jest przez giełdę;
• WIRR - Warszawski Indeks Rynku Równoległego; jest to indeks cen akcji wszystkich spółek należących do rynku równoległego;
• NIF - indeks, który dotyczy akcji Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i jest obliczany na podstawie ich kursów.
Ponadto, na giełdzie warszawskiej występują jeszcze inne, bardziej szczegółowe indeksy, takie jak:
• WIG-PL - indeks spółek krajowych;
• WIG-INFO - indeks spółek należących do branży informatycznej;
• WIG-TELEKOM - indeks spółek sektora telekomunikacyjnego;
• WIG-BANKI - indeks spółek sektora bankowego;
• WIG-MEDIA - indeks spółek sektora bankowego;
• WIG-BUDOW - indeks spółek branży budowlanej;
• WIG-SPOŻYW - indeks spółek branży spożywczej.
Z punktu widzenia gospodarczego, giełda pełni trzy zasadnicze funkcje:
• mobilizuje kapitał;
• transformuje kapitał;
• ocenia kapitał.
W wielu państwach giełdy papierów wartościowych są bardzo ważnym elementem składowym istniejących systemów finansowych. Systemy finansowe bez płynnych i efektywnych giełd nie mogłyby sprawnie i skutecznie funkcjonować, a co za tym idzie przyczyniać się do ogólnego rozwoju państw i gospodarki światowej jako całości. Giełdy finansowe są obecnie jednymi z najważniejszych rynków zorganizowanych, na których codziennie następuje obrót licznymi instrumentami finansowymi. Na giełdach handluje się instrumentami tysięcy firm, w tym największych korporacji o zasięgu globalnym. We współczesnej gospodarce wielkość obrotów instrumentami finansowymi jest znacznie większa od handlu wszystkimi produktami fizycznymi i usługami, co tym bardziej zwiększa rolę, jaką współcześnie pełnią giełdy i system finansowy w gospodarce światowej.
Terminy giełdowe
HOSSA , BESSA
Harmonogram sesji
8.00 – 9.00Przyjmowanie zleceń na otwarcie
9.00 Określenie kursu na otwarciu (Fixing)
9.00 – 16.10 Notowania ciągłe
16.10 – 16.20 Przyjmowanie zleceń na zamknięcie
16.20 Określenie kursu na zamknięciu (Fixing)
16.20 – 16.30Dogrywka
16.30 – 16.35Przyjmowanie zleceń na otwarcie następnej sesji
Termin giełdowy oznaczający długotrwały wzrost kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie to właśnie HOSSA.
Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku przez byka – uderza rogami z dołu do góry.
BESSA to przeciwieństwo hossy, a zatem ów termin giełdowy oznacza długotrwały spadek kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie. Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku przez niedźwiedzia – uderza łapą z góry na dół.
Indeksy giełdowe WIG20
Warszawski Indeks Giełdowy
W skład portfela tego indeksu wchodzi 20 największych i najbardziej płynnych spółek z rynku podstawowego. Indeks WIG20 obliczany jest od 16 kwietnia 1994 roku. Jego pierwsza wartość wynosiła 1000 punktów. WIG20 jest indeksem cenowym, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim akcji (nie uwzględnia się wartości dywidend i praw poboru). W skład indeksu nie może wchodzić więcej niż 5 spółek z jednego sektora. Wartość indeksu na otwarcie wyznaczana jest 60 sekund po rozpoczęciu notowań, wartość bieżąca podczas notowań ciągłych co 15 sekund, a wartość zamknięcia po zakończeniu sesji o godzinie 16.35.
Warszawski Indeks Giełdowy − jest najstarszym indeksem giełdy warszawskiej.
Jest obliczany od pierwszej sesji, czyli od 16 kwietnia 1991 roku. Jego pierwsza wartość wynosiła 1000 punktów.
WIG jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno kursy akcji spółek wchodzących w skład indeksu, jak i dochody z dywidend i praw poboru.
Wartość indeksu na otwarcie wyznaczana jest 60 sekund po otwarciu notowań, a podczas trwania notowań ciągłych co 60 sekund. Wartość zamknięcia wyznaczana jest po zakończeniu sesji o godzinie 16.35.