Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

Ученици Ћирила и Методија

Мисија Ћирила и Методија

Најзначаји ученици солунске браће су Климент и Наум. Немци су их протерали из Моравске, те су они дошли на Балканско полуострво.

Проповедали су на словенском језику.

Око 926. за време владавине цара Симеона Великог (893-927) створена је Бугарска патријаршија.

Климент је створио ћирилицу.

-Покрштавање у јадранском делу Балканског полуострва спроводили су мисионари из Рима на латинском током 9. века. Папе су биле против проповедања на народном називајући га "варварски".

Писмо и књижевност

Први сачувани рукописи су из 10,11 века. То су проповеди, јеванђеља, псалтири (збирка религиозних песама) и молитвеници.

Мирославово јеванђеље (12.в.), украшено је иницијалима, минијатурама и вињетама.

Словенске државе биле су изложене политичком и верском притиску. Зато је кнез Растислав (владар Моравске кнежевине) позвао хришћанске мисионаре из Византије. Циљ му је био да му поданици буду покрштени на свом језику и да сузбије политички притисак Франачке.

Фотије I, цариградски патријарх, изабрао је солунску браћу Константина (Ћирила) (826-869) и Методија (815-885) који су на словенски језик превели основне богослужбене књиге и у велику мисију кренули 863. године.

Да би могли да проповедају хришћанство на словенском језику у Моравској, морало је да постоји одговарајуће писмо. Зато је Константин створио глагољицу-прво словенско писмо. Упоредо са мисијом солунске браће у Моравској, текле су мисије немачких мисионара који су ометали Ћирилов и Методијев рад. Зато је Ћирило 868. године одлази код папе и моли за заштиту. Адријан II, Николајев наследник, допушта им даље покрштавање. Њихову мисију окончала је Ћирилова смрт (869) у Риму. Методије је наставио деловање у Панонији. Иза солунске браће остао је део покрштених Словена, глагољица и ученици који ће наставити њихов рад.

Poceci pokrstavanja

Мисија у Србији

Византијски мисионари отишли су у Србију која је хришћанство прихватила око 867-874. Србија је делимичну самосталност добила под Светим Савом који је 1219. у Никеји посвећен за архиепископа српске цркве. 1349- Српска патријаршија.

Населивши се на територију или у суседство Византијског царства и Франачке државе, Словени су доведени у додир са моћним хришћанским државама и њиховим мисионарским центрима. Покрштавање је, осим наметања верских, служило за наметање политичких и културних утицаја ове две државе.

Покрштавање се вршило на два начина:

  • У појединачним мисијама
  • Пошто би их покориле хришћанске државе

Покрштавање је отежавало проповедање на латинском (Франачка) или грчком (Византија).

Словенски језици

  • западнословенски: чешки, пољски, словачки, полапски и лужички
  • источнословенски: руски, белоруски и украјински
  • јужнословенски: српски, хрватски, словеначки, бугарски и македонски

Покрштавање Руса

Почело је за време владавине кнезова Асколда и Дира (866). Њих су наследили Олег и Игор Рјурикович који су били пагани. Кнегиња Олга (945-955) прима хришћанство у Цариграду 957. г.

Свјатослав (955-972) прогони хришћане и руши храмове.

Владимир Велики (980-1015) обнавља и подиже нове идолеи присиљава хришћане да им се клањају. 988. Владимир прима хришћанство после похода на Херсон.

Покрштавање Словена

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi