Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Władysław "Gruda" Mrozowski

Drzewo genealogiczne rodziny

Mrozowskich

Marianna Mrozowska

Mateusz Mrozowski

Marianna Mrozowska

Antoni Augustynek

Marjanna Augustynek

Zofia Knapczyk

Wojciech Knapczyk

Łucja Homel

Józef Homel

Polski dowódca wojskowy, starszy sierżant Wojska Polskiego, członek Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, więzień obozów Auschwitz-Birkenau oraz Sachsenhausen.

15 kwietnia 1915, w wieku 19 lat został powołany do służby wojskowej w cesarsko-królewskiej armii Austro-Węgier. Będąc w 13 Pułku Piechoty walczył na froncie włoskim w czasie I wojny światowej.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w 1918, wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. W 13 Pułku Piechoty walczył początkowo na froncie czeskim i cieszyńskim. Następnie na froncie ukraińskim, gdzie jako karabinowy pozostawał bez przerwy do połowy lipca 1919. Pod koniec działań wojennych razem z 13 pp przeszedł na front wschodni, przejmując stanowisko dowódcy plutonu karabinów maszynowych. Funkcję tę pełnił do zawarcia zawieszenia broni. Za czyn bojowy w walkach z bolszewikami został 26 maja 1921 odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie przez krótki okres był funkcjonariuszem Policji Państwowej. Od 1923 w zawodowej służbie w Wojsku Polskim. W okresie międzywojennym pełnił funkcję szefa kompanii karabinów maszynowych, był instruktorem ckm oraz zajmował się wychowaniem żołnierzy. Ukończył Centralną Szkołę Strzelniczą w Toruniu oraz kurs doszkolenia dla podoficerów zawodowych w Grudziądzu. W 1930 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Podczas Kampanii Wrześniowej walczył w obronie twierdzy Modlin. Wzięty do niewoli niemieckiej 28 września 1939.16 listopada 1940 z powodu złego stanu zdrowia został zwolniony z obozu do miejsca zamieszkania. W grudniu 1940 wstąpił do pracy konspiracyjnej w ZWZ-AK pod pseudonimem "Gruda". Zaprzysiężony przez kolegów Jana Orłowskiego oraz Juliusza Kubisa podjął się pracy kwatermistrza Obwodu Pułtusk. Pracę wykonywał do dnia aresztowania przez Gestapo 16 września 1942. Osadzony w więzieniu w Pułtusku został poddany ciężkim torturom. Udowodniono mu, i sam przyznał, że posiadał wiarygodną wiedzę na temat istnienia konspiracji w Pułtusku. Nigdy jednak nie zdradził żadnych nazwisk oraz nie potwierdził przynależności do AK. Po zakończeniu gestapowskiego dochodzenia wraz z grupą innych przesłuchiwanych został przeniesiony do ciężkiego obozu dla więźniów politycznych Soldau w Działdowie. Tam także został poddany bestialskim torturom. Mężczyźni skłonni przyznać się do udziału w konspiracji zostali reklamowo powieszeni na rynku pułtuskim w grudniu 1942 (m.in. wspomniany Juliusz Kubis). Mrozowskiego z powodu nieugiętości przetransportowano do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 104561. Po niespełna miesięcznym pobycie w Oświęcimiu, 13 marca 1943 trafił do Sachsenhausen. Wolność odzyskał po długim marszu na zachód Niemiec z rąk Amerykanów w miejscowości Schwerin.

Dokładnie w wigilię 1945 wrócił do rodzinnych Bilczyc. Od 10 grudnia 1948 pełnił funkcję prezesa Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Gdowie. Wstąpił także do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zmarł na zawał 25 czerwca 1968. Pochowany na gdowskim cmentarzu parafialnym.

Aniela

Mrozowska

Stanisław Mrozowski

Ludwika

Knapczyk

Franciszek Knapczyk

Leopold Długosz

Jan Kowalski

Apolonia Długosz

Eleonora Kowalska

Stefan

Knapczyk

Zofia 1930

Mrozowska

Jan

Kaczmarczyk

Stanisław

Ponisz

Stanisław

Mrozowski

1922-1987

Zofia Ponisz

Maria Kaczmarczyk

Władysław

Mrozowski

Maria Mrozowska

Konstanty Długosz

1935 - 1994

Anna Długosz

Mirosław Mrozowski

Janusz Mrozowski

Jadwiga Mrozowska

Waldemar Mrozowski

18 lipca 1967

Krystyna Mrozowska

Ewa Mrozowska

15 lipca 1968

9 rodzeństwa

Magdalena Mrozowska

Kamil Mrozowski

26 lutego 1999

Julia Mrozowska

24 lipca 2002

Józef Wrona

25 września 1988

Michał Mrozowski

Monika Mrozowska

Marcin Mrozowski

17 marca 1994

Katarzyna Wrona

30 kwietnia 1992

Karol Wrona

25 czerwca 2013

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi